A DAX esetében a kitörés egészségesek tekinthető, hiszen két rést is láthatunk a grafikonon, amelyek mindegyike támaszként funkcionál. A két szint mindegyike a korább csúcs fölött van, ezért jó esélye van annak, hogy a kitörés megmarad annak ellenére, hogy gyorsan elromlott a hangulat a tengerentúlon. A szintek 8.517 és 8.578, illetve 8.646 és 8.666 között találhatók. A magasabban levő van most veszélyben, amely akár betöltésre is kerülhet, de ha a második is elesik, akkor kezdhetünk igazán aggódni.
Mindenesetre most a DAX a vezető index, míg hónapokkal korábban, sőt talán azt lehet mondani, hogy az elmúlt egy évben inkább az S&P500 és a Dow vitték a prímet. Ez is jól mutatja, hogy most inkább az európai fordulat érdekli a befektetőket, s meg is veszik azt. Ráadásul a merkel-i politika megerősítést nyert tegnap, hiszen nagyobb arányban nyert a pártja a hétvégi német parlamenti választásokon, mint amit a piac várt. Így ma összességében enyhe csökkenést várunk Európában és itthon is.
USA
Gyengén szerepeltek pénteken a tengerentúli börzék, zárásig kitartott a lejtmenet (Dow -1,19%, Nasdaq -0,38%, S&P500 -0,72%). Hatalmasat zuhant a BlackBerry árfolyama, napközben 45%-os mínuszban is járt a részvény, végül 15%-os eséssel zárta a napot, miután a társaság közölte, hogy a második negyedéves jelentése lényegesen elmaradhat a várakozásoktól. Az árbevétel 1,6 milliárd dollár lehet, miközben az elemzők 3,04 milliárd dollárt vártak.
James Bullard jegybankár azt mondta, hogy a Fed már októberben úgy dönthet, hogy csökkenti az eszközvásárlások összegét. Ez pedig megingást okozott a piacokon, mert a befektetők későbbre várják ezt a lépést.
Európa
A nyugat-európai börzék is estek a pénteki kereskedés során (FTSE100 -0,44%, DAX -0,21%, CAC40 -0,05%). Az Angela Merkel által vezetett pártszövetség, a CDU/CSU komoly fölénnyel nyerte meg a német választásokat a hétvégén. Az eddigi koalíciós partner, az FDP nem érte el az 5%-ot, így 64 év után kiestek a parlamentből. A legvalószínűbb, hogy az SPD-vel fog nagykoalíciót alakítani Merkel pártja. Ma ipari- és szolgáltatói beszerzési menedzser indexet publikálnak az eurózónában.
Olaj, arany
A múlt heti nagy emelkedést követően mind az olaj, mind az arany ára jelentősen esett, az előbbi 104,7 dolláron, az utóbbi 1.325 dolláron forgott ma reggel. A WTI árfolyamára némileg pozitívan hatott a mai kínai növekedési adat, míg a szíriai beavatkozás elmaradása enyhítette a spekulációt. Az arany esetében a múlt heti Fed ülés okozta emelkedés hamar alábbhagyott és pénteken már jelentős esés kezdődött.
Devizák
A közmondás szerint minden csoda három napig tart. A forint esetében viszont még eddig sem tartott, a Fed szerda esti döntését követő forinterősödés megállt, és már érezhető gyengülés tapasztalható. Csütörtök reggel az árfolyam próbálta felülről áttörni a 200 napos mozgóátlagot és még a 295 közeli árfolyamon is kereskedtek a devizapárral, onnan azonban emelkedésnek indult az árfolyam és ma reggel már 298,2-es árfolyamon kereskednek a devizapárral. A dollár árfolyama a szerdai kitörést követően oldalazik és az előző napokhoz hasonlóan ma reggel sem látható érdemi elmozdulás, az árfolyam 1,353 környékén ingadozik.
Távol-Kelet
Az ázsiai piacok jellemzően csökkenéssel indították a hetet, ez alól a Shanghai index képez kivételt, ami 1,1%-os emelkedéssel reagált arra, hogy az HSBC által publikált előzetes szeptemberi PMI index értéke 6 hónapos csúcsra, 51,2 pontra emelkedett az augusztusi 50,1 pontról. Időjárási okokból a hongkongi tőzsde csak délutánra tudott kinyitni, az árfolyam 0,5%-ot csökkent. A Nikkei értéke 0,2%-ot csökkent.
Határidős piacok
Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.