A nemzetközi piacokon volt egy korrekciós próbálkozás, s úgy tűnik, hogy meg is kezdődött valami, hiszen csúnya beleadások voltak tegnap, legalábbis ami a nemzetközi piacokat illeti. Úgy tűnik, hogy érvényessé vált az a tétel, hogy a magyar piac akkor tud jól viselkedni, amikor a nemzetközi piacokon már nem látnak olyan nagy izgalomra okot adó emelkedési potenciált.
Ezt láttuk tegnapelőtt és tegnap is. Az előbbi esetben már nyögvenyelős emelkedést láthattunk a nap végén a DAX-ban, miközben egész nap gyakorlatilag stagnált, míg tegnap egy jelentős csökkenést láthattunk, amelyben több napi emelkedést adott vissza az index. Számunkra úgy tűnik tehát, hogy egy korrekciós periódus elejéhez érkeztünk, amelyen belül a mai napon várhatóan emelkedni fogunk.
Ebben az általános képben pedig a BUX-nak emelkednie kellene, amelyre ma jó esélyt is látunk annak ellenére, hogy ma a miniszterelnök és a gazdasági miniszter dönthet a szektorális adók esetleges meghosszabbításáról, amelyről azt gondoljuk, hogy egy politikai játék része.
Varga Mihály és Orbán Viktor a túlzott deficit eljárás lezárásához szükséges lépésekről egyeztetnek, így a tervezett adóemelésekről (reklám adó bevezetése, tranzakciós adó emelése, bankadó módosítása) is.
Varga korábban azt nyilatkozta, hogy adóemelésekre csak azután kerül majd sor, ha a kiadási oldal lefaragása nem elegendő. A Bruxinfo-n később megjelent információk szerint hazánk akár már jövő héten kikerülhet a túlzott deficit eljárás alól, ami szükségtelenné tenné az adók emelését, így a hírnek pozitív hatása lehet az értékpapírpiacra.
USA
Eséssel indult a kereskedés a tengerentúlon, napközben azonban hegymenetbe kapcsoltak az indexek, de nem sikerült zárásra ledolgozni a mínuszokat (Dow -0,08%, Nasdaq -0,12%, S&P500 0,26%). Meglepetést okozott az új-lakás értékesítések áprilisi értéke. Az előző havi 417 ezer darab után 454 ezer lakást értékesítettek, miközben a várakozás 425 ezer volt. 2010 áprilisa óta nem látott szintre emelkedett a mutató.
A múlt héten 23 ezerrel 340 ezerre csökkent a friss munkanélküli segély kérelmek száma a tengerentúlon, ami jobb a 345 ezres előrejelzésnél. A jó gyorsjelentésnek köszönhetően tegnap 17%-ot emelkedett a Hewlett Packard árfolyama.
Európa
Rossz hangulat uralkodott tegnap a nyugat-európai börzéken (FTSE100 -2,09%, DAX -2,1%, CAC40 -2,1% Az eurózónában 47,7 pont lett a kompozit beszerzési menedzser index, ami jobb a piac által várt 47,2 pontnál.
Olaj, arany
A WTI 93,8 dollárra esett hordónként, mivel a szereplők növekvő amerikai kínálatra és csökkenő globális keresletre számítanak. Az olaj már a negyedik napja esik. Az arany ára nem változott, igaz tegnap jelentős mozgás volt ismét az arany árában. A piaci szereplők további kínálatra számítanak a pénzügyi befektetők oldaláról.
Devizák
A tegnapi negatív hangulatban az EUR/HUF árfolyam 292,7-ig is emelkedett, onnan azonban gyors forinterősödés vette kezdetét és 291-ig csökkent az árfolyam. Ma reggel pedig már 290,5 körüli árfolyamon kereskedtek a devizapárral. Az EUR/USD árfolyam tegnap 1,2858-ról emelkedésnek indult és 1,2934-ig meg sem állt.
Távol-Kelet
A japán piac ma reggel nagy kilengést produkálva némileg ismét magához tért, és közel 2%-os esés után sikerült 0,61%-os emelkedéssel zárnia a napot. A tegnapi rendkívüli nap után ma a jegybankelnök és a miniszterelnök is megszólalt. Mindketten igyekeztek megnyugtattak a piacot a szokatlan kötvénypiaci mozgásokkal kapcsolatban. Azonban konkrét részleteket nem árult el egyikük sem arról, hogy hogyan kívánják a piac stabilitását megőrizni. A Shnaghai index 0,28%-ot emelkedett, míg a Hang Seng index 0,13%-ot csökkent a hét utolsó kereskedési napján.
Határidős piacok
Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.