A vezérigazgató szerint a Magyarországon közeljövőben induló, és az Európai Unióban már sikeres Jeremie program, amely a kis- és középvállalkozások gyorsabb és könnyebb hitelezését szolgálja, segítheti majd a Széchenyi Kártya rendszeréhez hasonló, olcsón és gyorsan elérhető hitelek elterjedését.
Krisán László ismertette, hogy napjainkban a nemzetközileg is elismert Széchenyi Kártya igénylések száma elérte a százezer darabot, tavasszal már a 75 ezredik kártyát adták át, havonta mintegy 2.000 új kártyát igényelnek a kkv-k, a Széchenyi kártyával kihelyezett hitelösszeg pedig 400 milliárd forintra, azaz több mint 1,5 milliárd euróra rúgott idén július közepéig.
Demján ötlete
Az idén ötéves évfordulóját ünneplő Széchenyi kártyáról a vezérigazgató elmondta: az ötletet Demján Sándor, a neves magyar vállalkozó hozta Kanadából, egy ottani vállalkozói klub jelentette a mintát. Kezdetben az első Széchenyi kártyákat 500 ezer, illetve egymillió forintos hitelkerettel adták ki a kibocsátó bankok, az első kibocsátásokat az OTP Bank, az akkori Postabank, az MKB Bank dobta piacra a Hitelgarancia Zrt-vel és a MasterCarddal együttműködve.
A cél az volt, hogy a kártyáért folyamodó kis- és közepes cégek a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK), illetve a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) ajánlásával olyan finanszírozási eszközt kapjanak, amellyel forgóeszköz-hiteligényeiket, rövid távú forrásszükségletüket kielégítik. Ez a gyakorlat napjainkban is megmaradt: a kártyát igénylő vállalkozásoknak az MKIK és a VOSZ pozitív véleménye kell ahhoz, hogy a bankok befogadják a Széchenyi kártya iránti kérelmüket. Az ajánlás után további három minősítésen kell az igénylő vállalkozásnak átesni, a kártyát a legtöbb esetben pár héten belül átvehetik a vállalkozók.
Kamatjövő
A vezérigazgató szerint nagyon kedvező, hogy a gazdasági kormányzat - választási ciklusoktól függetlenül - mindig a konstrukció mögé állt. Az állami viszontgarancia mellett a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium az első kibocsátott kártyák óta kamatkedvezményt biztosít a konstrukció mögé.
"Igaz, a kamattámogatás mértéke folyamatosan csökken, és egyenlőre úgy néz ki, a kamatkedvezmény ez év végével kifut, de a KA-VOSZ a VOSZ-szal és az MKIK-val együtt szeretné elérni, hogy a kamatkedvezmény is fennmaradjon" - tette hozzá Krisán László.