Fekete napja volt a bankoknak

A nyugat-európai részvénypiacok kedden tovább szenvedték a "nem elsőrendű válság" tengerentúlról érkező utórengéseit, de a nap végére a veszteségek csökkentek, miután híre ment, hogy az AIG biztosító megmentéséhez esetleg közpénzt is társítanak az Egyesült Államokban. Ugyanettől a New York-i mutatók emelkedőre fordultak.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Dollár kell a piacnak
Kedden a tőzsdék nyitásakor az euró 1,4240 dollár volt vételi árfolyamon a londoni bankközi devizapiacon, az értéktőzsdék zárása után 1,4127 dollár volt, 0,0112 dollárral olcsóbb a hétfői későinél, 3,23 százalékkal gyengébb a dollárhoz képest, mint év végén.

Múlt héten, csütörtökön, 1,3879 dolláron, az euró egyéves mélypontra süllyedt a dollárral szemben. E héten, hétfőn viszonylag erősebben kezdett, de a dollár gyengüléséből végül is nem sokat profitált a közös valuta: a dollárt a befektetők, ha egyáltalán a devizapiacon maradnak, inkább kis hozamú, megbízhatóbbnak tűnő valutákért, főleg japán jenért adták el. Kedden a dollár megszilárdult, jelezve, hogy a piacon reménykednek ugyan a Fed esetleges kamatcsökkentésében, de egyáltalán nem veszik biztosra.

A Fed közép-európai idő szerint 20:15-kor hirdeti ki kamatdöntését. Változatlan a piaci meggyőződés, hogy a nyugat-európai gazdasági növekedési kilátások az amerikainál is felhősebbek.
A nap fő vesztesei megint a bankok voltak, napközben 16-34 százalék közötti veszteségekkel. Helyzetüket az újkeletű likviditásszűke rontja: megint nem szívesen kölcsönöznek egymásnak rövid lejáratra. Az Európai Központi Bank (EKB) hétfői 30 milliárd eurós és keddi 70 milliárd eurós rendkívüli aukciója egynapos lejáratra nem puszta áldás: a nyugtatónak szánt injekció megijesztette a hitelpiacokat a válság méretét illetően. Ezt jól jelzi, hogy a rendkívüli segélyaukciókkal mit sem törődve kedden tovább emelkedett a rövid lejáratú, fedezetlen eurókölcsönök kamata (Euribor) minden határidőre, a hathónapos lejáratra egyenest új csúcsra, 5,192 százalékra.

A legmegbízhatóbb európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója 1,7 százalékos veszteséggel kezdett, napközben több mint hároméves mélypontot ért el 1089,42 ponton, a napot előzetes adat szerint 2,54 százalékos veszteséggel 1091,50 ponton végezte, 27,55 százalékkal alacsonyabban az év végi értékénél.  Hétfőn 3,6 százalékot vesztett. A múlt héten 3,3 százalékot nyert, nagyrészt annak örömére, hogy az amerikai kormány csődveszélytől védő gondnokság alá vette a két legnagyobb amerikai jelzáloghitel-intézetet. Az előző héten 5,8 százalékot vesztett, közel kéthavi mélypontra. Augusztusban 1,24 százalékot nyert, júliusban 1,8 százalékot vesztett, július 15-én 38 havi mélypontra esett. Az első félévben 20,26 százalékot vesztett, tavaly 1,56 százalékot nyert, ezzel 2007 volt a leggyengébb éve 2002 óta, pedig tavaly júliusban hat és fél évi csúcsra ért.    

Amerika már pluszban, az olaj tovább olcsóbbodott

A nyugat-európai tőzsdezárás után a New York-i részvénypiacok fő mutatói közül a DJIA 0,35 százalékos, az S&P 500 0,38 százalékos, a Nasdaq összetett mutatója 0,23 százalékos nyereségben volt.


Egy éve csökken az index New York-ban - forrás: finance.yahoo.com

Kedd reggel az északi-tengeri Brent könnyűolaj referenciafajta 3,36 dollárral olcsóbb volt a hétfői zárónál, az értéktőzsdék zárása után hordónként 89,99 dollárnál tartott Londonban, 4,25 dollárral olcsóbban a hétfői zárónál. Hétfőn 5,14 dollárt vesztett. Hétfőn és kedden az amerikai bankzűrzavar okozta világgazdasági aggodalmak miatt - mármint, hogy a gazdasági növekedés a vártnál is kisebb lehet, mérsékelve az energiakeresletet - zuhanásszerű árcsökkenés volt a kőolaj szabadpiacán. A bankválság a dollárt is megtépázta kissé hétfőn, és megszakadni látszott az eddigi szoros összefüggés a dollár és a kőolajár ellentétes irányú mozgása között. A dollártól szabadulni igyekvő befektetők ezúttal nem olajat vettek, hanem japán jent, amerikai kincstárjegyet és aranyat.

Kedden a devizapiac kissé megnyugodott, a dollár javult a jenhez képest, az euró/dollár viszonylat alig változott, de az amerikai kincstárjegy továbbra is népszerű a részvényekből és a nyersanyagokból kiszálló befektetők körében. Kedden késő délután a nyugati féltekén irányadó amerikai West Texas Intermediate (WTI) referenciafajta 92,00 dollár volt New Yorkban, 3,71 dollárral olcsóbb a hétfői zárónál. Hétfőn 5,47 dollárral olcsóbbodott.

Budapest 3 százalékos mínuszban
A részvénypiac forgalma 28,4 milliárd forint volt, a vezető részvények gyengültek az előző napi záráshoz képest.
Sőre Balázs, a Buda-Cash Brókerház határidős üzletkötője elmondta, hogy kedden is pánikhangulat uralkodott a tőzsdéken, a pénzpiaci válság, a bankszektorból érkező kedvezőtlen hírek hatására továbbra is erős volt az eladói nyomás, de a veszteségek már mérséklődtek, az amerikai piacok megnyugodtak.

A nap végére a BUX - bár mínuszban zárt -, de emelkedésnek indult, a forgalom kiemelkedő volt, főleg az OTP és a Mol forgalma volt magas. Sőre Balázs úgy vélte, hhogy a hétfői nagy zuhanás miatt a kényszereladások, likvidálások tovább gyengítették az árfolyamokat, de az eladói nyomás enyhülhet a következő napokban, az amerikai indexek is pluszban voltak kedden délután. A nyugat-európai tőzsdéknek kedvezhet az olaj árának csökkenése is - tette hozzá. A szerdai kereskedést nagyban befolyásolja a kedd esti, amerikai kamatdöntés, illetve az ehhez fűzött kommentár is - hangsúlyozta az üzletkötő.

A Mol árfolyama 495 forinttal, 3,09 százalékkal 15.500 forintra csökkent, 8,2 milliárd forintos forgalomban.
Az OTP részvények ára 199 forinttal, 3,05 százalékkal 6.321 forintra esett, forgalmuk 14,6 milliárd forintot tett ki.
A Magyar Telekom árfolyama 41 forinttal, 5,13 százalékkal 758 forintra süllyedt, forgalma 1,7 milliárd forint volt.
A Richter-papírok árfolyama 650 forinttal, 2,26 százalékkal 28.150 forintra csökkent, a részvények forgalma 2,4 milliárd forintot ért el.
A Egis 348,4 millió forintos forgalom mellett 895 forinttal, 7,21 százalékkal 11.510 forintra esett.
A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 2.051,55 ponton zárt kedden, ez 46,46 pontos, 2,21 százalékos csökkenés a hétfői záráshoz viszonyítva.

Véleményvezér

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.
Elszabadultak a Magyar Posta árai

Elszabadultak a Magyar Posta árai 

Ez most nem finom.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo