A jelölt nagy valószínűséggel a 67 éves Janet Yellen lesz, akinek a „monetáris” világképe nagyon hasonló a jelenlegi elnök, Ben Bernanke világképéhez. A piacokra visszatérve, azt látjuk, hogy a komoly amerikai politikai problémák ellenére a piacok még mindig viszonylag jól tartják magukat. Ugyanakkor a fáradtság jelei már mutatkoznak, hiszen a DAX hosszú ellenállást követően beesett a 20 napos mozgóátlag alá, és a 8518 és a 8540 pont közötti rést is betöltötte tegnapelőtt. Ez pedig azt jelenti, hogy már nem csillog olyan fényesen ez az index sem. Így az valószínűsíthető, hogy az index egyelőre a 20 és 30 napos mozgóátlag között marad, amely 8547 és 8614 pont közötti mozgást feltételez rövid távon.
Ráadásul úgy tűnik, hogy a mozgás iránya ma is lefelé mutat. Közben az amerikai indexek kezdenek veszélyessé válni. A Dow Jones lassan megérkezik a 200 napos mozgóátlagra, amelynek támaszként kellene funkcionálnia. Ez alá kerülve pedig már igazán medve viselkedésről beszélhetünk. Az S&P500 pedig éppen most hagyta el lefelé a 30 napos mozgóátlagot. Ez azt sugallja, hogy az USA piacait egyelőre kerülni kell. A BUX szintén gyengén viselkedik, a 200 napos mozgóátlag alatt a 20 és 30 napos mozgóátlagok között helyezkedik el. Ráadásul tegnap éppen a 20 napos mozgóátlagon zárt. Innen ma lefordulhat, és a természetes támasznak a 30 napos mozgóátlagnak kellene lennie 18 386 pontnál, ami azt sugallja, hogy a lefelé irányuló mozgás mintegy 100 pont lehet.
USA
Közeledik az október 17-i határidő, a politikusok azonban továbbra sem jutottak egyezségre az adósságplafon megemeléséről, ráadásul biztató jelek sincsenek. A piacon is érződik a feszültség, az indexek tegnap is eséssel zárták a kereskedést (Dow –1,07%, Nasdaq –2%, S&P500 –1,26%). Obama sajtótájékoztatót tartott, ahol kifejtette, hogy egy csőd óriási pusztítást végezne, és a republikánusok által javasolt költségvetési reformról pedig csak akkor tárgyalná az amerikai elnök, ha a republikánusok feltétel nélkül támogatják a plafon megemelését.
A republikánusok azt javasolták, hogy jöjjön létre egy bizottság, amely a költségvetéssel és az adósságplafonnal kapcsolatban kidolgoz egy átfogó megállapodást, Obama azonban ezt elutasította. Obama ma fogja bejelenteni a Fed-elnök, Ben Bernanke utódját. A Fehér Ház tájékoztatása szerint Janet Yellen fogja váltani a jelenlegi elnököt. A bejelentés hazai idő szerint este 9-kor várható.
A Jefferies 160 dollárról 210 dollárra emelte a Tesla részvények célárát, és azt mondta, hogy a múltkori tűzeset csak szerencsétlen baleset volt. Az Alcoa tegnap zárás után publikálta harmadik negyedéves számait. A vállalat árbevétele tavalyhoz képest 1,2%-kal 5,77 milliárd dollárra esett vissza, de az elemzők számait (5,63 milliárd dollár) még így is meghaladja. A vállalat egyszeri tételektől tisztított profitja részvényenként 11 cent lett, ami bőven felülmúlja az 5 centes előrejelzést. Az Alcoa szerint a globális alumíniumkereslet 7%-kal emelkedhet az idei évben. Zárás után 3%-ot emelkedett a papír árfolyama.
Az IMF csökkentette a világgazdaság idei és jövő évi növekedési előrejelzését. Idén 2,9%-kal, jövőre pedig 3,6%-kal bővülhet a világgazdaság az IMF szerint. Ezek az értékek 0,2 százalékponttal alacsonyabbak a júliusi kilátásoknál.
Európa
A nyugat-európai börzék is rossz hangulatban zárták a tegnapi kereskedést (FTSE100 –1,11%, DAX– 0,41%, CAC40 –0,76%).
Olaj, arany
A kőolaj árfolyama emelkedéssel zárta a tegnapi kereskedést, 103,1 dollárról 103,6-ig emelkedett a kurzus. Napok óta oldalazás látható a 102,9 és 104,2 dollár közötti sávban. Az arany nem mozgott sokat tegnap, 1320 dolláros zárást és minimális csökkenést láthattunk. A reggeli kereskedésben 1318 dollárig csökkent a kurzus.
Devizák
A forint a 295 közeli magassággal igyekezett megbarátkozni a tegnapi nap folyamán. Az EUR/HUF nem produkált jelentősebb kilengéseket, a nyitó 295,35-ről zárásra 295,52-re csökkent az árfolyam. Hasonló oldalazó mozgás jellemezte a régióban a román lejt és a lengyel zlotyit is. Nem történt érdemi árfolyamváltozás az EUR/USD árfolyamában sem, 1,3581-ről 1,3573-ig csökkent a kurzus. Az árfolyamot továbbra is az amerikai költségvetéssel és adósságplafonnal kapcsolatos aggodalmak mozgatják. A piacot nem lepte meg az sem, hogy a laza monetáris politikai elképzeléseiről ismert Janet Yellent jelöli Obama a Fed élére a Fehér Ház tájékoztatása szerint, amerikai idő szerint délután 3 órakor.
Távol-Kelet
A Hang Seng 0,6%-ot csökkent, miközben a Nikkei 0,9%-ot, a Shanghai index pedig 0,2%-ot emelkedett. Meg nem erősített információk szerint a Panasonic március végén befejezi a plazmakészülékek gyártását, miután az üzletág az elmúlt két év alatt 15 milliárd dollár veszteséget termelt.
Kína négy legnagyobb állami bankja 276 milliárd jüant, átszámítva 45,1 milliárd dollárt hitelezett ki szeptember során, ami a harmadik legmagasabb összeg az idei évben. A négy nagybank jellemzően a teljes hitelállomány 30%-át helyezi ki. Az indiai import szeptemberben 18%-kal esett vissza az egy évvel korábbi értékről, miközben az export 11%-kal nőtt.
Határidős piacok
Az USA határidős piacain pozitív, míg a többi vezető piacon negatív hangulat uralkodik.