Jó hír: egyszerűbb pénzhez jutni

Az Új Széchenyi Terv keretében márciustól megújult, és egyszerűbbé vált pályázati rendszert egyre pozitívabban értékelik a kkv-k, derül ki a K&H és a GfK kkv bizalmi index kutatásából.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyre több cégvezető véli kevésbé nehéznek a pályázati források elérhetőségét, másrészt ismét növekedni tudott az egy vállalkozásra eső benyújtott pályázatok aránya, indokolja Németh László, a K&H kkv marketing főosztály vezetője, hogy miért érzik jobbnak a pénzhez jutás feltételeit a kis- és közepes vállalkozások. Az igénybe vehető pályázati lehetőségekről továbbra is a pályázati tanácsadó cégeken, valamint az interneten hozzáférhető információkon keresztül kapnak a legtöbb segítséget a vállalkozások, mutatott rá a bizalmi index kutatás eredményére a szakember.



A pozitív megítélésnek az sem mond ellent, hogy a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások idei harmadik negyedévi pályázati hajlandósága még mindig elmarad a tavalyi eredményektől. Érdekes, hogy miközben az új pályázati struktúra főként a mikro- és kisvállalkozások pályázati terheinek csökkentését szolgálná, leginkább a középvállalatok látják úgy, hogy a pályázati adminisztráció egyszerűsítése könnyebbé tette az uniós források elérhetőségének. A 300 millió forint éves árbevételt meghaladó középvállalatok esetében 41 százalékról 20 százalékra csökkent azoknak az aránya, akik nehéznek ítélik az uniós források elérhetőségét. A kisvállalkozások esetében ez az arány 43 százalékról 35 százalékra, a mikrocégek esetében pedig 43-ról csupán 40 százalékra mérséklődött az elmúlt egy évben. (Segítő tanácsadást is lehet pályázati pénzből igénybe venni.)

Az újraindult pályázatoknak köszönhetően a kkv-k által benyújtott pályázatok átlagos száma kis mértékben növekedni tudott, jelenleg ez az arány 0,77 pályázat vállalkozásonként. Legmagasabb arányban az agrárcégek nyújtottak be uniós pályázatot. A szektor szereplőinél 1,75 az arány, vagyis egy vállalkozásra közel két pályázat jut. A kkv-kon belül a kereskedelmi szektorban a legkisebb az egy vállalkozásra eső pályázatok aránya: fél pályázat sem esik egy cégre (0,41).



A kkv-k számára a pályázatokról való informálódás legfontosabb forrását továbbra is a pályázati tanácsadó cégek jelentik, mivel a cégek mintegy fele elsősorban hozzájuk fordul tájékoztatásért. Szerepük különösen a kisvállalatok esetében kiemelkedő. Az uniós pályázati lehetőségekről a vállalkozások 65 százaléka az interneten keresztül értesül, míg személyesen 36 százalékuk, szaklapokból pedig 29 százalékuk tájékozódik.

Mentőöv: Kombinált Hitel Garancia, 25 százalékos önrésszel
Az Új Széchenyi Terv keretében Kombinált Hitel Garancia (KHG) elnevezésű eljárás mellett lehet pályázni a Gazdasági Operatív Programban (GOP), illetve a Közép Magyarországi Operatív Programban (KMOP) a legújabb komplex vállalati technológia-fejlesztésre, valamint a logisztikai központok és szolgáltatások fejlesztésére meghirdetett kiírásokra. A kis- és középvállalatok egyablakos ügyintézéssel, a folyósításban résztvevő bankokhoz nyújthatják be a pályázati dokumentációt és hiteligényléseket. Az új eljárás keretébe bevont kiírások elsődleges célja a kkv-k számára a vissza nem térítendő támogatások mellett a vállalkozások üzleti és projekt elképzeléseinek megvalósításához szükséges források biztosítása. A pénzügyi háttér megteremtésével kívánja a NFÜ támogatni a vállalkozások forgalmának, piaci részesedésének, és árbevételének növelését. – Ahhoz, hogy ösztönözzük a fejlesztési beruházásokat nem csak támogatást, hanem a megvalósításhoz szükséges egyéb forrást is biztosítani kívánjuk a vállalkozóknak – hangsúlyozta Siba Ignác, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség főigazgatója. A bankok a projekt megvalósítás időszakára előfinanszírozzák az uniós támogatást. Egyszerűsítést jelent az is, hogy csak a finanszírozó felé kell fedezetet biztosítani. A vállalkozónak a beruházáshoz szükséges összköltség 25 százalékával kell rendelkeznie önerőként, 25 százaléka vissza nem térítendő uniós támogatásból, a másik 50 százalék pedig kedvezményes bankhitelből áll. A felvehető hitel összege maximum 500 millió forint lehet. Eddig öt bank; az OTP Bank, a Magyar Fejlesztési Bank, a Citibank, a K&H Bank és a Gránit Bank Zrt. csatlakozott a programhoz. Ha a két pályázati konstrukcióban beválik az új eljárás, akkor a jövőben kiterjeszthetik más pályázatokra is.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo