Tizenhét van, háromszáz lesz záros határidőn belül működő szélkerékből az országban - jelentette be, de csak részben mellesleg Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter. A tárca vezetője főleg a legújabb energetikai pályázatokról akart képet adni, de azt találta helyénvalónak, hogy a legutóbbi uniós energetikai miniszteri találkozó néhány megállapításáról ad számot, az ott elhangzottakba ágyazza be a hazai támogatási programokat.
Kóka János a március 16-i tájékoztatóján tehát az energiahatékonyság összehasonlító adatait ismertetve a dániaihoz mérte a magyarországiakat, azt, hogy egységnyi nemzeti össztermék előállításához mi hatszorta több energiát használunk föl. De az uniós átlaghoz képest is 50 százalékkal több az "előnyünk". Az adatokból következik, mennyire időszerűek és sürgetőek az energetikai fejlesztések, illetve a takarékossági programok.
Az ipari energiahatékonysági célokat teljesítendő emelték meg nemrégiben 19 forintról 23 forintra a kötelező áramátvételi tarifát, mint a megújuló energiát használó erőművek építésének ösztönző eszközét. A szélerőművek mellett biomassza erőművek épülhetnek, többszázezer hektáron energiafüvet termeszthetnek. A háztartások ösztönzése a másik fő terület, s túl azon, hogy a 600 ezer panellakás hőszigetelése, fűtőrendszerei hőszabályozása érdekében elindult, illetve folytatódik egy program, ezúttal a nem panelből épült társasházak energetikai problémái megoldásához indít el pályázatot a gazdasági tárca.
A miniszter részletezte is, 1,2 milliárd forintot különített el a támogatásra a tárca, a magánszemélyek, háztartások a nem panel épületben lévő társasházak szigetelési és hőközpont-cserélő munkáihoz normál esetben 300 ezer forintot kaphatnak. Kivételes esetben 600 ezer forintra pályázhatnak. A minisztérium szerint a pénzből 3-4 ezer háztartás részesülhet. Abban bízik a gazdasági kormányzat, hogy az 1,2 milliárd forintnak a 15 százalékát megújuló energiaforrások háztartási hasznosítására költik, azaz például egyéni napkollektorokkal vizet melegíttethetnek, fűthetnek majd a pénzre pályázok. Kóka János emlékeztetett rá, már korábban is voltak energetikai célú támogatások a tárca palettáján, például az uniós környezetvédelmi és infrastruktúra operatív program 6 milliárd forintját "el is vitték" ebben az évben a pályázók, ám jó eséllyel folytatódhat 2007-ben ez a támogatási program.