Hosszú távon sokat kereshetünk a gyógyszergyártókon

Azután, hogy 2009-ben kihullottak a befektetők kedvencei közül, a kelet-közép-európai gyógyszerrészvények számára idén esély kínálkozik arra, hogy visszaszerezzék defenzív papírként kivívott vonzerejüket. A kelet-közép-európai gyógyszergyártóktól továbbra is stabil üzleti eredmények várhatók, jóllehet a növekedés tempója lassúbb lesz, mint a válság előtti időkben. A Richter és az Egis a top pick, a Krka nyomott árfolyama kecsegtetőnek tűnik. 

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szektor kilátásai meglehetősen biztatóak: a kelet-közép-európai gyógyszergyártók az előrejelzések szerint azzal számolhatnak, hogy a régió nagyobb piacain - többek között a tavaly legnagyobb visszaesést elszenvedett piacokon, így Ukrajnában is - helyreáll a növekedés. Az erősödő rubelnek és az emelkedő olajáraknak köszönhetően a gyógyszergyártók számára létfontosságú orosz piac kezd visszatalálni a normál kerékvágásba, s ez további támaszt nyújthat a kelet-közép-európai gyógyszercégek számára. Az alacsony bázis szintén ebbe az irányba hat, kiváltképpen 2010 első negyedévében.

A térségi gyógyszergyártókat az elkövetkezendő évek során a várakozások szerint az mozdítja majd előre, hogy a régió visszatér a felzárkózási pályára, amihez még olyan tényezők társulnak, mint a demográfiai hatások (pl.: az elöregedő társadalom), a lakosság egyre nagyobb fokú egészségmegőrzési törekvése, valamint az innovatív gyógyszerek folyamatos és folytatólagos fejlesztése. Bár a jövőbeli gazdasági növekedés nyomán több forrást lehet az egészségügybe irányítani, nem valószínű, hogy megváltozna az egészségügyi szolgáltatók költségtudatos szemlélete. Ez pedig nyomást gyakorol arra, hogy a gyógyszerártámogatási rendszer a lehető leginkább költséghatékony legyen. Egyrészről ez kedvez a generikus termékek gyártói számára, másrészről azonban tovább élesedik köztük az árverseny.

Az Erste Group elemzői úgy vélik, hogy a vezető kelet-közép-európai gyógyszergyártók jó helyzetben vannak ahhoz, hogy stabil üzleti eredményeket érjenek el, jóllehet a gyógyszerártámogatásra is kiterjedő megszorítások miatt az ütem valamelyest szerényebb lesz, mint a válságot megelőző időszakban. A viharos és bizonytalan időkben biztonságos befektetést kínáló kelet-közép-európai gyógyszerrészvények teljesítményét 2010-ben továbbra is mindenképpen a változó befektetői hangulat fogja befolyásolni (üzleti eredményeiken túl). De mivel jelenlegi árazásuk messze elmarad korábbi csúcsaiktól, a legkeresettebb kelet-közép-európai gyógyszerrészvények hosszú távú vonzereje nem kopik meg.

Az értékelés összegzése:
• 2009-től eltérően az exporttól nagymértékben függő magyar gyógyszergyárak idén már nem számíthatnak az éves összehasonlításban gyengülő forint által nyújtott támaszra, másrészről viszont a forint stabilizálódása azt jelenti, hogy negyedéves pénzügyi eredményeik ingadozása megszűnik. A magyar gazdaság javuló makrokörnyezete az előrejelzések szerint jót ígér a magyar gyógyszerrészvények értékeltsége számára. Az árazási rés (legalábbis részleges) eltűnése várhatóan fellendíti az Egis részvényárfolyamát, míg a Richter esetében a kutatás-fejlesztés előrelépése jelentheti a részvényárfolyam várt növekedését kiváltó tényezőt. Összegezve, a Richter részvényenkénti célárfolyamát ezért 48 200 forintban, az Egisét pedig 21 755 forintban határozzuk meg, ami rendre 5 és 4 százalékos növekedést jelez az előző célárhoz képest. Ennek fényében tehát mindkét részvény esetében kitartunk Felhalmozás ajánlásunk mellett.
• A Krka elsőrangú növekedési üteme megtorpant 2009-ben, és a jelek szerint egyszámjegyűvé zsugorodik 2010-ben. Ennek ellenére a vállalattól stabil üzleti teljesítmény várható, hiszen nyereségmutatóinak hajtóerejét az erőteljes innovációs tevékenység jelentheti. Habár a részvényárfolyam növekedési pályára állására még várni kell, a jelenlegi nyomott árszintek továbbra is vonzó lehetőségeket kínálnak a befektetők számára. A részvényenkénti célárfolyam 92 euróra történő felülvizsgálata mellett az Erste elemzői megerősítik Vétel ajánlásukat.
• Habár a Bioton 2009. évi eredményei a várakozások szerint erősen a negatív tartományban maradnak, az idei évre szóló előrejelzések korántsem ilyen borúsak, feltéve, hogy előkerülnek a vállalat átstruktúrálását célzó tervek. Miként ezt megelőzően is, az Erste Group elemzői ismét a konzervatív oldalon foglalnak helyet, és Tartás ajánlásra adják a voksukat. Az átdolgozott elemzői modell immár figyelembe veszi a vártnál rosszabb tavalyi évközi eredményeket, a Bioton Wostok rossz időzítését az inzulintermékek kínai piacnyitására, valamint a kockázatokra újonnan bevezetett diszkont-számítást, az új 12 havi célárfolyam részvényenként 0,21 zloty (szemben a korábbi 0,26 zlotyval).
• Habár a román gyógyszergyártókat érintő devizahatások várhatóan kedvezőbben alakulnak az idén, az elemzők arra számítanak, hogy profitrátájuk zsugorodni fog a romló fizetési morál és a Romániában a közlemúltban bevezetett forgalmi adó miatt. Az Antibiotice célárfolyama a felülvizsgálat nyomán részvényenként 0,624 lei lett, emellett megerősítjük Csökkentés ajánlásunkat. Habár továbbra is némiképp kedvezőbben ítéljük meg a Biofarm helyzetét, a szintén felülvizsgált 0,222 lejes részvényenkénti célárfolyam korlátozott növekedési potenciált jelez pillanatnyilag, ezért kitartunk Tartás ajánlásunk mellett.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo