Az éves változás a várt 0,2 százalékos növekedés helyett ugyanennyi csökkenés volt, ugyanakkor negyedéves összeghasonlításban 0,1 százalékkal bővült a gazdaság a várt 0,3 százalékkal szemben. A gyengébb adat fő oka az építőipar gyenge teljesítménye, ami a szokatlanul hosszú télnek köszönhető. Mindenestre azt mutatja, hogy a német gazdaság feltámadása várat magára.
A piacok egyelőre nem vesznek tudomást a rossz adatról, és a tegnapi nagyszerű teljesítményt követően a DAX emelkedni készül ma reggel. Ugyanakkor azért fél szemünket folyamatosan rajta tartjuk, hiszen a túlvettség miatt előbb-utóbb lehet egy nagyobb korrekció. Ennek ellenére a magyar GDP a várt felett növekedett az első negyedévben a tavalyi év utolsó negyedévével összehasonlítva. A BUX-ban is jöhet az emelkedés, s egyre inkább eltávolodik a 200 napos mozgóátlagtól.
USA
Ismét emelkedéssel zártak a tengerentúli mutatók, ráadásul újabb történelmi csúcsokat láthattunk. A Dow Jones index egymásután a 18. keddet zárta emelkedéssel (Dow 0,82%, Nasdaq 0,7%, S&P500 0,99%).
Charles Plosser, a Philadelphiai Fed elnöke tegnap azt mondta, hogy a Fed-nek már a következő ülésen (június 18-19) el kellene kezdenie csökkenteni a kötvényvásárlási programját. Amennyiben a munkapiaci adatok továbbra is kedvezően alakulnak, akkor már az év vége előtt abba kellene hagynia a jegybanknak a kötvényvásárlási programot.
Tegnap David Tepper adott a CNBC-nek interjút, ahol arról beszélt, hogy olcsók a részvények és továbbra is érdemes a long oldalon maradni. A Lazard Capital Markets piaci stratégája, Art Hogan azt mondta, hogy a piacon több jó hírt találnak a befektetők mint rosszat és ez is segíti az emelkedést.
Ma számos makroadatot publikálnak a tengerentúlon: NAHB házárindexet, ipari termelést és New Yorki feldolgozóipari indexet. Bár a gyorsjelentési szezon a vége felé jár, de ma még lesz két fontosabb jelentés: a Cisco Systems és a Deere publikálja negyedéves számait.
Európa
A nyitást követő oldalazás után a nyugat-európai részvények is meglódultak felfelé és emelkedéssel zárták a kereskedést (FTSE100 0,82%, DAX 0,72%, CAC40 0,53%). Az első negyedéves német GDP adat nem lett túl fényes, a várt 0,3% helyett 0,1% lett negyedéves alapon. A francia gazdaság pedig 0,2%-kal zsugorodott a várt -0,1% helyett.
Olaj, arany
Mind az arany, mind pedig az olaj árfolyama csökkenést mutat a tegnapi és a ma reggeli kereskedés során is. Az arany árfolyama 1414 dolláron áll, míg az olaj árfolyama a délutáni készletadatok megjelenése előtt 94,21 dolláron állt.
Devizák
A forint minimális mozgást produkált csak a tegnapi nap folyamán. Az EUR/HUF árfolyama 294,54-ről 294,65-re emelkedett és ezzel továbbra is a 295-ös szint alatt helyezkedik el. Ma reggel a forint jelentős erősödést mutat és már 294 alatt kereskednek a devizapárral. A dollár 1,2920-ig erősödött az euróval szemben a nyitó 1,2975-ös szintről. A dollár erősödéséhez hozzájárult, hogy Charles Plosser a Fed philadelphiai elnöke arról beszélt, hogy év végére befejeződhet, a Fed mennyiségi lazítása, sőt meglátása szerint a Fed akár már a következő alkalommal csökkentheti a program nagyságát.
Távol-Kelet
A Nikkei és a jen is ismételten északnak vette az irányt, az index értéke 2,25%-os emelkedéssel már 15.000 fölé került, amire 2008 januárja óta nem volt példa, míg az USD/JPY árfolyama már 102-es árfolyam fölött jár. A Hang Seng index is követte amerikai társait és 0,79-%-os emelkedést tudott felmutatni. A shanghai index ma meglehetősen haloványan teljesített, a pozitív globális hangulat ellenére 0,09%-ot csökkent az értéke.
A Bank Of America Merrill Lynch májusi alapkezelői felméréséből az látszik körvonalazódni, hogy az alapkezelők kissé pesszimistábbá váltak a kínai gazdasággal és a kínai részvényekkel kapcsolatban, és ismételten egyre inkább tartanak a kemény landolástól.
Határidős piacok
Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.