Így is csökkenthető a bankhitel

A vállalatok számára Európa szerte egyre nagyobb feladatot jelent a gazdálkodáshoz szükséges banki források biztosítása, Magyarországon pedig különösen súlyos a helyzet. Sokat érnek tehát a banki hitelkeretet kiváltó megoldások, főként, ha azok a vállalaton belül meglévő tartalékokra építkeznek.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nemcsak a kis és közepes vállalkozások, de a legnagyobb magyar cégek számára sem mindig egyszerű a működéshez szükséges hitelkeretek biztosítása. A forrásszűkét jellemzi, hogy a vállalatok hitelállománya idén júniusban 85,4 milliárd forinttal csökkent a nettó hiteltörlesztés következtében. Ekkora zsugorodás idén még egyetlen hónapban sem volt. A tartósan szigorú hitelfeltételek miatt drasztikus hitelszűke fenyeget a Magyar Nemzeti Bank megállapítása szerint. A hitelek keresletét-kínálatára banki oldalon a szabályozók, így például a Basel III vannak hatással, a vállalatok részéről pedig a makrogazdasági környezet miatt a minimális mennyiségű, csak a legszükségesebbre szorítkozó beruházások iránt van kereslet.

Sikeres likviditásmenedzsment

Kihívások a válság után
A belső tartalékok feltárása a kisebb cégeknél is egyre inkább előtérbe került. Miként arra az RM DTM felmérése rámutat ugyanakkor a magyarországi vállalkozások számára saját belső működésük átalakítása, racionalizálása a gazdasági válság hatásainak ellensúlyozásánál is komolyabb kihívást jelent.
Ebben a helyzetben a vállalatoknak érdemes végiggondolniuk, hogy van-e lehetőség saját tartalékaik mozgósítására. A több országban jelen levő, rendkívül összetett pénzforgalmat lebonyolító cégcsoportoknál azonban ez akkora feladat, hogy többnyire csak megfelelő szakmai partnerrel oldható meg.

„Az egyébként magas színvonalú likviditásmenedzsmentet folytató nagyvállalatok vezetői is meglepődnek néha, hogy egy-egy új megoldással mennyire javítható még a forrásgazdálkodás hatékonysága”- mondta Rózsa Zsuzsanna, az ING Bank Fizetésforgalomért felelős igazgatója. Tapasztalata szerint egy olyan nagyvállalat, amelynek több piacon is vannak érdekeltségei többnyire akkora fel nem tárt tartalékokkal rendelkezik, amellyel akár jelentősebb mértékű banki hitelkeretet is kiválthat. Az optimális likviditás-kezelés kialakítása nyomán némely nagy nemzetközi vállalatcsoportnak akár több mint 10 millió euróval sikerült lecsökkenteni a folyószámla-hitel típusú kereteinek összegét.

Megtalálni a szabad forrásokat

Van lehetőség arra is, hogy egy-egy nagyvállalat különböző országban, akár jelentősen eltérő gazdasági fejlettségű térségekben jelen levő kirendeltségeinek, leányvállalatainak számlaforgalmát egyetlen devizanemre átváltva virtuálisan összevezessék, azaz koncentrálják a vállalatcsoport likviditását. „Az ING leányvállalata, a Bank Mendes Gans tapasztalatai szerint a nagyvállalati szegmensben elsősorban az évi 400-500 millió euró feletti forgalmú cégek számára hatékony ez a szolgáltatás, ugyanis ebben a méretbe a költségeket már meghaladja az elérhető finanszírozási előny és az ebből fakadó haszon.”  – mondta Rózsa Zsuzsanna.

Ezzel a módszerrel hamar kiderül, hogy egy adott időszakban mekkora inaktív forrás van és pontosan hol a cégcsoporton belül, amelyet azonnal fel lehet használni ott, ahol éppen szükség van finanszírozásra. A legelőnyösebb megoldás, ha a cégcsoport tagjai mind külön-külön állnak kapcsolatban a számlájukat székhelyükön vezető pénzintézettel, mert akkor a szabad likviditás átcsoportosítása nem számít cégcsoporton belüli hitelezésnek és nem ütközik tőkeakadályokba, ugyanakkor van arra mód, hogy megállapítsák, mennyivel járulnak hozzá az egyes cégtagok a csoport finanszírozásához. Van mód arra is, hogy a szolgáltatást a meglévő bankkapcsolatok megtartása mellett vegyék igénybe a vállalatok.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo