Normál forgatókönyv szerint az amerikai jegybank kötvényvásárlási programjának szűkítése fogja leginkább meghatározni 2014-ben a piacokat. Emellett Magyarországon a javuló gazdasági növekedés, a gyengébb forint és az év közepétől újra emelkedő kamatok lehetősége fogja mozgatni a befektetőket.
A gazdaság és a tőkepiacok azonban mindig hoznak meglepetéseket! A K&H Alapkezelő ezért összegyűjtötte azokat az eseményeket, amelyek eltérnek ettől a fő irányvonaltól, 10-20 százalék közötti esély azonban van arra, hogy megtörténnek. A tőkepiacokon tehát jövőre is velünk lesznek a kockázatok, érdemes ezért továbbra is portfólióban gondolkodni, hogy bármilyen rendkívüli esemény bekövetkezte esetén a kötvény-, részvény- és pénzpiaci befektetések ellensúlyozni tudják egymást.
1. Magyarországot felminősítik Magyarország visszakerül a hitelminősítőknél a befektetésre ajánlott kategóriába, köszönhetően az évek óta 3 százalék alatti költségvetési hiánynak, a stabil GDP-arányos államadósságnak és a pozitív befektetői hangulatnak.
2. Az MNB 2 százalékig vágja az alapkamatot Az amerikai és az európai jegybank is folytatja laza monetáris politikáját, így az MNB tovább vágja az alapkamat szintjét.
3. Magyarországgal szemben újra felmerül a túlzottdeficit-eljárás indításának lehetősége A 2014-es választási évben a tervezett költségvetési hiány épp csak 3 százalék alatt van, így már egy kis eltérés esetén is felmerülhet, hogy újraindítják a túlzottdeficit-eljárást Magyarország ellen.
4. Az Európai Központi Bank még agresszívabb monetáris lazításba kezd Az eurózónában a gazdasági növekedés lanyha marad, és komoly deflációs félelmek merülnek fel. Az Európai Központi Bank ezért az amerikai, a brit és a japán jegybankhoz hasonlóan közvetlen kötvényvásárlásba kezd, ezzel segítve a gazdasági fellendülést.
5. Elmarad a tapír: az amerikai Fed tovább vásárolja a kötvényeket Májusban a Fed csupán lehetőségként említette kötvényvásárlási programjának leállítását, ez mégis megrázta a világ pénzügyi piacait: estek a tőzsdék, a kötvénypiacok, a feltörekvő devizák, az USA-ban drágulni kezdtek a jelzáloghitelek. A Fed azonban szeptemberre megijedt, és a „tapír” várható időpontja azóta is tolódik. A piacok és a növekedés törékenysége 2014-ben is elbizonytalanítja a Fed-et, és az új elnök nem mer majd a fékre lépni.
6. Kínai „hard landing” Bár Kína 2014-ben komoly reformokba kezd, amelyek hosszú távon a mostaninál sokkal fenntarthatóbb növekedési pályára állíthatják a gazdaságot, rövid távon viszont lassulással járnak. Ha ez a lassulás túlságosan erős, a mostanra felhalmozott problémák (ingatlanlufi, árnyékbankrendszer) a reformok ellenére mégis „rászakadnak” az országra.
7. 1000 dollár alá esik az arany árfolyama Az amerikai (reál)kötvényhozamok emelkedése és a világszerte javuló kockázatvállalási hajlandóság miatt a befektetési jelleggel felhalmozott aranykészletektől elkezdenek megszabadulni a befektetők. Így a nemesfém megismétli az idei teljesítményét (–25%), és 2009 óta először újból 3 számjegyű lesz az arany árfolyama.
9. A részvénypiacok éves szinten stagnálnak A következő hónapokban várható amerikai események (Fed, költségvetési vita és adósságplafon) megingathatják a befektetői bizalmat, emellett az állampapírhozam emelkedés újra vonzóvá teheti a kötvényeket. A részvénypiacokon ezért az idei évhez képest csalódást keltő 0%-os hozam is elképzelhető 2014-ben.
10. Brazília nyeri a 2014-es focivébét A 2014-es labdarúgó-világbajnokság házigazdája az utóbbi évtizedekben mindig esélyesként szokott indulni, de az eddig megrendezett 19 torna során csak Anglia (1966) és Uruguay (1930) tudott hazai pályán nyerni. A FIFA-világranglistán Brazília nincs az első tízben, rendezőként kevés tétmérkőzést játszott, így meglepetés lehet a győzelem. Mégis elképzelhető, hogy a közönség támogatását élvezve legyűrik az erősebbnek tűnő német és spanyol csapatot.