Így szerezzen kockázati tőkét!

Sokan szeretnének a vállalkozásuk számára tőkét szerezni, ám a többség fél attól, hogy egy új tulajdonos esetleg majd átveszi az irányítást a cég felett, és kitúrja őt a vezető pozíciókból. Pedig a korrekt kockázati tőketársaságoknak a legkevésbé sem ez az üzletpolitikája, de rosszindulatú kivételek mindig akadnak. Mire érdemes figyelni?

Kép: PP/FörsterTamás

Sokakban merülhet fel a kérdés, hogy miután egy kockázatitőke-befektető cég tulajdonosi részesedést szerzett, milyen jogokkal, milyen kötelezettségekkel és mekkora felelősséggel rendelkezik a céltársaságban – írja blogjában a Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt. Természetesen a befektető társaság üzletpolitikájától is függ, milyen feltételekkel száll be egy vállalkozásba, illetve hogy milyen jogosítványokat kér a cég működésével kapcsolatban. Ráadásul sok esetben ezek az információk a vállalkozók számára csak akkor derülnek ki, amikor már érdemben előrehaladtak a kiszemelt tőkealappal folytatott tárgyalások.

Oszkó Péter, a a Portfolion Zrt. elnök-vezérigazgatója szerint fontos, hogy a kockázati tőkére ne olcsó pénzként tekintsünk, ennél sokkal többet kell várni tőle. A hozamelvárások mindenhol hasonlóak, tehát a döntést az alapján kell meghozni, hogy még mit tud adni. Ha egy kockázati tőkés érdeklődik már a projekt iránt, akkor érdemes keményen tárgyalni, megtudni, hogy pontosan mit fog még kapni cserébe a cég.

A Jeremie-programok mögött álló mintegy 130 milliárd forintnyi uniós forrást kezelő cégek bár korrektek, ám intézményi befektetőként minimum százmilliós nagyságrendű befektetésekben gondolkodnak. Az ennél kisebb, néhány tízmillió forint nagyságrendű igényekre általában a megoldást az üzleti angyalok jelenthetik, akik vállalkozói, ritkábban pénzügyi intézményi háttérrel saját megtakarításaikat helyezik el cégekbe, egyúttal támogatást nyújtanak. Több évtizedes tapasztalatukért és pénzükért cserében éves 25–40% hozamot várnak el. Persze nem azonnal, hanem 3–4 éves távlatban.

Mit keres a befektető?
Tőkekínálati forradalom van Magyarországon. Vagyis a klasszikus kockázatitőke-alapok mellett magvető és angyal befektetők is keresik a finanszírozható cégeket. A keresleti oldalon azonban még várat magára az átütő változás. A hazai ötletek mögül hiányzik a szakmailag tökéletes csapat, és az üzleti tervek sem kiforrottak. Itt olvashat arról, hogy milyen követelményeknek kell megfelelnie annak, aki befektetőt keres.
Az angyalok és kisebb kockázati tőkések között azonban már könnyen futhatunk bele olyanba, aki igazából nem segíteni, hanem megszerezni akar, ha egy különösen értékes célpontot lát. Az évente alakuló több tízezer új vállalkozásnak a 99 százaléka a legjobb esetben is mikrovállalat marad, csupán töredékük válik a szó legszorosabb értelmében „startup” vállalkozássá – ám közöttük is rengeteg olyan akad, amelyik pont tőkehiány miatt akad meg. Az ilyen cégekre vadászó „üzletemberek" lehetetlen feltételekkel állnak a pénzhiányban szenvedő vállalkozók elé, akik – ha nem figyelnek – könnyen vehetik észre azon magukat, hogy a kiebrudalták őket a saját cégükből.

A startupdate.hu horrorsztorija egy olyan term sheetet mutatott be, amely szerint a befektető bármikor (!) eladhatja a részesedését az alapítóknak, méghozzá a befektetés belső növekedési rátával (IRR) növelt értékén. Ha az alapítók nem tudnak fizetni, akkor viszont megveheti a részüket a befektető által kijelölt (és a befektető által fizetett) könyvvizsgáló által meghatározott érték 70 százalékán. Ez 100 forintra vetítve 25%-os IRR-nél ez 125 forint eladási és 70 forintos vételi árfolyam. A legijesztőbb a szerződésben azonban, hogy amennyiben a vételár (cég értéke) nem állapítható meg valamilyen okból, akkor a befektető megveheti az egészet 100 forintért.

Természetesen aki ilyen szerződést aláír, az nem való üzletembernek, azonban mindig érdemes az utolsó betűig elolvasni, mi áll a papíron, illetve ha nem világos, jogásszal értelmeztetni. Ne vesszen kárba évek kemény munkája egyetlen rossz tollvonás miatt.

Elvárások mindkét részről
Mit vár el a kockázati tőke befektető? Abban, hogy egy kockázati tőke befektető befektetésre érdemesnek minősítsen egy céget, az üzleti modell szerepe kevesebb, mint 50 százalék. A befektetők alapvetően azt nézik, hogy a csapat személyi állományát tekintve mire képes. Rengeteg a briliáns ötlet, de ha nincs képesség a végrehajtásra – menedzsment és üzleti tudás- akkor nem lesz belőle semmi. Egy briliáns csapat egy átlagos ötlettel is képes hatalmas sikert elérni. Nincs lemásolhatatlan ötlet és utolérhetetlen fejlesztés, ami a sikerhez kell, az azok a képességek, amelyekkel képes hosszan megállni a piaci versenyben megállni a helyét – hangsúlyozza Oszkó. A szakember szerint nagyon fontos, hogy mindkét fél tisztában legyen azzal, hogy mi az amihez ő ért jobban, és mi az, amiben el kell fogadnia a másik tanácsát vagy kérését. Egy zseniális fejlesztőnek is tudnia kell elfogadnia, hogy nem tud mindent ami az üzleti sikerhez kell. Szüksége van menedzsment tanácsokra és akár pénzügyi szakember bevonására a döntésekbe ahhoz, hogy az ő, egyébként kiváló termékéből üzleti siker legyen. Ahhoz, hogy a befektetők érdemben foglalkozzanak a céggel, vagy profi menedzsment benyomását kell tudni kelteni, vagy késznek lenni arra, hogy elfogadjuk a kockázati tőkés ilyen típusú segítségét.
Mit várhat a cég a kockázati befektetőtől? Oszkó Péter szerint kifejezetten meg kell követelni, hogy a befektető ne csak pénzt adjon. A kockázati tőkés elemi feladata az értékesítési (sales) támogatás, az üzleti kapcsolatok adása és menedzsment támogatás nyújtása, ami a sikerhez éppen olyan fontos, mint az anyagi alapok.
Nyitott feltételek

A Széchenyi Tőkealap például ezzel szemben indulásának pillanatától nyilvánossá tette az együttműködés legfontosabb pontjait megalapozó befektetési ajánlat mintáját (ún. „term sheet”), amelyből a vállalkozó még az előtt megismerheti a befektető elképzeléseit, mielőtt a tárgyalási szándékot bejelentenék. Az alap minden esetben kisebbségi tulajdonosként fektet be, az EU-s egyedi engedély szerint maximum 49 százalékos mértékben, amelyhez nem társul közvetlen vállalatirányítási jogosultság – ez azonban nem minden befektetőnél van így, úgyhogy erre érdemes nagyon odafigyelni. Rémtörténet alant.

Az SZTA a cég operatív irányításába nem szól bele, ám az Európai Unió által rendelkezésre bocsátott források befektetésének egyik feltétele, hogy az alapkezelő tulajdonosként nyomon kövesse a kitűzött üzleti célok teljesítését, ehhez pedig időről időre visszajelzést kell kapnia a kiválasztott társaság gazdálkodásáról. Annak érdekében, hogy az SZTA nyomon követhesse a vállalkozás üzleti terv szerinti működését, havi riportokat kér be, egy év után pedig, amikor már kialakult egy adatszolgáltatási rend, és a gazdálkodási adatok az előrejelzéseknek megfelelően alakulnak, az ellenőrzés negyedéves időközönként történik.

Az alapot és az üzleti tervet is érintő kérdések – pl. tulajdonosi változás, vezető tisztségviselő személyének változása, jelentős méretű hitelfelvétel, meghatározott értékhatár feletti eszközértékesítés – eldöntésében az SZTA beleegyezésére is szükség van. Bizonyos kérdésekben –  például az alaptőke, a tevékenységi kör vagy az üzleti terv változtatása – jogszabályok alapján vétójoga van az alapnak, ezek körét az alapító okiratban rögzítik. Ezek mindegyikét tartalmazza azonban a nyilvános term sheet, amit a potenciális ügyfél előre láthat.

Ha az üzlet rosszra fordul

Ha külső, esetleg belső okok miatt a vártnál rosszabbul megy a szekér, a megoldásba természetesen az SZTA-nak is lehet beleszólása, ugyanis a rábízott EU-s források hatékony felhasználását védenie kell. Ha negyedévről negyedévre romlik a vállalkozás teljesítménye, jelentősen elmarad az üzleti tervtől, akkor a vállalkozás szorosabb ellenőrzésével (akár havi felügyelőbizottsági ülés tartásával, vezetői konzultációval, külső szakértő felkérésével stb.) lehet a helyzeten javítani. Amikor azonban hosszú távon, például két éven keresztül tartós, legalább 25-30 százalékos árbevétel-, vagy eredménycsökkenést könyvel el a cég, az alap javaslatot tehet a menedzsment változtatására, az üzleti terv átalakítására vagy az ügyvezető elmozdítására is. Ez természetesen csak végletes állapotban történhet meg.

Végső esetben a befektetőnek végig kell gondolnia az exit lehetőségeit: hogyan léphet ki a tulajdonosi körből, hogy az a lehető legkisebb veszteséget okozza, és egyúttal lehetőséget adjon a tőkebefektetés teljes vagy részleges megmentésére. Ebben az esetben kizárólag olyan szabályos eljárás jöhet szóba, amely során egyik fél sem kerülhet egyoldalúan előnybe. Miután az alap kilép a cégből, már semmiféle kötelezettségnek nem kell eleget tennie. A kockázati tőke pontosan erről szól: ha a befektetés szabályszerűen történt, de üzletileg nem sikeres, akkor a tulajdonos a veszteség leírásával kiszáll az adott vállalkozásból, és saját vagy mögöttes felelősségvállalásnak nincsen helye.

 

Véleményvezér

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo