Hogyan védjük ki a veszteséget?

A válság a szokásosnál is kiszámíthatatlanabbá teszi a vállalatok számára az üzleti környezetet. Megnövekedett pénzügyi kockázatokkal kell szembenézniük, amelyek közül kiemelkedő a devizaárfolyamok és a hitelkamatok változása miatt jelentkező, a nyereségességet jelentősen befolyásoló kockázat, amely akár milliárdos nagyságrendű veszteséget is okozhat. A hektikus árfolyammozgás számos vállalkozás számára szerencsejátékká alakítja az üzleti életet.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt 2-3 év nem csak a lakosság, de a vállalatok számára is megmutatta, hogy a deviza és kamatláb kockázatok milyen hirtelen és nagymértékben tudnak többlet költségeket okozni. Az árfolyam ingadozásának következtében azoknak a cégeknek, amelyek nem, vagy csak részben fedezték devizakockázataikat, hatalmas veszteségeket kellett elszenvedniük. A korábbi évekhez képest, amikor a forint a maga évente mintegy maximum 10 százalékos mozgásával az egyik legstabilabb devizának minősült, ma ez egyáltalán nem mondható el. Míg 2005-ben például 241,50 és 256 között mozgott az euró-forint árfolyam – ez mintegy 6 százalékos eltérés –, addig 2009-ben 264,10 és 316 közti árfolyammozgást láthattunk, ami már majdnem 20 százalékos kilengés. És akkor még nem beszéltünk a forintnak az amerikai dollárral vagy a svájci frankkal szemben jegyzett árfolyamáról, melyek alakulása az euró-dollár, vagy euró-svájci frank árfolyampárok mozgásától is függ.

Az exportőrök és importőr cégek jövedelmezősége kiszámíthatatlan, és azok sem tudják tervezni kiadásaikat, akik euróban kötöttek irodabérleti szerződést, vagy devizahitelből fejlesztettek. A devizakitettség a kisebb cégek körében is a mindennapok egyik legégetőbb problémájává vált, amit kezelni kell. Ha természetes módon nem megy, árfolyamfedezeti ügyletekkel.

– Az általános piaci bizonytalanság miatt még a nagyvállalati kör sem látja középtávon a bevételeit vagy kiadásait, ezért éven túli devizafedezeti ügyleteket a legritkább esetben kötnek. Sok vállalat csak 3-6 hónapos lejáratokban gondolkozik, ami a hosszabb távú tervezés feltételeinek további nehézségeire utal – hangsúlyozta Kálmán Zoltán, az ING Bank igazgatója. A megnövekedett devizakockázatok minden olyan vállalkozást érintenek, amelyek export, vagy import tevékenységet folytatnak, bevételeik és kiadásaik devizaszerkezete eltérő. A devizában eladósodott és forint bevételekkel rendelkező vállalkozások a tranzakciós kockázaton felül átértékelési kockázatot is futnak. Ugyanis minden pénzügyi év végén devizában fennálló adósságukat a forintban vezetett számviteli rendszerük szerint év végi árfolyamon át kell értékelniük.

Egyre kevesebben fedezik a kockázatot

– Tapasztalataink szerint, amíg korábban 10 vállalat közül 6-7 is kötött az árfolyam kockázatai csökkentésére szolgáló deviza ügyletet – dacára az egyre hektikusabb árfolyam ingadozásoknak – az év második felében mindössze 1-2 él ezzel a lehetőséggel – tette hozzá az ING Bank szakértője. Ennek oka valószínűleg az, hogy a túl heves árfolyammozgások elriasztják a pénzügyi vezetőket az ilyen típusú döntések meghozatalától. A pénzügyi tervezés célja azonban éppen a bizonytalanságok kiszűrése lenne.

Az importtevékenységet folytató vállalkozások közül azok számára jelenthet a gyenge forint kockázatot, amelyek nem tudják árképzésükön keresztül vevőikre áthárítani az árfolyam változás hatását. A CitiBank szakértői szerint különösen ebben a körben védekeznek kevesen árfolyam fedezeti ügylettel. Ebből egyrészt arra következtethetünk, hogy a rugalmas árképzésük hatékony megoldásnak bizonyul, de az is lehet, hogy inkább lenyelik a veszteséget a piacon maradás érdekében, amíg a tartalékaik engedik ezt.

A kamatlábak is kiszámíthatatlanok

Így hatékonyabb a devizakockázat-kezelés
- Figyelje a vállalkozása számára releváns árfolyamok mozgását
- Válasszon a piacon elérhető online kereskedési rendszerek közül
- Devizakitettség esetén már az éves tervezés fázisában vonja be bankja Treasury szakértőit
- Olyan fedezeti struktúrát vállaljon, melynek lehetséges kimeneteit maradéktalanul megértette
- A fedezeti struktúrákkal biztonságot vásárol vállalkozásának, ne akarjon nyerni és ne tekintse veszteségnek a végső eredményt


A másik jelentős kockázat a kamatlábváltozások kiszámíthatatlanságából fakad. Az árfolyamok ingadozásánál a kamatszintek változása ugyan jóval kisebb ütemű, de a mértékéből fakadó veszteség jelentős hatással tud lenni az adott cég eredményességére, vagy akár működőképességére is. Elég csak arra gondolni, hogy a forint hitel kamatlábak az elmúlt években több ízben jelentősen emelkedtek a Magyar Nemzeti Bank kamatláb emelései folytán és a jövőben sem kizárt, hogy tovább nőnek.

Ugyancsak az euró kamatlábakat elemezve az látszik, hogy a 2008 végén még 5 százalék feletti 3 havi Euribor kamatláb szint alig két év alatt 1 százalék alá csökkent, majd ismét 1,5 százalék környékére nőtt. A nemzetközi helyzet bizonytalansága pedig újabb kamatváltozást hozhat.

A változó kamatlábból származó kockázat csökkentésére illetve megszűntetésére kevés vállalat kötött fedezeti ügyletet az elmúlt években. Az euró hitellel rendelkező vállalkozások közül viszont ma már egyre többen ismerik fel, hogy a hosszú lejáratú euro kamatlábak történelmileg alacsony szintje kiváló lehetőséget biztosít a változó kamatlábak fixálására.

– Jelen helyzetben a kockázatok minél teljesebb körű kivédéséhez a deviza és forint forgalom átfogó vizsgálatára van szükség minden vállalkozásnál, fel kell térképezni a cég teherbíró képességét is, valamint azon piacok sajátosságait, ahol a cég jelen van – magyarázta Kálmán Zoltán. A hitelek nagyságának, futamidejének és devizaszerkezetének felmérésével kockázatkezelési irányelv és politika meghatározása szükséges. A politika összeállításakor figyelembe kell venni a vállalat egyéb pénzügyi kockázatait is, és a kockázatkezelés legfőbb irányelveit, kereteit is meg kell határozni.

Pénzügyi evolúció

A bankok termékkínálatának fejlődésével párhuzamosan a kis és középvállalatok is egyre nyitottabbak lettek a szofisztikált treasury termékekre, állítják a CitiBank szakértői. Sokan még csak figyelik a napi árfolyam-ingadozást tájékozódási céllal, míg mások az árfolyammozgások és pénzmozgásaik függvényében tudatosan választják meg a devizatranzakcióik időpontját. Határidős deviza ügyleteket viszont alig néhány cég köt a kkv-k közül és a strukturált treasury ügyletek lehetőségét sem használják a gazdálkodása kiszámíthatóbbá tételére.

Treasury szótár
Határidős (forward) ügylet: Az árfolyamkockázat kiküszöbölésének legegyszerűbb módja, ha a jövőben esedékes devizabevétel/devizakiadás átváltási árfolyamát a jelenben rögzítjük.
Opció: vásárlójának eladási vagy vételi jogot biztosít valamely mögöttes termékre (deviza, kamat stb) adott árfolyamszinten, adott jövőbeli értéknapra vonatkozóan. Az opciós díjért cserébe tehát nem kell lemondani a kedvező árfolyamváltozásból eredő nyereségről, míg a kedvezőtlen irányú elmozdulás okozta veszteséget kivédhetőek.
Sávos határidős (gallér) ügylet: A kockázatkezelés rugalmasabb módja, ha a devizaeladásra illetve vételre szóló határidő lejáratakor a deviza eladásáért kapott összeget illetve a devizáért fizetendő összeget egy alsó és egy felső korlát között rögzítjük. A sávos határidős ügyletnek köszönhetően a cég korlátozott mértékben részesedhet egy esetleges lejáratkori forintgyengülés, vagy erősödés pozitív hatásából. A struktúra megkötése díjmentes.
Részleges forward: Ötvözi a határidős ügylet biztonságát és az opciós ügyletek rugalmasságát, így maximalizálhatjuk a veszteséget és részesedhetünk egy esetleg kedvező irányú elmozdulásnak köszönhető nyereségből, igaz csak korlátozottan. Ugyanakkor a konstrukció feltételei rugalmasan alakíthatók a piaci helyzetnek, az ügyfél igényeinek és kockázatvállalási hajlandóságának függvényében. Az opcióvásárlással szemben előnye, hogy nem kell opciós díjat fizetni érte az ügylet megkötésekor.
Kamatcsere (swap) ügylet: a jövőbeni kamatláb változásokból eredő növekvő kamatterhek elkerülése érdekében a felek megállapodnak abban, hogy változó kamatfizetést fix kamatfizetésre cserélik. Fordított esetben, ha jelenbeli relatív magas fix kamatnál alacsonyabbat várnak a jövőben, a fix kamatfizetést változóra cserélhetik a vállalatok ezen banki termék segítségével. Az ügylet az eredeti hitelszerződésben szereplő kamatfizetési összegekhez és napokhoz igazodik.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo