A furcsa ebben a csökkenésben, hogy a félelemre alapul. Nincs eredményvárakozás csökkenés, és ugyan az értékeltség bizonyos mérőszámok alapján magas volt (az elmúlt 10 éves átlagos P/E ráta fölött volt mintegy 25 százalékkal, 15,5 környékén), míg mostanra már mintegy 5 százalékkal ez alatt az érték alatt van, azaz 11,8-as előremutató P/E rátával rendelkezik most. Vagyis jó esély van a fordulatra.
Tegnap megemelték az USA adósság limitét, így ma nem kell bezárni a kormányhivatalokat. Egyelőre ez egy átmeneti megoldás, amely december 11-ig nyitva hagyja a kaput. Addig egy hosszabb távú megoldást (plafonemelést) kell elfogadnia a kongresszusnak. Ez még okozhat aggodalmat az év vége közeledtével.
Közben a kínai beszerzési menedzser index stabilizálódni látszik 47 környékén, azaz a kontrakció mértéke nem növekszik. Reméljük, hogy az év vége közeledtével északnak veszi az irányt, és újra az expanziós tartományba kerül. Összességében a mai napon emelkedésre számítunk mind Budapesten, mind Frankfurtban.
USA
A harmadik negyedév utolsó kereskedési napja jól sikerült a tengerentúlon, nagyot hajráztak a piacok. Ennek ellenére az utóbbi négy év leggyengébb negyedévét tudják maguk mögött a börzék (Dow 1,47%, Nasdaq 2,27%, S&P500 1,91%).
Két fontosabb makrogazdasági adat érkezett a tengerentúlról. Az ADP publikálta a foglalkoztatottsági adatokat, a várt 190 ezer helyett 200 ezerrel nőtt a munkahelyek száma. A chicagói beszerzési menedzser index azonban gyengébb lett az előre jelzettnél, 53 pont helyett 48,7 pontra süllyedt a mutató.
A képviselőház tegnap elfogadta a költségvetési adósságplafon december 11-ig történő megemelését. A GE eladta a vasúti kocsik lízingelésével foglalkozó üzletágát a Wells Fargo-nak, míg az eszközöket a Marmon Holdings fogja megszerezni. Az ügylet egyéb részletei egyelőre nem ismertek.
Az Nvidia részvényei 52 hetes csúcsra emelkedtek, miután a cég bejelentette, hogy a Microsoft Azure névre keresztelt felhő alapú szolgáltatásokkal foglalkozó platformja a cég grafikus technológiáját használja a jövőben.
Európa
Felfelé vették az irányt az európai tőzsdék tegnap. A DAX index 2,2%-os, a CAC 40 és a FTSE 100 index pedig 2,6%-os pluszban zárta a napot. A francia kormány a háztartások és vállalatok adókulcsán csökkentene, amivel a növekedést ösztönöznék. A költségvetési kiadásokból mindeközben faragni kell, hogy az idei évre tervezett 55,8%-os GDP arányos kiadási oldal 55,1%-ra csökkenjen. Az ország GDP növekedése jövőre 1,5% lehet, míg a deficit 3,3%-ot érhet el. A mai napon az eurózónás beszerzési menedzser indexekre lesz érdemes figyelnünk.
Olaj, arany
A WTI ma reggel 45,6 dollárig tudott erősödni, miután Kínából egy hajszállal jobb adat jött ki, mint amire a piac számított. A szeptemberi ipari termelési index 49,8 pont lett szemben a piacon várt 49,7 ponttal. Az OPEC olajtermelése 32 millió hordót tett ki naponta, ami 0,7%-kal elmarad az előző hónaptól (napi 233 ezer hordó), míg az USA tovább csökkentette kőolaj kihozatalát, ami az elmúlt nyolc hét során egy kivételével csökkenést mutatott. Az USA a múlt héten napi 9,1 millió hordós termelést ért el, ami napi mintegy 40 ezer hordóval kisebb, mint korábban. Az USA készletei 3,96 millió hordóval nőttek az EIA jelentése szerint.
Az arany viszont tovább folytatta lassú lejtmenetét, és ma reggel 1.113 dolláron állt. A piac a pénteki munkanélküliségi számokra figyel, miközben a privát ADP jelentés erős munkaerőpiacról árulkodott, ami azt is jelenheti, hogy a pénteki adat valószínűleg erős lesz, ami a Fed-et a kamatok emelésére ösztönözheti. A piac többsége továbbra is az év végéig várja a kamatok emelését, ami az első ilyen lépés lenne az elmúlt 10 évben.
Devizák
A forint piacán tegnap nem voltak izgalmas mozgások. Az EUR/HUF árfolyam nagyon enyhe süllyedést követően a 313,2-nél található 30 napos mozgóátlagig esett. A forint további erősödését több szint is akadályozhatja. Az EUR/USD irányt váltott a tegnapi kereskedésben, és ismét erősödni tudott a dollár. A kedvező piaci hangulatban látványosan csökkent a devizapár, az 1,124-es nyitáshoz képest a 200 napos mozgóátlagon, 1,117-nél zárta a kereskedést az árfolyam. A reggeli órákban tovább csökkent a kurzus 1,114-ig, a következő megálló 1,11-nél található.
Távol-Kelet
A shanghai és a hongkongi tőzsde is zárva tartott a kínai őszi fesztivál miatt. Hongkongban már holnap újraindul a kereskedés, azonban a shanghai tőzsde esetében erre még csaknem egy hetet kell várnunk. A tegnapi naphoz hasonlóan a Nikkei ma is nagyot ment, 2,3%-ot emelkedett.
Stabilizálódni látszik a kínai beszerzési menedzser index értéke. A hivatalos, állami PMI értéke 49,8 pontra emelkedett a múlt havi 49,7 pontról, a független, Caixin PMI értéke pedig 47,2 pontra emelkedett a múlt havi 47,0 pontról. Mindkét esetben stagnálásra számítottak a piaci szereplők. A stabilizálódás pozitív jel, ugyanakkor továbbra is a kontrakciós tartományban vagyunk. Tegnap délután enyhítettek Kínában a jelzálogpiaci szabályozáson. Mostantól első lakás vásárlásánál elég a 25%-os önerő is, míg korábban 30% volt a szükséges minimum.
A japán részvénypiacot továbbra is az eszközvásárlás kibővítéséről szóló spekulációk hajtják felfelé, hiszen akár már október 7-i ülésén is bejelentheti a változtatásokat a BoJ. Egy kiterjesztett eszközvásárlási program lazább jent jelentene, amiből főleg az exportorientált vállalatok profitálhatnának. Az eddig is élénk spekulációkra ma a jegybank volt alelnöke, Kazumasa Iwata is rátett egy lapáttal, mivel ő is az eszközvásárlási program kibővítésének szükségessége mellett foglalt állást.
Határidős piacok
Mind az európai, mind az amerikai határidős piacokon pozitív hangulat uralkodott ma reggel.