Ismét kamatdöntő ülést tart a jegybank, de a legutóbbi sajtótájékoztató tükrében valószínűleg csökkenhet a kamatvágás üteme. A helyzetet bonyolítja, hogy most először 25 bázispontnál kisebb mértékű, feltételezhetően 10 bázispontos kamatcsökkentésre készülhet a monetáris tanács. Szintén jelentős izgalmakat okozhat a bankszövetség és a kormány mai egyeztetése, amelyről szóló hírek elsősorban az OTP és az FHB árfolyamára lehetnek hatással. A bankszövetség és a kormány ma ismételten tárgyal a devizahitelesek megsegítésével kapcsolatban. Cséfalvay Zoltán államtitkár nyilatkozata alapján egy olyan megoldási javaslatot készítenek, ahol a terheket a kereskedelmi bankok, a hitelfelvevők és az állam együttesen fizeti. A nyilatkozatra és az MNB tanulmányából kiindulva ismételten felerősödtek azok a várakozások, hogy az árfolyamgát egyfajta kiterjesztése a cél. Egyelőre a lehetséges részletek és a hivatalos javaslat sem ismert.
A hazai piac tegnap még függetleníteni tudta magát a nemzetközi eseményektől, azonban mára minket is lefelé húzhat a negatív hangulat, így ma csökkenő árfolyamokra számítunk a hazai piacon.
USA
Emelkedéssel kezdődött a kereskedés a tengerentúli börzéken, a jó hangulat azonban gyorsan elillant, és zárása pirosba fordultak az indexek (Dow -0,43%, Nasdaq -0,01%, S&P500 -0,4%). A piacok John Kerry szavai után indultak el lefelé, az amerikai pénzügyminiszter a szír kormány múlt heti vegyi támadásával kapcsolatban szólalt meg. Egyre valószínűbb az amerikai katonai beavatkozás, de a Fehér Ház szóvivője szerint Obama elnök még mérlegeli, hogy mi legyen a válasz.
A CNBC Obamához közeli forrásokra hivatkozva azt írta, hogy Larry Summert jelölheti a Fed élére a tengerentúli elnök. Summers az elnök régi bizalmasa, illetve korábban pénzügyminiszter is volt. Csalódást keltő beruházási adatokat publikáltak tegnap az USA-ban, a tartós cikkek rendelésállománya a várt -4% helyett 7,3%-kal esett vissza júliusban. Az előző havi adatot 4,3%-ról 3,9%-ra korrigálták lefelé. A Tesla tegnap újabb történelmi csúcsra kapaszkodott, és 164,2 dolláron zárta a kereskedést.
Európa
Az európai börzéken vegyesen mozogtak az indexek (FTSE100 0,7%, DAX 0,21%, CAC40 -0,06%). Több mint 2%-ot esett az olasz tőzsde, miután Berlusconi pártja a Szabadság Népe (PDL) azzal fenyegetőzött, hogy kilépnek a koalícióból, amennyiben a Demokrata Párt képviselői eltávolítják Berlusconit a legutóbbi bírósági ítélet miatt a szenátusi székéből.
Olaj, arany
A WTI kőolaj 106,2 dolláron állt ma reggel, a Szíriával kapcsolatos hírek hatottak leginkább. Az USA kormánya ugyanis tegnap kijelentette, hogy a szír kormány vegyi fegyvereket vetett be, ami azt jelenti, hogy küszöbön áll egy beavatkozás a közel keleti országba. Ennek a hatására azonban más, jelentős olajtermeléssel rendelkező arab államokban is nőhet a politikai feszültség, ami hathat az olaj kínálatára. Az arany 1.402 dolláron állt ma reggel, a növekvő geopolitikai feszültség miatt is vásárolták a nemesfémet. A hírek szerint mind az orosz, mind a kazak jegybanki aranykészlet nőtt júliusban, ami szintén segítette az emelkedést.
Devizák
A forint a pénteki jelentős erősödés után elvesztette erejét és tegnap már gyengülni kezdett. Az EUR/HUF árfolyam a nyitó 297,42-ről 298,52-re emelkedett. Ma reggel további forintgyengülés fedezhető fel és immáron ismételten 299 környékén tart az árfolyam.
Nem történt jelentős elmozdulás az EUR/USD árfolyamában a tegnapi nap folyamán és egyelőre a ma reggeli órákban sem. Az árfolyam 1,3380-ról 1,3368-ra csökkent és hasonló mértékű csökkenés látható ma reggel is a devizapiacon.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,6%-ot, a Hang Seng 0,9%-ot emelkedett, miközben a Shanghai index nem produkált érdemi elmozdulást. A Kínából érkező profitadatok jelentős növekedést mutattak. A júliusi nyereség 11,6%-kal haladta meg az egy évvel ezelőtti eredményt, míg egy hónappal korábban még csak 6,3%-os felülteljesítés volt megfigyelhető. A kumulatív adatok 11,1%-os növekedést mutatnak.
Határidős piacok
Mínuszban vannak a határidős indexek a reggeli órákban