Kitörni az ördögi körből: a hitel ára

Nehezen és drágán finanszíroznak ma a bankok, de a vállalkozások sem szívesen adósodnak el tíz-tizenöt évre több mint tízszázalékos kamatteher mellett. Mivel a talpon lévők többsége már minden tartalékát felélte, nincs miből beruházzon. Az ördögi kör ott zárul, amikor bár ötlete lenne, a forráshiány miatt a vissza nem térítendő uniós fejlesztési forrásokkal sem tud élni. Az államilag támogatott kedvezményes hitelek még megoldást jelenthetnek a finanszírozható cégeknek.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az állami tulajdonban lévő Magyar Fejlesztési Bank (MFB) a kilencvenes évek óta kínál kedvezményes fejlesztési forrásokat forint alapon, de euróforráshoz igazodó kamatszint mellett. Az elmúlt időszakban a bank átalakította termékportfólióját, és a kínált hiteleket az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) hét kitörési pontjához igazította, ami egyben azt is jelenti, hogy a hitelcélok a vissza nem térítendő uniós forrást nyújtó pályázatokhoz is illeszkednek. A változtatás másik oka az egyszerűsítés volt: a termékstruktúra, a folyamatok és a dokumentáció is átláthatóbbá vált annak érdekében, hogy az igénylők minél gyorsabban jussanak forráshoz. .(Itt olvashat a kkv-k banki finanszírozási lehetőségeiről.)

Cikkünk előző részét itt olvashatja!

A hitel ára

Az MFB fő feladata, hogy alacsony árazású termékekkel segítse a vállalkozásokat. Ennek érdekében a nemzetközi pénzpiacok mellett az Európai Unió pénzügyi intézményeitől vesz fel kedvező feltételű, csak fejlesztésre költhető forrásokat. Mivel a folyósított hitelekhez állami árfolyam-garancia kapcsolódik, a vállalkozások 3 havi EURIBOR alapon kamatozó forinthitelekhez jutnak. A vállalkozásfinanszírozási program esetében az alapkamatra refinanszírozási kamatfelárat - ez idén 2,2 százalék -, valamint hitelintézeti kamatfelárat - ez legfeljebb 3,5 százalék - számítanak fel. A program hiteleinek kamata jelenleg maximum 6,38 százalék, függetlenül attól, hogy a vállalkozás közvetlenül az MFB-nél vagy refinanszírozott pénzügyi intézménynél veszi fel a hitelt. A végső árazás az aktuális háromhavi EURIBOR függvénye, és egyedi szempontok is befolyásolhatják az alakulását. Az ügyfél minősítése, illetve az adott kereskedelmi bank politikája lefelé nyomhatja a kamatot, a maximumérték fölé azonban nem. Az MFB Kisvállalkozói Hitel kamata jelenleg 5,68 százalék.


Érdemes utánaszámolni a konstrukcióknak

Kedvezményes lízing a palettán

A megújult termékstruktúrában már a zárt végű pénzügyi lízingkonstrukció is finanszírozható a Vállalkozásfinanszírozási Program keretében. A finanszírozó pénzügyi intézmény kockázata így lényegesen kisebb, hiszen a termék tulajdonjoga csak a futamidő végén száll át a kedvezményezettre, így az „felszámolás- és végrehajtásbiztos". Az árazása megegyezik a hitelekével, ennek ellenére előfordulhat, hogy egy bank hitel formájában nem nyújt forrást, de ebben a formában igen. A lízingtársaságok nagyobb projektek zárt végű pénzügyi lízingfinanszírozásával is foglalkoznak, így a konstrukció nem korlátozza a célokat, gyártósorfejlesztésre vagy gépkocsipark-megújításra pedig kifejezetten alkalmas lehet. A lízingbeadó a futamidő elején kiállít egy tőkeszámlát a lízingbevevő részére, akinek ezután áfafizetési kötelezettsége keletkezik. Ez hitelből finanszírozható. A lízinget értékhatártól függetlenül kizárólag pénzügyi intézmények - kereskedelmi bankok vagy lízingcégek - refinanszírozásán keresztül nyújtja az MFB. A nagyobb lízingcégek közül azonban egyelőre csak a Merkantil Bank szerepel a partnerek között.

Támogatási feltételek

Mivel az MFB forrásai az uniós szabályok szerint állami támogatásnak minősülnek, az EU meghatározza, hogy egy kkv milyen feltétellel és mekkora támogatáshoz juthat. Ennek alapja az adós egyéni referenciarátája, amit az adósminősítés és az ügylet fedezettsége alapján számítanak ki. A modell megmutatja, hogy az adott ügyfél egy beruházás során milyen piaci áron juthat forint alapú finanszírozáshoz. Az MFB támogatotthitel-árazása ez alatt van, a támogatás mértékét a kamatkülönbözet adja meg. A támogatási kategóriák - csekély összegű és a regionális csoportmentességi - határozzák meg, hogy mekkora lehet a támogatástartalom, illetve a támogatásintenzitás maximális mértéke. A de minimis (csekély összegű támogatás) szabály értelmében az adott vállalkozás az előző három évben nem kaphat 100 ezer (közúti árufuvarozók), illetve 200 ezer eurónál több támogatást, míg a regionális csoportmentességi támogatás esetében a projekt támogatásintenzitását vizsgálják. Előfordulhat tehát, hogy egy vállalkozás, amely a múlt évben kedvezményes hitelt vett fel, emiatt most nem jut támogatott forráshoz. Ha vissza nem térítendő támogatásból szeretné fedezni a saját erőt, kizárólag a csekély összegű támogatási kategóriát választhatja, a regionális csoportmentesség esetén előírt 25 százalékos saját erőben ugyanis nem lehet támogatott forrás. Ha az ügyfélnek nem áll rendelkezésére elegendő saját erő, azt piaci árazású hitellel előteremtheti az unió előírása szerint.

MFB Vállalkozásfinanszírozási Program

Hitelösszeg: 5 millió-3 milliárd forint

Futamidő: 15 év

Kamat: 3 havi EURIBOR+2,2 százalék+legfeljebb 3,5 százalék

Türelmi idő: 3 év

Önerő: a beruházás nettó - vagy ha a vállalkozás áfa-visszaigénylésre nem jogosult, bruttó - bekerülési értékének 10 százaléka csekély összegű támogatás esetén, illetve 25 százaléka regionális csoportmentességi támogatásnál.

- A hiteligénylő dönt, hogy csekély összegű vagy regionális csoportmentességi támogatási kategóriában kíván forráshoz jutni.

- Csekély összegű támogatási kategória esetén már megkezdett beruházás is finanszírozható a hitelből, illetve forráskiegészítőként bármilyen pályázat keretében elnyert támogatással együtt is igénybe vehető.

Hiteligénylő: egyéni vállalkozás, egyéni cég, gazdasági társaság, szövetkezet, európai részvénytársaság (kezdő vállalkozások is).

Hitelcél: tárgyi eszköz vásárlása, beszerzés, fejlesztés, beruházás, valamint a beruházáshoz, fejlesztéshez közvetlenül kapcsolódó szabadalmi jog, licenc, know-how vagy nem szabadalmazott technikai tudás (immateriális javak) vásárlása, beszerzése, előállítása.

MFB Vállalkozásfinanszírozási Program Támogatás Plusz

Támogatást Megelőlegező Hitel

A hitel összege: a támogatási szerződésben szereplő, a támogató által előlegként nem folyósítható támogatás összege.

Kamat: 3 havi BUBOR+3,5 százalék/év (minimum az ügyletre megállapított egyéni referencia-kamatláb).

Áfa Hitel

A hitel összege: a beruházáshoz kapcsolódó előzetesen felszámított áfa visszaigénylése alapján keletkező követelés legfeljebb 85, illetve 90 százaléka.

Kamat: 3 havi BUBOR+2 százalék/év (minimum az ügyletre megállapított egyéni referencia-kamatláb).

Támogatási Bankgarancia

Ára: évenként garanciadíjat kell fizetni.

Mértéke: az ügyfél minősítése alapján meghatározott kockázati osztályok függvényében legalább 0,5-3,8 százalék/év.

Kisvállalkozói Hitel

Hitelösszeg: 1 millió-50 millió forint

Futamidő: 15 év

Türelmi idő: 2 év

Kamat: 3 havi EURIBOR+5 százalék

Önerő: a beruházás nettó bekerülési értékének legalább 10 százaléka, amely a kockázatok (adósminősítés) függvényében 15 százalékra emelkedhet.

Hiteligénylő: a foglalkoztatottak létszáma 50 főnél kevesebb, az éves nettó árbevétel vagy a mérlegfőösszeg legfeljebb 10 millió eurónak megfelelő forintösszeg.

Hitelcél: vállalkozási tevékenység végzésére szolgáló ingatlanberuházás (vásárlás, építés, átalakítás), vállalkozási tevékenység végzéshez szükséges használt és új gépek, berendezések, felszerelések, járművek beszerzése, illetve tárgyi eszköz működtetéséhez kapcsolódó szoftver vásárlása.

Garancia: a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. 80 százalékos mértékű készfizető kezességvállalása szükséges a kölcsönösszegre és annak egyéves kamatára. Ennek díját nem kell az ügyfélnek kifizetnie.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo