Múlt héten, csütörtökön, 1,3879 dolláron, az euró egyéves mélypontra süllyedt a dollárral szemben. E héten, hétfőn viszonylag erősebben kezdett, de a dollár gyengüléséből végül is nem sokat profitált a közös valuta: a dollárt a befektetők, ha egyáltalán a devizapiacon maradnak, inkább kis hozamú, megbízhatóbbnak tűnő valutákért, főleg japán jenért adták el. Kedden a dollár megszilárdult, jelezve, hogy a piacon reménykednek ugyan a Fed esetleges kamatcsökkentésében, de egyáltalán nem veszik biztosra.
A Fed közép-európai idő szerint 20:15-kor hirdeti ki kamatdöntését. Változatlan a piaci meggyőződés, hogy a nyugat-európai gazdasági növekedési kilátások az amerikainál is felhősebbek.
A legmegbízhatóbb európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója 1,7 százalékos veszteséggel kezdett, napközben több mint hároméves mélypontot ért el 1089,42 ponton, a napot előzetes adat szerint 2,54 százalékos veszteséggel 1091,50 ponton végezte, 27,55 százalékkal alacsonyabban az év végi értékénél. Hétfőn 3,6 százalékot vesztett. A múlt héten 3,3 százalékot nyert, nagyrészt annak örömére, hogy az amerikai kormány csődveszélytől védő gondnokság alá vette a két legnagyobb amerikai jelzáloghitel-intézetet. Az előző héten 5,8 százalékot vesztett, közel kéthavi mélypontra. Augusztusban 1,24 százalékot nyert, júliusban 1,8 százalékot vesztett, július 15-én 38 havi mélypontra esett. Az első félévben 20,26 százalékot vesztett, tavaly 1,56 százalékot nyert, ezzel 2007 volt a leggyengébb éve 2002 óta, pedig tavaly júliusban hat és fél évi csúcsra ért.
Amerika már pluszban, az olaj tovább olcsóbbodott
A nyugat-európai tőzsdezárás után a New York-i részvénypiacok fő mutatói közül a DJIA 0,35 százalékos, az S&P 500 0,38 százalékos, a Nasdaq összetett mutatója 0,23 százalékos nyereségben volt.
Kedd reggel az északi-tengeri Brent könnyűolaj referenciafajta 3,36 dollárral olcsóbb volt a hétfői zárónál, az értéktőzsdék zárása után hordónként 89,99 dollárnál tartott Londonban, 4,25 dollárral olcsóbban a hétfői zárónál. Hétfőn 5,14 dollárt vesztett. Hétfőn és kedden az amerikai bankzűrzavar okozta világgazdasági aggodalmak miatt - mármint, hogy a gazdasági növekedés a vártnál is kisebb lehet, mérsékelve az energiakeresletet - zuhanásszerű árcsökkenés volt a kőolaj szabadpiacán. A bankválság a dollárt is megtépázta kissé hétfőn, és megszakadni látszott az eddigi szoros összefüggés a dollár és a kőolajár ellentétes irányú mozgása között. A dollártól szabadulni igyekvő befektetők ezúttal nem olajat vettek, hanem japán jent, amerikai kincstárjegyet és aranyat.
Kedden a devizapiac kissé megnyugodott, a dollár javult a jenhez képest, az euró/dollár viszonylat alig változott, de az amerikai kincstárjegy továbbra is népszerű a részvényekből és a nyersanyagokból kiszálló befektetők körében. Kedden késő délután a nyugati féltekén irányadó amerikai West Texas Intermediate (WTI) referenciafajta 92,00 dollár volt New Yorkban, 3,71 dollárral olcsóbb a hétfői zárónál. Hétfőn 5,47 dollárral olcsóbbodott.
Sőre Balázs, a Buda-Cash Brókerház határidős üzletkötője elmondta, hogy kedden is pánikhangulat uralkodott a tőzsdéken, a pénzpiaci válság, a bankszektorból érkező kedvezőtlen hírek hatására továbbra is erős volt az eladói nyomás, de a veszteségek már mérséklődtek, az amerikai piacok megnyugodtak.
A nap végére a BUX - bár mínuszban zárt -, de emelkedésnek indult, a forgalom kiemelkedő volt, főleg az OTP és a Mol forgalma volt magas. Sőre Balázs úgy vélte, hhogy a hétfői nagy zuhanás miatt a kényszereladások, likvidálások tovább gyengítették az árfolyamokat, de az eladói nyomás enyhülhet a következő napokban, az amerikai indexek is pluszban voltak kedden délután. A nyugat-európai tőzsdéknek kedvezhet az olaj árának csökkenése is - tette hozzá. A szerdai kereskedést nagyban befolyásolja a kedd esti, amerikai kamatdöntés, illetve az ehhez fűzött kommentár is - hangsúlyozta az üzletkötő.
A Mol árfolyama 495 forinttal, 3,09 százalékkal 15.500 forintra csökkent, 8,2 milliárd forintos forgalomban.
Az OTP részvények ára 199 forinttal, 3,05 százalékkal 6.321 forintra esett, forgalmuk 14,6 milliárd forintot tett ki.
A Magyar Telekom árfolyama 41 forinttal, 5,13 százalékkal 758 forintra süllyedt, forgalma 1,7 milliárd forint volt.
A Richter-papírok árfolyama 650 forinttal, 2,26 százalékkal 28.150 forintra csökkent, a részvények forgalma 2,4 milliárd forintot ért el.
A Egis 348,4 millió forintos forgalom mellett 895 forinttal, 7,21 százalékkal 11.510 forintra esett.
A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 2.051,55 ponton zárt kedden, ez 46,46 pontos, 2,21 százalékos csökkenés a hétfői záráshoz viszonyítva.