Az egyezség szerint a mostani (2014-es) pénzügyi évben 1.012 milliárd dollár a költségvetési főösszeg, míg jövőre 1.014 milliárd. Ez adóemelés nélkül 20-23 milliárd dollárral csökkenti az államadóságot (csepp a tengerben). A megegyezés pozitív, de azt is jelenti, hogy a Fed előtt megnyílt az út a „tapír” elindítására, így a részvénypiacok számára a hír negatív. Nem is hagyták szó nélkül az ázsiai piacok, és szinte kivétel nélkül estek. Persze ebbe az is belejátszott, hogy a kínai bankok profitabilitása csökkenhet a letéti jegyek kötelező kibocsátása miatt, ami a piaci bankközi kamatláb kialakítását szolgálja.
Így Kínában adták a bankokat. Az USA-ban is korrekcióval telt a nap, de az indexek megmaradtak a 20 napos mozgóátlagok fölött, így egyelőre semmi komoly nem történt. Európában nem lett fényes a tegnapi nap, ráadásul az éjjel még mindig nem született meg a megállapodás az európai bankunióról, amely a krízishelyzeteket lenne hivatott kezelni. Mindezek fényében meglepő, hogy a dollár továbbra is gyengélkedik, az EUR/USD árfolyam közelít az 1.38-as szinthez. A DAXtegnap „végleg” elromlott! Ugyan napközben még megpróbálta megostromolni a 20 napos mozgóátlagot, de onnan lefordult, és szépen beesett a 30 napos mozgóátlag alá. Rövidtávon a támaszok a 9.080 és a 8.970-es szintek. És mi a helyzet a BUX-szal? Ha ránézünk, sírhatnékunk van. Gyenge, mint a harmat. Ennek ellenére ma oldalazást várunk tőle, miközben a nemzetközi szintéren csökkenésre számítunk.
USA
Fontosabb makrogazdasági adatok hiányában hangulat alapú kereskedés zajlott az Egyesült Államokban, a nap végére mérsékelt esést mutattak az indexek (Dow -0,33%, Nasdaq -0,2%, S&P500 -0,32%).
Két évre szóló megállapodást jelentett be tegnap az amerikai költségvetésről a képviselőház költségvetési bizottságának republikánus elnöke, Paul Ryan és a szenátus költségvetési bizottságának demokrata elnöke, Patty Murray. A megállapodásnak köszönhetően a piacoknak nem kell félnie attól, hogy januárban megismétlődjön az októberihez hasonló kormányzati leállás, aminek reális esélye lett volna a tegnap bejelentett egyezség nélkül, mert a pártoknak legutóbb is nagyon nehezen sikerült megállapodniuk.
A kompromisszum lényege, hogy a következő két év során 63 milliárd dollárral csökkentik az automatikus költségvetési megszorításokat, de ennek fejében emelkedik a légiutasok utasbiztosítási díja, és csökken az állami alkalmazottak nyugdíja. Eközben a költségvetési hiány 20-23 milliárd dollárral csökkenne. Barack Obama elnök is pozitívan értékelte a kompromisszumot, ami egyszerre csökkenti a deficitet (adóemelések nélkül) és növeli az állam bevételeit. A teljes diszkrecionális kiadások szintje 2014-ben 1.012 milliárd dollár lehet (ami félúton van a szenátus 1.058 milliárd dolláros, és a képviselőház 967 millió dolláros limitjéhez képest. A 2015-ös pénzügyi évben pedig 1.014 milliárd dollár lehet a kiadások szintje. A megállapodást a képviselőháznak és a szenátusnak egyaránt jóvá kell hagynia. Az adósságplafon problémája azonban még okozhat aggodalmat a jövő év elején.
Megszületett az Egyesült Államokban a Volcker-szabály végleges formája, ami megtiltja a bankoknak a saját számlás kereskedést. Az új szabályok szerint meg lesz határozva, hogy a bankoknál milyen típusú és milyen kockázatú pénzügyi termék lehet. A bankok csak annyi részvényt tarthatnak, amennyi ügyfeleik igényeinek kielégítésére kell.
Európa
A nyugat-európai börzéken estek tegnap a piacok (FTSE100 -0,56%, DAX -0,88%, CAC40 -1,04%).
Olaj, arany
Pár napos oldalazás után meglódult tegnap felfelé a kőolaj kurzusa, és 97,2 dollárról 98,7 dollárig emelkedett az árfolyam. A hat hetes csúcsról korrekció indult a reggeli órákban és 98,5 dollárig csökkent az árfolyam.
Az arany árfolyama is emelkedésnek indult, a kurzus 1.240 dollárról indult felfelé és a 30 napos mozgóátlagig meg sem állt az árfolyam, ahonnan 1.262 dollárig korrigált zárásra. A reggeli kereskedésben 1.256 dollárig esett az árfolyam.
Devizák
Az EUR/HUF árfolyama napon belül visszatesztelte a 20 napos mozgóátlagot, azonban zárásra minimálisan a nyitó érték fölé, 302,06-ig emelkedett vissza. Az EUR/USD tegnap is tovább folytatta az emelkedő trendet, az árfolyam 1,3739-ről 1,3761-ig emelkedett. Ellenállást az októberi lokális csúcs 1,3838-as értéke jelenthet majd, azonban miután a szenátusnak sikerült megállapodnia a Fed döntést megelőzően, így ismét felerősödhetnek a QE3 visszafogásával kapcsolatos várakozások, ami erősítheti a dollárt.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,6%-ot, a Hang Seng 1,4%-ot, a Shanghai index pedig 1,8%-ot esett. A csökkenés hátterében elsősorban a kínai bankok alulteljesítése áll, ugyanis a banki reform, azon belül is a bankközi kamatláb szabályozásának érdekében a legnagyobb kínai bankoknak 19 milliárd jüan, vagyis 3,13 milliárd dollárnyi értékű forgatható letéti jegyet kell kibocsátaniuk annak érdekében, hogy ténylegesen piaci árazáson alapuló bankközi kamatláb alakulhasson ki. Ez a kötelezettség pedig rövidtávon ronthatja a bankok profittermelő képességét.
A jen kismértékben erősödött a dollárral szemben, aminek hatására a Nikkei is csökkenést mutatott. Az októberi adatok alapján a termelőgépek rendelésállománya a várt 15,0% helyett 17,8%-kal növekedett az előző év azonos időszakához képest.
A szezonálisan igazított munkanélküliség Dél-Koreában a várt 3,0%-nál alacsonyabb, 2,9% lett.
Határidős piacok
Alapvetően negatív hangulat uralkodik a határidős piacokon.