A függetlenségpártiak nyerték a katalán választást, azonban abszolút többséget nem sikerült szereznie az Együtt az igenért tömörülésnek. de a szintén függetlenségpárti Népi Egységgel együtt már megvan a szükséges többségük az elszakadáshoz. A koalíciós egyeztetést nehezíti, hogy egyedül Katalónia függetlenségében van egyetértés a két párt között. A végeredmény gyakorlatilag pontosan megegyezik az előzetes felmérésekkel. A spanyol kormány a szavazás eredményétől függetlenül ragaszkodik az egységes Spanyolországhoz és esze ágában sincs hagyni a legerősebb gazdaságú tartományt függetlenedni. Jelenleg a legvalószínűbb forgatókönyvnek az tűnik, hogy a mostaninál nagyobb autonómiát fog kapni Katalónia.
A DAX esetében a 60 perces grafikon mutat egy érdekes formációt, amiből egy fej-váll alakzat is kialakulhat, ha nem esik az index a mai napon 9.550 pont alá, és ma délután, vagy holnap napon megindul fölfelé. Ha áttöri a 9.800 pont közelében levő nyakvonalat, onnan irány lehet a 10.200 pont környéke. Vagyis még mindig nem dőlt el semmi, de növekszik a fordulat valószínűsége. A BUX esetében is enyhe csökkenésre számítunk a mai napon.
USA
Emelkedéssel indították a pénteki kereskedést a vezető tengerentúli börzék, a záráshoz közeledve azonban elromlott a hangulat és a Dow Jones kivételével mínuszban zártak az indexek. A biotechnológiai papírok és a Twitter esése húzta lefelé a piacokat (Dow 0,7%, Nasdaq -1,02%, S&P500 -0,06%).
Péntek délután publikálták a második negyedéves GDP harmadik felülvizsgálatát, az előző 3,7%-os becsléshez képest 3,9%-os bővült a gazdaság. Délután személyi kiadások és függőben lévő lakásértékesítési adatok érkeznek.
Az ENSZ közgyűlésen beszél Barack Obama és Vlagyimir Putyin is. Az esemény után összeülnek Ukrajna háborús témájában is egyeztetni. A Comcast megvette az USJ 51%-át 1,5 milliárd dollárért. A cég érdekeltségi körébe tartozik az oszakai kalandpark is.
Európa
Pluszban zártak az európai indexek pénteken. A FTSE 100 index 2,5%-ot, a DAX index 2,8%-ot, míg a CAC 40 index 3,1%-ot emelkedett. Az IMF lefelé módosította Németország növekedési kilátásait a feltörekvő piacok gyengélkedése miatt. A Christine Lagarde által közölt, 2015-re várt 3,3%-os és 2016-ra várt 3,8%-os globális növekedést így el kell felejteni.
A CEBR szerint a brit jegybank a következő év közepéig nem fog változtatni az alapkamat mértékén a globális gazdaság gyengébb kilátásai miatt. A Fitch megerősítette Portugália „BB+”-os adósbesorolását pozitív kilátás mellett.
Olaj, arany
A WTI ma reggel 45,3 dollárig esett a gyenge kínai ipari adatoknak köszönhetően. A kínai iparcégek nyeresége 8,8%-kal esett az elmúlt hónapban, ami azt jelenti, hogy tovább süllyedhet az ipar kereslete az ázsiai országban. A piac továbbra is a kínálattal összefüggő hírekre, elsősorban az iráni fejleményekre vár. Szíria ellen is alakul egy koalíció, ami szintén hathat az olaj árára.
Az arany kurzusa nem változott, továbbra is 1.145 dollár körül áll a nemesfém jegyzése. A pénzügyi befektetők nettó vételi pozíciója emelkedett a Fed döntés óta, mivel a Fed egyelőre nem emelte meg a kamatot. A piac az év végéig az emelés újraindítását várja, ami közel 10 év óta az első ilyen lépés lenne.
Devizák
Nagyot gyengült a forint múlt héten az euróval szemben, az árfolyam a pénteki kereskedésben 315-ig rallyzott. A hét elején még 310 forintnál járt az EUR/HUF árfolyama, és a hét közepén az MNB bejelentése adott újabb lökést a kurzusnak. Rövidtávon kevés tér van felfelé, a következő ellenállás 316-nál húzódik.
Múlt héten nagyon volatilisen mozgott a dollár, az EUR/USD árfolyama az emelkedés után csütörtökön váltott irányt. Az emelkedés 1,129-nél megtorpant, és pénteken zárásra 1,118-ig esett az árfolyam, napközben azonban 1,111-nél is járt a kurzus. Rövidtávon erősödhet tovább a dollár az euróval szemben.
Távol-Kelet
A hongkongi tőzsde ma ünnepnap miatt zárva tartott. A Nikkei 1,6%-ot, a Shanghai index pedig 0,2%- ot csökkent. A kínai vállalatok profittömege augusztusban 8,8%-kal maradt el a tavalyi év azonos időszakától, ami a legnagyobb mértékű visszaesés az elmúlt 4 évben. A japán kormány a mobiltelefon használatot igyekszik olcsóbbá tenni, ami akár még az inflációs pályára is hatással lehet, mivel a telekommunikációs szolgáltatások jelentős súlyt képviselnek a japán GDP-ben, így a lépéssel még nehezebb lenne elérni a jegybank inflációs célját.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel. A Dow, az S&P és a Nasdaq pluszban, míg a DAX mínuszban volt.