Barabás Gyula, a hitelszövetség elnöke az MTI-nek elmondta: az átmeneti könnyítést kérők jelentős részének a jelzáloghitelen kívül hitelkártya, személyi kölcsön vagy áruhitel tartozása is van. A bajba került családok esetében szinte általános ez a halmozódás, amihez a közüzemi díjtartozások rohamos bővülése társul. A lakáshiteleket, ha nehezen is, de fizetik az adósok, lehet, hogy az egyéb adósságokat részben ennek érdekében halmozták fel - tette hozzá.
Végrehajtás helyett
A törlesztési késedelem azonban rövid időn belül a - viszonylag alacsony összegű - hitelek, szolgáltatói szerződések felmondásához, majd a követelés végrehajtási eljárás keretében történő behajtásához vezet. Ha pedig a végrehajtás érinti az adós tulajdonában álló, jelzálogjoggal terhelt ingatlant, a hitelező - értesülve a végrehajtási eljárásról - általában felmondja a hitelt akkor is, ha a törlesztőrészleteket rendben fizetik. A hitelszövetség elnöke hangsúlyozta: általános tapasztalatuk, hogy a végrehajtásban nem törekszenek az arányosságra, kizárólag az eredményesség szempontja dominál. A kialakult gyakorlatot a szervezet egyértelműen károsnak tartja. Barabás Gyula szerint a végrehajtást sok esetben zsarolásra használják, hogy az adós minél előbb kifizesse a tartozását.
A hitelszövetség szerint a felhalmozott, viszonylag csekély mértékű adósságok rendezése ésszerűbb végrehajtási gyakorlattal is eredményesebb lehetne, a tartozások kiegyenlítése ugyanis sok esetben az ingó vagyon lefoglalásával is megoldható lenne, ezért fogalmazták meg javaslatukat.
THM-maximum
A teljes hiteldíj mutató (THM) maximálásáról (a parlament előtt lévő törvényjavaslat szerint mértéke nem haladhatná meg a mindenkori jegybanki alapkamat tízszeresét) Barabás Gyula úgy vélekedett, ez anti-Provident rendelet, ami kijátszható. A járulékos szolgáltatások egy részét ugyanis elvileg kiszervezhetik, a futamidőt pedig lerövidíthetik. A THM nem a kamat miatt magas, hanem azért, mert az ügyfelekkel járulékos szolgáltatásokat (a hitel házhoz vitele, a törlesztés személyes beszedése stb.) is megfizettetnek. A THM-et pedig a három hónapnál hosszabb lejárattal rendelkező lakossági kölcsönök esetén kell alkalmazni - mutatott rá. Úgy vélekedett: "ha egy áruházban megjelennek a zsebesek, nem az áruházat kell bezárni".