A bankszektor 2011. év végén 211,1 milliárd forint veszteséget könyvelt el a PSZÁF által közzétett auditált adatok szerint, amely 89,9 milliárd forinttal magasabb az előzetesen közöltnél. Az eltérést a felügyelet gyorselemzése elsődlegesen a magasabb értékvesztés és céltartalékképzéssel magyarázza, jelentős részben a végtörlesztés elszámolásához kötődően. (A végtörlesztéssel kapcsolatos veszteségek 2012. januárjával váltak láthatóvá.)
A szövetkezeti hitelintézeteknél a 4 milliárdos pozitív eredménnyel zárták a tavalyi évet. Itt azonban ki kell emelni, hogy a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet a megindult végelszámolás miatt még nem rendelkezik auditált adatokkal, ezért az összesítésben az előzetes adatai szerepelnek. Az auditált adatok a szektor összesített eredményét csökkenteni fogják.
Szó sincs trendfordulóról
A PSZÁF 2011. évi auditált adatokat a 2012. áprilisi statisztikával egyidejűleg tette közzé. A gyorselemzésben a felügyelet szakemberei jelezték, hogy a hitelintézetek aktivitása 2012 áprilisában tovább csökkent, de a visszaesés üteme lényegesen kisebb volt a megelőző havinál. A vállalati hitelek állománya kevéssé mérséklődött, a háztartásoké azonban megközelítette a megelőző havi mértéket. Az ügyfélbetét állomány áprilisban nagyobb mértékben csökkent, mint amekkora az előző két havi növekedés együttesen volt. A hitelintézetek közvetlen külföldi finanszírozását jelentő állományok visszaesése áprilisban is folytatódott.
A 2012. áprilisi adatok alapján a hitelintézetek nettó hitelállománya tovább csökkent (0,5 százalékkal), de ez a visszaesési ütem alacsonyabb volt az előző havi (1,7 százalékos) zsugorodásnál. Mindamellett a gyorselemzés szerint korai lenne arról beszélni, hogy a visszaesés trendjében érdemi módosulás következett be. A márciusinál kisebb ütemű visszaesésben fontos szerepet játszott, hogy áprilisban a vállalati hitelek állománya mindössze 0,1 százalékkal csökkent. A háztartások hitelállományának csökkenési üteme (0,6%) viszont megközelítette az előző havi zsugorodás mértékét.
Kkv-hitelezés: forrás rövid távra
A mikro-, kis- és középvállalati hitelekről friss bontás negyedévente tesz közzé a felügyelet (így erről az évzáró statisztikák mellett jelenleg a 2012. első negyedévi összegzés áll rendelkezésre). Az éves és negyedéves számsorokból kiolvasható trend hasonló, a kép nem biztató.
Az idén az első negyedévben minden szegmensben nőtt ugyan az időszak alatt folyósított hitelállomány az előző negyedév azonos időszakához viszonyítva, a mikro- és kisvállalatoknál azonban ennek döntő hányada éven belüli hitelt jelent. A mikrovállalatoknál az éven túli hitelek összességében 31,2 milliárdot tettek ki az egy évvel korábbi 38,6 milliárd után, a kisvállalatoknál 39,35 milliárdról 33,68 milliárdra csökkent ez az érték. A középvállalatoknál volt csak megfigyelhető markáns ugrás, ahol a 2011. első három havi 38,7 milliárd után 84,5 milliárd forint hitelt nyújtottak az idei esztendő első negyedévében a hitelintézetek.
Idén nem változik érdemben a kép
A vállalati hitelezésben javulást a pénzintézetek 2012. hátralévő részében sem várnak. A Magyar Nemzeti Bank első negyedévi felmérése szerint a bankok többsége a következő félévben is a hitelezési feltételek szigorodására számítanak. Hasonló eredményt hozott a KPMG májusi felmérése, amely szerint a kkv-k mutatói nem javulnak, a bankok szigorítanak a hitelezés feltételein.
Változást csak a feltételek puhulása jelenthetne erre utaló jelek azonban egyelőre nincsenek. A Magyar Fejlesztési Bank pénzintézet gazdasági jelentése, az MFB Periszkóp szerint az idén áprilisra a forintban nyújtott vállalati kölcsönök kamata 10 százalék fölé emelkedett, amely a cégek többsége számára elviselhetetlen mérték.