A magyar olajcég árfolyama gyakorlatilag a 15.600 Ft-nál található támaszszintre esett. Elvileg a támasznak tartania kéne, de ez majd ma kiderül. Ugyanakkor az is igaz, hogy ha innen nem tud komolyabb fordulatot venni az árfolyam, akkor jó eséllyel hamarosan el is eshet. A fundamentumok romlása egyelőre nem támogatja a fordulatot. A nemzetközi piacokon örülhettünk a kínai szolgáltatóipari menedzser index javulásának és az olasz kormányválság megoldódásának, míg az USA-ban továbbra sincs egyezség a republikánusok és a demokraták között a költségvetésről. Ha a piacokra nézünk, akkor azt látjuk, hogy semmi különös nem történt. A DAX index továbbra is 8.520 és 8.540 pont közötti rés fölött tartózkodik, és a 20 napos mozgóátlag is támasztja. A BUX a negatív hírek ellenére továbbra is a 200 napos mozgóátlag fölött, illetve környékén billeg. Összességében ma kisebb emelkedést várunk itthon és a DAX indexben is.
USA
A kezdeti csökkenés után a veszteség nagy részét ledolgozták a vezető tengerentúli börzék, de nem sikerült pluszba átfordulniuk az indexeknek (Dow -0,39%, Nasdaq -0,08%, S&P500 -0,06%). Tegnap publikálták az ADP foglalkoztatottsági adatot, ami gyengébb lett az elemzők 180 ezres várakozásánál. Az előző havi felülvizsgált 159 ezres értéket követően 166 ezer fővel nőtt a foglalkoztatottság augusztusban.
Éves mélypontra süllyedt tegnap a BlackBerry árfolyama, kiderült, hogy a cég átalakításának költségei akár a 400 millió dollárt is elérhetik. Ma az ISM szolgáltatóipari beszerzési menedzser index szeptemberi értékét publikálják, illetve a szokásos heti friss segélykérelmek számát közlik.
Európa
Az Európai Központi Bank a várnak megfelelően nem változtatott az irányadó ráta szintjén (0,5%). Mario Draghi az EKB elnöke azt is elmondta, hogy addig kitartanak a laza monetáris kondíciók mellett, amíg a helyzet úgy kívánja. Silvio Berlusconi, a PdL elnöke tegnap bejelentette, hogy pártja bizalmat szavaz a Letta-kormánynak, hogy véghez tudják vinni a megkezdett reformokat.
Olaj, arany
A WTI ma reggel 103,6 dollárra nőtt elsősorban annak a hírnek köszönhetően, hogy a Keystone olajvezeték déli része már e hónap végével elkészül. Ez a napi 700 ezer hordó szállítására alkalmas kőolajvezeték jelentős mértékben csökkentheti a Cushingban tárolt kőolaj mennyiséget és csökkenhet a WTI és a Brent közti árkülönbséget. Az 5,5 millió hordóval növekvő készletek nem tudták ennek a hírnek a hatását tompítani.
Az arany elsősorban azért emelkedett, mert a befektetők mérlegelik a költségvetési befagyasztás hatását. Hírek szerint ez naponta 300 millió dollár kárt okoz az Egyesült Államok nemzetgazdaságának.
Devizák
A tegnapi nap során megállt a forint erősödése, és bár kedden még a 200 napos mozgóátlag alatt fejezte be a kereskedést az árfolyam, tegnap ismételten föléje került, és 296,6-on zárta a napot. Ma reggel nem tapasztalható érezhető elmozdulás a devizapiacon.
Tovább menetel felfelé az EUR/USD árfolyama, és bár a tegnapi napon belül a minimumérték 1,3505 volt, ma reggel már 1,36 fölött is járt az árfolyam, ami igen jelentős elmozdulásnak számít. Az euró erősödéséhez hozzájárult a vártnál lényegesen gyengébb amerikai foglalkoztatottsági adat és Mario Draghi nyilatkozata is, aki arról beszélt, hogy tartósan lazák maradhatnak a monetáris kondíciók.
Távol-Kelet
- A Nikkei index értéke 0,1%-ot, a Hang Seng 0,9%-ot emelkedett. A shanghai tőzsde továbbra is zárva tartott és zárva volt a dél-korai tőzsde is.
- Hat hónapos csúcsra, 55,4 pontra emelkedett a kínai szolgáltató szektorban mért beszerzési menedzser index értéke szeptemberben, az augusztusi 53,9 pontról.
Határidős piacok
- Az amerikai határidős indexek mínuszban, míg az európaiak pluszban vannak ma reggel.