Pályázatot nyújtott be a Hitelgarancia Zrt. az EU CIP alapját kezelő Európai Befektetési Alaphoz, hogy ingyenes viszontgaranciával fedezze azokat a garancia ügyleteit, amelyekre az állam nem vállal viszontgaranciát. A CIP egyik célkitűzése a kkv-k beindításához és növekedéséhez szükséges finanszírozás előmozdítása. A program ezt úgy valósítja meg, hogy más pénzügyi közvetítőnek garanciát, társgaranciát vagy viszontgaranciát nyújt az adott hitelekhez vagy lízingszolgáltatásokhoz.
A szolgáltatás díjmentes, azonban a garancia mértéke a közvetítő kötelezettségvállalásának 50 százalékát nem haladhatja meg. A CIP 3,6 milliárd eurós kerete elvileg lehetővé teszi, hogy a Hitelgarancia Zrt. akár teljes államilag nem viszontgarantált garancia állománya mögé odaálljon kezességvállalásával.
"Ezt a programot éppen ránk szabták" - írja szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében Radnai György, a Hitelgarancia Zrt. vezérigazgatója. Az EIF viszontgaranciájának jelentőségét szerinte az adja, hogy nagymértékben csökkentené a társaság kockázati kitettségét, ami által a bankok számára biztonságosabbá válna a Hitelgarancia készfizető kezességével megtámogatott hitelek kihelyezése. "Ez pedig a bankok közötti kiélezett verseny miatt, szükségképpen a kkv szektor számára kialakított hiteltermékek feltételeinek kedvezőbbé válásában csapódik le" - véli a vezérigazgató. (2006-ban 575 millió forint friss tőkét fektettek pénzügyi befektetők a hazai kis- és középvállalkozásokba.)