Jeremie: gyorsítottak a kockázati tőkealapok

Az Új Magyarország Kockázati Tőkeprogram (Jeremie) keretében 2010-ben létrejött nyolc kockázati tőkealap a cégbírósági adatok szerint 2012. június 30-áig a 54 befektetést valósítottak meg magyarországi vállalkozásokban. Az idén a második negyedévben rekord számú, 13 új befektetés született. A Start Garancia Zrt. becslése szerint az eddig befektetett összeg 13,5 milliárd forint, a program teljes összegének 37,5 százaléka, amely az aránymutatót Jeremie Kockázati Tőkeindex néven negyedévente publikálnak. Sajtóhírek szerint megtörtént továbbá az első sikeres kiszállás is.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Jeremie alapok kizárólag hazai kis- és középvállalkozásokba (kkv) fektethetnek be, olyanokba, amelyeket az elmúlt öt évben alapítottak, és amelyek éves árbevétele nem haladja meg az 1,5 milliárd forintot. A források mindössze 9 százaléka kerülhet a Közép-Magyarországi Régióba, a többit e térségen kívüli székhellyel rendelkező társaságokba kell invesztálni. A befektetésekkel kapcsolatban elvárás, hogy a portfolióban az innovatív és/vagy kezdeti fázisú befektetések együttes aránya legalább 30 százalék legyen.

Egy adott vállalkozásba három egymást követő évben legfeljebb évi 1,5 millió eirót fektethetnek be az alapok. A nyolc kockázati tőkealapnak 2013 végéig kell kihelyeznie a rendelkezésükre álló tőke 75 százalékát.

Átlag 300 millió jut egy cégre

Az alapok által befektetett tőke pontos értéke nem minden esetben ismert, ezeket a Start Zrt. az ismert kihelyezések átlagán, 300 millió forinton vette figyelembe. Az alapkezelőktől és nyilvános forrásból elérhető adatokra épülő számításaik szerint, megközelítőleg 13,5 milliárd forint értékben jutottak friss tőkéhez a befektetéseket fogadó társaságok, ami 37,5 százalékát teszi ki az alapok rendelkezésére álló 36 milliárd forintnak.

Az alapok 2010 II. negyedévében kezdték meg befektetési tevékenységüket. 2012. június 30-áig összesen 54 befektetést valósítottak meg. A 2012 április-júniusi időszakban miden eddiginél több, összesen 13 tranzakció valósult meg. Ezt megközelítő aktivitás csak az előző két év utolsó negyedévében volt megfigyelhető. (Az új befektetések negyedéves átlaga 6.)

Kisebbségben az alapok a céltársaságokban

Az eddig eltelt időszakban az egy alapra jutó beszállások átlagos száma 6,8. Kiegyenlítődni látszik a kihelyezések alapok közötti megoszlása, három alapnak nyolc, ötnek pedig hat-hat befektetése van.

A tőkét fogadó társaságok fő tevékenysége alapján látható, hogy a nagy növekedési potenciállal rendelkező, innovatív, technológia központú vállalkozások iránt van a legnagyobb befektetői érdeklődés. Az információtechnológia/szoftverfejlesztés területét 13, a szolgáltatásokét 12 tranzakció érinti. A többi szektor ettől lényeges elmarad az eddigi portfolióban. Magas a vagyonkezelési tevékenység részaránya, hét befektetéssel, ahol nem látható pontosan, hogy milyen tevékenységet végez a célvállalat.

Az alapok által a céltársaságokban szerzett részesedés a befektetések több mint felénél 50 százalék alatti, azaz a tőkealapok kisebbségi tulajdonossá váltak.

Az első kiszálláson túl

A második negyedévben megszületett az első sikeres kiszállás is. A biotechnológiával foglalkozó svéd Vitrolife megvásárolja a hasonló profilú Cryo Management Kft.-t, melybe a Portfolion Zrt. által kezelt OTP Kockázati Tőkealap I. 220 millió forintot fektetett be 2011 első negyedévében. Az értékesítésre alig több mint egy évvel a beszállást követően kerül sor az eredeti befektetés 3,5-4-szeresét kitevő áron.

Harc lesz a finanszírozható vállalkozásokért
A Jeremie II. programra keretében 10 új kockázati tőkealap léphet piacra, a pályázatokat szeptember közepéig kell benyújtani. A tenderben a KBC Kockázati Tőkealap-Kezelő Zrt. is ringbe száll. Herczku György vezérigazgató finanszírozói oldalról kemény 2013-as évet vár. A vállalkozók szempontjából azonban ez kedvező lehet, hiszen komoly verseny indul majd a jó sztorikért.

Tovább kell gyorsítani

A Start Zrt. szakembereinek véleménye szerint tekintettel arra, hogy a 36 milliárd forint forrás 75 százalékát 2013 végéig kell befektetniük az alapoknak, az eddigi tempót növelni kell. Ahhoz, hogy a cél megvalósuljon összesen 25 milliárd forint kihelyezésére lesz szükség. Ez - a 300 millió forintos tranzakciós átlaggal számolva a következő hat negyedévben - periódusonként 14 befektetés megvalósítását teszi szükségessé.

A cél elérése nem lehetetlen, bár a várhatóan 2013 elején, az Új Széchenyi Terv Kockázati Tőkeprogramja keretében induló tíz új alap komoly versenyre készteti majd a már működő alapokat. Ugyanakkor a befektetési lehetőségek száma nem fog lépést tartani a növekvő tőkekínálattal.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo