Nemzetközi hírek
USA:
- Pluszban zártak az amerikai részvényindexek a kezdeti eltántorodás után (Dow +0,6%; S&P +0,3%; Nasdaq +0,5%). Történelmi mélypontra esett az újlakás építések száma, a kezdeti csökkenésből a nyersanyagtermelők jó teljesítménye húzta ki a piacokat nap végére. A bankpapírok árfolyama esett.
- Elbukta a parlamenti szavazást a portugál kisebbségi kormány által beterjesztett újabb takarékossági csomag. Sócrates kormányfő pedig betartotta fenyegetését, miszerint lemond, amennyiben az ellenzék nem támogatja a csomagot. A piaczárás után érkezett hír azonban a határidős piacokon sem mutatott jelentős negatív hatást, az euró viszont veszített értékéből.
- Történelmi mélypontra, 250 ezerre esett az újlakás építések száma az USA-ban februárban. Ez közel 17%-kal múlja alul a januári értéket, szemben a várt 2,1%-os növekedéssel.
- Az Alcoa árfolyama 3%-ot emelkedett és ezzel a Dow legerősebb tagja lett, mivel a réz ára tovább nőtt a londoni fémpiacon. Jól teljesített a Walt-Disney is 1,9%-os emelkedéssel, miután Steve Jobs, Apple vezérigazgatót ismét beválasztották az igazgatótanácsba.
- A Bank of America vezette a bankszektor esését és a Dow leggyengébben teljesítő tagja lett 1,7% árfolyamcsökkenéssel. A Fed visszautasította a pénzintézet osztalék-kifizetési javaslatát, holott több más bank megkapta a jóváhagyást.
- Ma a friss munkanélküli-segély kérelmek mellett a tartós cikkek rendelésállományáról érkeznek adatok az Egyesült Államokból.
Olaj és arany:
- 1,7%-kal 105,7 dollárra emelkedett tegnap a WTI olaj ára, ma reggel pedig 105,4 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- Bár a vártnál nagyobb mértékben emelkedtek a kőolajkészletek, a benzinkészletek továbbra is száguldanak lefelé. Az Amerikai Energiahivatal (DOE) közlése szerint a várt 1,5 millió hordó helyett 2,1 millió hordóval emelkedtek a kőolajkészletek, míg benzin terén 5,3 millió hordóval csökkentek a raktárkészletek (a várt 2 millióval szemben).
- Úgy tűnik tehát, hogy a finomítók részben készletből adnak el benzint, tehát valószínűleg csak átmenetileg magas kőolajárra számítanak (így abból kevesebbet vesznek).
- A líbiai harcok folytatódnak, lényeges előrelépés nem történt. A jemeni vezető, Saleh azonban beleegyezett, hogy év végén lemond tisztségéről.
- Az arany ára is emelkedett tegnap, jelenleg a történelmi csúcs közelében, 1.438 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A japán index kivételével a pozitív tartományban voltak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei -0,2%, Hang Seng +0,8%, Shanghai -0,0%, Kospi +1,2%, All Ordinaries +0,2%).
- Továbbra is a lehetséges atomkatasztrófa és a földrengés miatt kiesett termelés nyomta rá bélyegét a japán részvényekre. Hiány van palackos ásványvízből és két munkást sugárfertőzéssel szállítottak korházba. (Hitachi -4,3%, Elpida -2,0%, Toyota -2,7%, Honda -2,6%, Nissan -4,4%). A Tepco 12,4%-ot esett, miután bejelentette, hogy mégsem tudja kifizetni a korábban ígért 30 jenes részvényenkénti osztalékot, mert a pénz a károk helyreállítására kell.
- A japán export éves szinten 9,0%-kal nőtt februárban, ami elmaradt az elemzők által várt 9,7%-os bővüléstől. Az import 9,9%-kal nőtt, így a külkereskedelmi mérleg többlete is elmaradt a konszenzustól. Az adat szintén negatívan befolyásolta a tőzsdei vállalatok megítélését.
- Az egész régióban jól teljesítettek az olajtársaságok és a bányavállalatok a nyersanyagok árának emelkedése miatt (BHP Billiton +0,9%, Rio Tinto +0,9%, PetroChina +1,9%, Shandong Gold-Mining +1,6%).
- A vártnál nagyobb mértékben, 85%-kal nőtt a kínai Cnooc nettó profitja 2010-ben, amit a befektetők több mint 2%-os emelkedéssel díjaztak.
- Az HSBC előzetes adatai szerint a kínai feldolgozóipari index februárban 52,5-re nőtt a januári 51,7 után.
Devizák:
- Megfordult a dollár mozgása, és tegnap nagyot erősödött a tengerentúli fizetőeszköz. 1,425-ről indult a csökkenés, és a reggeli órákban már 1,409-nél jár a kurzus.
- Megnyugodtak a kedélyek a jen piacán, az USD/JPY devizapár napok óta 81 környékén oldalaz.
- Nagy léptekkel erősödik a forint, tegnap már 270 alá süllyedt az árfolyam. A reggeli órákban 269 forint alatt is járt a kurzus.
Határidős piacok:
- A portugál kormányfő lemondása nem rázta meg nagyon a piacokat, csak enyhe mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek.
Erste kommentár
Ugyan elbukott a portugál reformcsomag, s így a kisebbségi kormány is megbukott, az európai válságkezelési alapot (ESFS) sem emelték meg. Persze így is meg lehet menteni Portugáliát, hiszen egyes becslések szerint 80 Mrd eurós mentőcsomagra lehet szüksége. Ezt pedig az IMF meg az EU össze tudja lapátolni. Most mi fog történni Portugáliában? Vagy létrehoznak egy szakértői kormányt, mint pl. Magyarország csinálta 2009-ben, vagy új választásokat írnak ki, amely minimum 2 hónapot vehet igénybe addig, amíg az új kormány föláll. Egyes megfigyelők szerint Portugália már ezen a héten kérheti a mentőcsomagot. Különben Portugália már korábban bevezetett költségcsökkentő intézkedéseket. Most a GDP 4,5% át akarták lefaragni a költségvetésből, hogy elérjék az idei 4,6%-os és a jövő évi 3% alatti hiánycélt. A befektetők nem estek annyira kétségbe az eredmény láttán, hiszen csak 16 bázisponttal emelkedett a 10 éves portugál kötvény hozama a német felett 4,38%-ra, amely elmarad a március 11-i 4,84%-tól. Vagyis mindenki számított erre a végkimenetelre, s így nincs is jelentős hatással a piacokra.
Vállalati hírek
Richter: Angliában a Bayer nyerte a Yasmin szabadalmi pert
A Bloomberg információi szerint a Bayernek kedvez egy angliai bírósági ítélet, mely kimondja a Yasmin nevű fogamzásgátló szabadalmának érvényességét és így a Richter követelését érvénytelenítette. A döntés ellentétes egy 2008-as amerikai döntéssel, amelyben a Bayer szabadalmát érvénytelennek mondták ki, mivel a hatóanyag-formula túl egyszerű volt. Az akkori döntés következtében a Bayer-nek át kellett engednie a gyógyszer amerikai forgalmazásának lehetőségét a Richter tengerentúli partnere, a Teva számára. A Richter szóvivője a mostani, nagy-britanniai döntést nem kívánta kommentálni. Bár a hír első ránézésre negatív, úgy gondoljuk, hogy az angol bíróság döntése nincs hatással az amerikai szabadalomra, márpedig az USA a termék legnagyobb nyugati piaca a Richter számára. Így a mostani döntés nem jelent nagy megrázkódtatást a Richter számára.
Rövid hírek
- MOL, OTP, Richter: A kormány hosszabb távon megtartaná azon stratégiai vállalatok részvényeit, amelyek a nyugdíjpénztári vagyon részeként az Államadósság Kezelő Központhoz kerülnek - mondta el Fellegi Tamás, nemzeti fejlesztési miniszter egy rádióinterjúban. Egyelőre még tart a nyugdíjpénztári vagyon összetételének vizsgálata, így a miniszter további részletekbe nem bocsátkozott. Úgy látjuk ugyanakkor, hogy az Állami Nyomda, a PannErgy és az E-Star részvények esetleges értékesítése negatívan értékelendő.
- Magyar Telekom: További 53 ezerrel esett vissza februárban a mobil előfizetők száma. Az aktív előfizetők száma azonban csak 1.000-rel csökkent - derül ki az NMHH adataiból.
- OTP, FHB: A Reuters értesülései szerint egy hónapon belül megállapodhatnak a bankok képviselői a kormánnyal a devizahitelesek megsegítéséről. A két fő elem a nemzeti eszközkezelő létrehozása, és kiszámítható törlesztőrészletek biztosítása az adósoknak.
- Az ELMŰ igazgatósága 1.700 (tavaly 2.100Ft), az ÉMÁSZ-é 1.400 forintos (tavaly 1.600Ft) részvényenkénti osztalék kifizetését javasolja. Mindkét vállalat április 14-én tartja éves közgyűlését, melynek jóvá kell hagynia a javaslatot.