Nemzetközi hírek
USA:
- Korrigáltak az amerikai részvényindexek tegnap, az S&P tavaly november óta nem látott dinamikával esett (Dow -0,1%; S&P -1%; Nasdaq -1,5%). A kedvezőtlen banki gyorsjelentések felébresztették az eladókat téli álmukból.
- Érdekes módon a szokottnál sokkal nagyobb eltérés mutatkozott a Dow és az S&P indexek mozgásában. Az eltérés oka, hogy az IBM jó gyorsjelentését követő emelkedése, valamint a szokottnál nagyobb - 155 dolláros - részvényárfolyama nem engedte nagyot esni az ársúlyozású Dow Jones indexet.
- Az IBM árfolyama 3,4%-ot emelkedett tegnap, miután kedden zárás után pozitív meglepetést hozott a gyorsjelentése.
- Az Apple részvényei 2%-ot meghaladó pluszban nyitottak, majd a nap során folyamatos lecsorgást követően 0,5%-os mínuszban fejezte be a kereskedést. Nagy a harc a vevők és eladók között, utóbbiak a történelmi csúcson levő árfolyamszintektől, valamint Steve Jobs vezérigazgató egészségügyi szabadságától félnek.
- Az esésben a bankpapírok jártak élen, miután a befektetők nem fogadták kitörő örömmel a banki gyorsjelentéseket. A bankszektor összességében 2,2%-ot, a Bank of America árfolyama 4,2%-ot esett.
- A Goldman Sachs profitja 2010 negyedik negyedévben feleződött a 2009 utolsó negyedévi - amúgy kiemelkedő - szinthez képest. Az egy részvényre jutó eredmény 3,79 dollár lett, ami megegyezik a Bloomberg által megkérdezett elemzők konszenzusával. A bevételek alakulása alulmúlta a várakozásokat, és több mint 10%-os év/év alapú visszaesés figyelhető meg. Elsősorban a kereskedési tevékenység teljesítménye húzta le a számokat. A Goldman Sachs árfolyama 4,7%-ot esett a tegnapi kereskedés során.
- A Bank of New York is 23%-os profitvisszaesésről számolt be, de a profit és bevételszámok némileg felülmúlták a várakozásokat. A bankpapír árfolyama 1,7%-ot esett. Még egy nagybank, a Wells Fargo is közzétette negyedéves gyorsjelentését, mely szintén nem csalt örömkönnyeket a befektetők szemébe. Bár a profit hozta a 2009 negyedik negyedéves szintet, és ezzel felül is múlta az előrejelzéseket, a bevételek visszaesése, valamint a kilátások romlása 2%-os mínuszba húzta a részvényárfolyamot.
- Kakukktojásként az eBay is publikálta gyorsjelentését, mely vegyes képet festett. Az eBay profitja részvényenként 42 cent volt, ám ha ezt megtisztítjuk a Skype eladásából fakadó költségektől, akkor 52 cent az eredmény. Ez bár alulmúlja a tavalyi szintet, de a várakozásokat felülteljesítette. Az árbevétel 5%-kal emelkedett és az elemzői konszenzust is meghaladta. A zárás után közzétett gyorsjelentés előtt 1,7%-ot esett a részvényárfolyama, majd a publikálás után 3%-os pluszba lendült a zárás utáni OTC piacon.
- Az építőipari adatok vegyesen alakultak. A megkezdett házépítések a vártnál nagyobb mértékben, 4,3%-kal estek vissza decemberben, azonban a kiadott építési engedélyek terén 16,7%-os bővülés bontakozott ki.
- Ma a szokásos heti munkanélküliségi adatok mellett a vezető mutatókból összeállított kompozit index (Leading Indicators), a Philadelphiai Fed index, valamint a használtlakás értékesítési adat lát napvilágot. A fontosabb vállalatok közül ma a Morgan Stanley, a Google és az AMD publikálja negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany:
- Az olaj árfolyama tegnap 0,6%-kal, 91 dollár alá esett, jelenleg 90,8 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával.
- Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) számításai szerint az OPEC országok már titokban elkezdték növelni a kitermelésüket. A magas olajár -úgy tűnik- egyre inkább a kitermelés bővítésére sarkallja a nagy olajhatalmakat, így könnyen lehet, hogy az OPEC hivatalosan is a kvóták emeléséről dönt.
- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal (DOE) ma publikálja a múlt heti készletadatokat. A várakozások szerint további 500 ezer hordóval emelkedhettek a kőolajkészletek, míg benzin terén 2,5 millió hordós emelkedésre számítanak.
- Az arany árfolyama tegnap némileg emelkedett, ma ugyanannyit csökkent eddig, így jelenleg 1.369 dollár körül mozog a nemesfém unciánkénti ára.
Távol-Kelet:
- A negatív tartományban tartózkodtak az ázsiai indexek a kínai makroadatok nyomán (Nikkei -1,1%, Hang Seng -1,6%, Shanghai -2,9%, Kospi -0,4%, All Ordinaries -1,1%).
- A negyedik negyedévben Kína GDP-je 9,8%-kal bővült az előző évi teljesítményhez képest (piaci várakozás: 9,2-9,3%, 3Q10: 9,6%). Az infláció decemberben elérte a 4,6%-ot (várakozás: 4,7%, november: 5,1%). Fennáll a veszélye, hogy az infláció a jövőben nőni fog, mivel az élelmiszerárak az első negyedévben a hideg időjárás miatt és a februári ünnepek (Új Holdév kezdete) nagyobb keresletének köszönhetően megugranak majd. A ma megjelent kínai adatok tehát nyilvánvalóvá tették, hogy Peking további megszorító intézkedésekhez folyamodik majd az infláció megfékezése érdekében.
- A japán indexet a bankrészvények húzták le, miután amerikai szektortársaik „csak" a várt eredményt tudták hozni, de minden olyan papír esett a régióban, ami kínai kitettséggel rendelkezik.
Devizák:
- Tovább gyengült tegnap a dollár az euró ellenében, a reggeli órákban már 1,347 környékén mozog az árfolyam.
- Jelentősen erősödött tegnap a japán jen, miután az árfolyam áttörte a 82,3-as szintet.
- A hazai fizetőeszköz kurzusa megpihent a 272,5-es támaszon, és akár napokig is folytatódhat az oldalazás.
Határidős piacok:
- Mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
A Moody's azt mondja, hogy Portugália exportteljesítményét, illetve annak fenntartható növekedését fogja górcső alá venni, annak érdekében, hogy meghatározza az ország adósságának minősítését. Egy pár hónappal ezelőtt azt mondta a hitelminősítő, hogy 1-2 fokozattal is leminősítheti a portugál államadósságot. Hogy miért az exportot nézi a Moody's? A válasz nagyon egyszerű. A portugálok havonta 1,5-2Mrd euró deficitet halmoznak fel a külkereskedelemben. Ráadásul úgy, hogy a kereskedelem aktivitása (3Mrd euró export) majdnem a fele a magyarénak. Ugyanakkor az ország GDP-je 60%-kal magasabb, mint Magyarországé, viszont mi 500 millió euró többletet produkálunk a kereskedelemben. Vagyis azt az érdekes dolgot kell mondanunk, hogy míg Magyarország hangya lett az elmúlt években, addig Portugália továbbra is tücsökként viselkedik. Most pedig a Moody's szorosabban akarja figyelni a siralmas kapálódzást, amit Portugália produkál export terén. Ugyanis ha a fogyasztás visszaesik, akkor valószínűleg további nagy GDP csökkenéssel kell számolni, hiszen a fenti számokból az tűnik ki, hogy a fogyasztás az, ami a GDP nagy részét adja. A miniszterelnök abban reménykedik, hogy a papír és fa termékek exportja fog fölfutni, s ez kihúzza Portugáliát a kátyúból. Ez bizony úgy hangzik, mintha egy harmadikvilágbeli országról beszélnénk.
Rövid hírek
- A MOL bejelentette, hogy a napokban lezárult vételi ajánlat keretében összesen 10.088 darab (0,1%) INA részvényt ajánlottak fel. Így a magyar cég tulajdonrésze 47,25%-ra nőtt, ami nem lényegesen több, mint a korábbi tulajdoni hányad. A MOL már eleve magáénak mondhatja a menedzsment jogokat és már korábban elkezdte konszolidálni az INA számait, így az ajánlat sikertelensége nem lesz hatással a MOL és az INA értékelésére, illetve részvényárfolyamára.
- A MOL 50%-os tulajdonában álló leányvállalata, a MOL Energiakereskedő Zrt. MOL Energy Trade AG néven leányvállalatot alapított Svájcban. Az új leány alapítása a bankrendszerrel való jobb kapcsolattal és a kedvezőbb adórendszerrel indokolható, hiszen így a MOL optimalizálni tudja adófizetési kötelezettségét. A hír nem lesz árfolyamhatással.
Gazdasági hírek
- A Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára, Nátrán Roland tegnap egy konferencián elmondta, hogy a 600-660 milliárd forintnyi hiánycsökkentést elsősorban kiadáscsökkentéssel tervezik elérni. Ennek egy kis része jön csak új adókból (pl. zöld adó), azonban a hiánycsökkentés mintegy kétharmada a kiadások tartós hatású visszafogásából ered majd. Hozzátette, hogy 2012-ben a GDP 1%-át, 2013-ban 2%-át tervezik megtakarítani (számításaink szerint ez csak a GDP 1,4%-a). Elhangzott az is, hogy a kormány a jelenlegi 55%-ról 65%-ra kívánja közép távon növelni a foglalkoztatottságot. A hír kedvező, de a pontos részletek még váratnak magukra.