Jól jár(hat)nak a devizahitelesek

Három éve volt utoljára 240 forint egy euró, két éve 280 forint fölé is szaladt az árfolyam. Idén nyáron, úgy tűnik, a külföldön nyaraló magyarok és a devizahitelesek járnak jól. Az exportőrök a szakértők szerint kibírják: hét éve is 240 forintot ért a közös európai valuta, ami pedig az inlációvall korrigálva bőven 200 forint alatti árfolyamot jelent...

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 Az eurót délután négy órakor 240,90/241,00 forinton jegyezték Budapesten a bankközi devizapiacon, szemben az előző délutáni 243,40/60 forinttal. A forint már reggel erősen, 242,95 euró/forinton nyitott, majd a délelőtt folyamán 240,45-ig is erősödött. Hasonló árfolyamra eddig három alkalommal volt példa: 2005 március 9-én 241,42 forint volt az MNB deviza jegyzése, 2001 július 4-én pedig 241,42 forint, azonban 2003 január elején pár napig 235 forint közelében is tartózkodott az euró, igaz onnan azonnal 245-re erősödött. (A 2001-es 240 forintos euróárfolyam az inflációt figyelembe véve ma bőven 200 forint alatti értéket jelent... - szerk.)

Ugrás a láthatáron

a forint erősödését a piacon egyértelműen régiós hatásnak tulajdonítják, elsősorban is a szlovák korona felértékelésének és a sávhatárok eltolásának. Ezzel párhuzamosan a régió is "felértékelődött" a befektetők szemében. A forint esetében az érdekeltek alkalmasnak találták az időt arra, hogy megkíséreljék "áttolni" az euróárfolyamot a korábbi sávszélnek megfelelő 240 forintos küszöbértéken. Sokak szerint jelentős opciós megbízások várnak "kiütésre" ezen a szinten, ami akár azt is jelentheti, hogy az áttörést jelentős árfolyamugrás követi.

A kereskedők ugyanakkor nem tartják kizártnak azt a lehetőséget sem, hogy az árfolyam csak "teszteli" a 240 forint alatti tartományt és visszatér e szint fölé; de elképzelhető az is, hogy nem lesz sikeres a kísérlet.

Az exportőrök kibírják

Belyó Pál, az Ecostat igazgatója elmondta, hogy szerinte még egy 220 forint körüli euróárfolyam sem jelentene különösebb problémát a magyar export növekedésének szempontjából. Ráadásul inflációval korrigált szinten ez még el sem érné a forint korábbi évekbeni esetenként 240 forint/euró alatti szintjét.

Az erős forintnak előnyös oldala is van a magyar gazdálkodók számára, ami az infláció mérséklődésében és az import olcsóbbodásában, valamint a kamatszint ezzel összefüggésben várható csökkenésében jelenik meg. Utalt arra, hogy a forint erősödése a korábbi időszakokban - az általános kutatói várakozásokkal ellentétben - nem jelent meg az export csökkenésében, sőt erős forint mellett is folytatódott az export dinamikus fejlődése. (Miközben az állam visszafogta beruházásait, az államadósság az egekben, mind a külföldi tőkéből alapított, mind a maygar exportőrök jelentik a gazdaság alapját.)

Véleményvezér

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.
Elszabadultak a Magyar Posta árai

Elszabadultak a Magyar Posta árai 

Ez most nem finom.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo