Idén a biztonságos innovatív finanszírozás lesz a menő

2013 a nem banki szereplők térnyeréséről és az alternatív finanszírozási termékekről fog szólni – derült ki a DLA Piper friss európai vállalatfelvásárlás-finanszírozásról szóló felméréséből. A vezető pénzpiaci szereplők szerint fokozatos növekedés és további strukturális átalakulások várhatók ebben a finanszírozói szegmensben.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2012-ben a vállalatfelvásárlás finanszírozási piac lassú, de biztos növekedést mutatott,  2011-hez képest 5 százalékkal több volt az ilyen jellegű ügylet. A válaszadók több mint fele szerint 2013-ban még ennél is nagyobb aktivitás várható ebben a piaci szegmensben. A növekvő optimizmust azonban némiképpen ellensúlyozza az a tény, hogy a válaszadók 80 százaléka biztos abban, hogy a finanszírozási hajlandóság soha nem fog visszatérni a válság előtti, 2007-es szintre.

Tavaly a legfontosabb szerep a refinanszírozásnak, a másodlagos és harmadlagos kivásárlásoknak jutott. A felmérés előrejelzései szerint 2013-ra a másodlagos és harmadlagos kivásárlások - olyan ügyletek, amelyekben egy magántőke-befektető egy másik magántőke-befektetőnek értékesíti tovább a részesedését, és így teljes mértékben kiszáll az ügyletből - száma megelőzheti a refinanszírozásokét.

Új források vállalkozása felfuttatására
Hol vannak a befektetők, és mi az, ami vonzza őket? Milyen tevékenységek népszerűek a körükben? Mit kell tennünk, hogy tetsszünk nekik? És mit kínálnak ők? A Piac&Profit Kkv Akadémiáján különböző területek képviselői számoltak be a lehetőségekről.
„A finanszírozók számára a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy egyszerre legyenek képesek megfelelni a szigorú szabályozás támasztotta tőke- és likviditási követelményeknek és az átalakuló piaci igényeknek. A hagyományos termékek újragondolásával, az ágazati változások leképezésével és kellő innovációval azonban adott a lehetőség a növekedésre” – hangsúlyozta Borbély Gábor, a DLA Piper nemzetközi ügyvédi iroda partnere.

Az egyes ágazatok közül a vezető döntéshozók megítélése szerint idén az üzleti szolgáltatások, az egészségügy, a fogyasztói termékek és szolgáltatások, a pénzügyi szolgáltatások és a könnyűipari szektorok teljesítménye alakulhat a legígéretesebben. A skála másik végén a válság kitörlése óta rendkívül kedvezőtlen helyzetben levő ingatlanszektor és a szabadidő és szórakozás található. Ez a kép Magyarország tekintetében is általában véve helytálló, az ipar, az energia és az IT továbbra is fókuszban van, míg az ingatlanszektor fellendülése úgy tűnik, továbbra is várat magára.

Akvizíció: legaktívabb szektorok 2013-ban

(A válaszadók várakozása szerint, az említés arányában, százalék) - Forrás: DLA Piper

A felmérés kiterjedt az akvizíciófinanszírozási piac Európán belüli erőviszonyainak vizsgálatára is. Az Egyesült Királyság továbbra is őrzi vezető pozícióját, de tőle alig lemaradva teljesített Németország is. 2012-ben Franciaország végzett a harmadik helyen, azonban az előrejelzések szerint 2013-ban a rendkívül jól teljesítő és fejlett piaccal rendelkező északi országok letaszíthatják a dobogóról.

A biztonságos, de innovatív finanszírozási formák előretörése várható

Egyre jelentősebb szerep jut a nem banki finanszírozásnak és az alternatív finanszírozási termékek kialakulásának (szemléletes példa erre az unitranche hitelezés sosem látott mértékű növekedése). Míg USA-ban a vállalatfinanszírozás mintegy 60 százalékát a nem-banki szereplők látják el, addig Európában az adósságfinanszírozás közel 80 százaléka 2013-ban továbbra is a bankoktól várható. Az amerikai példa azonban jó előrejelzése lehet az Európában várható változásoknak. A szakértők szerint a bankok Bázel III követelményeknek való megfelelési kényszere és tevékenységük ebből következő módosítása mintegy 125-200 milliárd euró összegű forráshiányt okozhat az európai vállalatoknak. Miközben a kereskedelmi bankok a szigorodó tőkekövetelmények és likviditási mutatók miatt inkább visszavonulnak a hagyományos piacokra és a biztonságosabb termékeket választják, új, nem-banki szereplők lépnek a színpadra, hogy kitöltsék a bankok által hagyott űrt.

Tudatosan kell készülni a forrásbevonásra
Közel öt éve fojtogatja a válság a vállalkozásokat. Azoknak a cégeknek, amelyek az életben maradás mellett döntenek, lépniük kell: a tartalékok elfogytak, a kivárás taktikája a legtöbb esetben eddig nem hozott eredményt. Kevés az esély arra, hogy ez a jövőben magától változni fog. Ahhoz persze, hogy a cégek tegyenek valamit a helyzet javítása érdekében, a világos elképzelések, tervek mellett forrásra lenne szükség. Milyen lehetőségek állnak a vállalkozások rendelkezésére ezen a területen? A kérdésre az Ernst & Young szakértőinek segítségével kerestük a választ.
A vállalati finanszírozási alapok a 2012-re jósolt negyedik helyről 2013-ra a második helyre sorakoznak fel a kereskedelmi bankok után. Sikerüket elsősorban nagyobb rugalmasságuknak és gyors alkalmazkodóképességüknek köszönhetik. A bankok és a vállalati finanszírozási alapok a várakozások szerint lefedik az adósságfinanszírozási piac mintegy 99%-át (ebből a bankok 79%-ot, a vállalati finanszírozási alapok pedig 20%-ot képviselnek).

A DLA Piper 2012 végén immáron negyedik alkalommal elkészített, az akvizíciók finanszírozásának üzleti feltételeire és trendjeire összpontosító felmérése, 45 meghatározó pénzpiaci szereplő tapasztalatait és várakozásait tükrözi, ezért a hazai piaci szereplők számára is hasznos támpontokat nyújt a trendek felméréséhez, a tőke és finanszírozási szükségletek kalibrálásához. „A korábbi modellekre és stratégiákra egyre kevésbé lehet támaszkodni és visszatérésük is egyre valószínűtlenebb. Biztosnak látszik, hogy napjaink gazdasági és szabályozási környezetében csak azoknak az intézményeknek van esélyük a sikerre és a növekedésre, amelyek képesek a megújulásra és készek új, alternatív termékekkel alkalmazkodni a változó piaci igényekhez” – emelte ki Borbély Gábor.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo