Egy éven belüli időtávon, új forrás lekötésénél jóval kedvezőbb befektetést kínálnak a bankbetétek az állampapírnál, míg hároméves időtávon, vagy a feltételmentes betétekhez viszonyítva utóbbi számít racionálisan jobb döntésnek. A Bankmonitor.hu elemzői az elérhető hozamok/kamatok, a biztonság, valamint a rugalmasság kritériumai szerint hasonlították össze a két befektetési formát. Az összehasonlítás már csak azért is időszerű, mert az idei első fél évben 245 milliárd forinttal, 51 százalékkal nőtt a lakosság által tartott állampapír-állomány, miközben a bankbetétek állománya május-júniusban 60 milliárd forinttal csökkent.
Hozamok és költségek
„A három legfontosabb időtáv, amelyen a két befektetési lehetőséget vizsgálni érdemes, az a hat hónap, az egy év, valamint a három év, hiszen a lakossági állampapírok növekménye több mint 86 százalékban ezeken a futamidőkön történt” – mondja Bonda Balázs, a Bankmonitor.hu szakértője. Ha valaki állampapírt vásárol, az esetek többségében már meglévő, lejáró megtakarításából, vagy újonnan keletkezett jövedelem szolgál forrásként, ezért a jobb összehasonlíthatóság kedvéért a bankbetéteknél a feltételmentes konstrukciók mellett a friss forrás bevonását igénylő, de egyéb feltételeket nem támasztó konstrukciókat is vizsgálta az összehasonlítás.
A legjobb ajánlatok
Az összes ilyen költséget figyelembe véve Bonda Balázs szerint a jelenleg elérhető legjobb, új forrásos bankbetét hat hónapra 9,10, egy évre 8,80 százalék kamatot ajánl, míg hároméves időszakra nincsen új forráshoz kötött bankbetéti ajánlat. A feltételmentes bankbetéteknél a – költségek levonása utáni - legjobb ajánlat 6 hónapra 7,11, egy évre 6,98 százalék, míg három évre 6,56 százalék.
A bankbetéti ajánlatokkal szemben a Fél éves Kincstárjegy 6,75 százalékot ajánl, az egyéves Kamatozó Kincstárjegy 7,25 százalékot, míg a Prémium Magyar Államkötvény 9,5 százalékot. „Megállapítható tehát, hogy hároméves futamidőn kedvezőbb befektetési lehetőséget kínál az állampapír, ám megjegyzendő, hogy a Prémium Magyar Államkötvény esetében kérdéses a 9,5 százalék a teljes futamidőn, hiszen az államkötvény kamata az inflációs ráta értékéhez igazodik. Egyéves időtávon belül a friss forrást igénylő bankbetétek kedvezőbb befektetést jelentenek az állampapírnál, 6 hónapon belül pedig a feltételmentes lekötések is racionálisabb választást jelentenek a kedvezőbb kamatozásnak köszönhetően” – magyarázza a szakértő.
Kockázatok, rugalmasság
A kamat, illetve hozamajánlatot követő fontos döntési szempont – a befektetés biztonsága – tekintetében nincsen alapvető különbség az állampapírok és a bankbetétek között 100 ezer euró, azaz körülbelül 28,5 millió forintig. Eddig az összegig ugyanis állami garancia védi a betétesek pénzét az összes bankbetétre és a felhalmozott kamatra banki fizetésképtelenség esetén. Az állampapírokra pedig a nevüknél fogva korlátlan állami garancia vonatkozik.
„Fentiek alapján összefoglalóan megállapítható, hogy lejárat előtti pénzhez jutás, vagy hároméves megtakarítási szándék esetén nyújt racionálisan jobb alternatívát az állampapír a bankbetétnél. Érdekesség azonban, hogy az elmúlt fél évben bekövetkezett mintegy 245 milliárd forintnyi lakossági állampapírállomány-növekedésnek csupán töredéke, 14 százaléka jelentkezett a 3 éves időtávon; miközben a 6 és a 12 hónapos időtáv, ahol a bankok friss forrásos lekötés esetén jobb ajánlattal rendelkeznek, 73 százalékos súlyt képvisel” – hívja fel a figyelmet Bonda Balázs. Meglátása szerint ezért az állampapírok népszerűségének hirtelen növekedése mögött elsősorban a terméket kísérő erős marketingkampány állhat.