A frekvenciákra meg szükség van ahhoz, hogy egy mobil szolgáltató üzemelni tudjon. Persze még így is tudna valamit fizetni, de akkor meg nem a lefektetett elveinek megfelelően járna el. Nevezetesen, hogy 40 százalékos eladósodottság felett nem fizet osztalékot. Vagyis a cég csak az elveinek megfelelően jár el. Ennek ellenére a piaci szereplők mégis reménykedtek egy cirka 20 forintos osztalékban, ami most köddé vált. Így az árfolyam reakció is hasonló méretű lehet. Ma jelentette meg olajipari szektorelemzőnk legfrissebb elemzését a közép- európai olajszektorról. Ebből két fontos következtetést vonhatunk le.
A szektor kilátásai nem túl jók, de a MOL árfolyama már annyit esett, hogy az egyetlen, amelyet már érdemes tartani, hiszen a célár 14.500 forint részvényenként. Ráadásul a legolcsóbbá vált cégérték-operatív eredmény összehasonlításban. A nemzetközi piacokra tekintve rég nem látott eső hullámot láttunk az elmúlt napokban. A magyar piac ettől kissé függetlenül viselkedett, hiszen lemaradó volt, és így a 200 napos mozgóátlag megtámasztotta az árfolyamot. Ugyanakkor a DAX, vagy az S&P500 esetén a 20 napos mozgóátlagokat (legalább ideiglenesen) áttörték az indexek, de az utóbbi index visszamászott a 20 napos mozgóátlag fölé, míg a DAXa 30 napos mozgóátlagra. Vagyis a DAX gyengébb indexnek tűnik jelenleg, miközben az euró-dollár kereszt Európát favorizálja. Vagyis kezd kissé felborulni a logikai rend, így érdemes óvatosnak lennünk új pozíciók nyitásával.
USA
- A Dow 0,15%-ot, a S&P 500 0,12%-ot csökkent, míg a Nasdaq 0,02%-ot emelkedett.
- Vártnál lényegesen jobbak lettek az ADP foglalkoztatottsági adatok. A várt 170 ezer fő helyett 215 ezer fővel változott a foglalkoztatottak száma.
- Az októberi új lakásértékesítések 444 ezerre emelkedtek októberben a várt 429 ezerrel szemben Amerikában, ami 25,4%-os emelkedést jelent az előző hónaphoz képest.
- Tegnap este nyolckor publikálta a Fed a Bézs Könyvet, ami szerint szerény, illetve közepes növekedést lát a Fed. Elsősorban az építőiparban, a technológiai szektorban és a feldolgozóiparban volt tapasztalható növekedés.
- Az Apple-nek sikerült megállapodnia a China Mobile-lal az iPhone készülékek értékesítéséről.
- 14.30-kor friss munkanélküliségi adatokat publikálnak a tengerentúlról. A friss munkanélküliek esetében 320 ezer fő a várakozás, míg a tartós munkanélküliek esetében 2,8 millió fő.
- Szintén 14.30-kor jelenik meg a harmadik negyedévi amerikai GDP-re vonatkozó második becslés, a várakozás 3,1%-os évesített növekedés.
Európa
- A FTSE100 0,34%-ot, a DAX 0,89%-ot, a CAC40 0,56%-ot esett.
- Az előzetes adatok szerint a vártnak megfelelően 0,4%-kal csökkent a harmadik negyedévben az eurózóna GDP-je.
- Az előzetesnél magasabb lett a szolgáltatói beszerzési menedzser index értéke Németországban és az eurózóna egészében is. Előbbi 55,7 pontra emelkedett az előzetes 54,5 pontról, míg az eurózóna esetében az előzetes 50,9 pont helyett 51,2 pont lett a végleges adat.
- Ma 13.45-kor jelenik meg az EKB kamatdöntése, amitől nem várják a 0,25%-os alapkamat megváltoztatását, de a jegybanki kommentárokat mindenképpen érdemes lesz figyelni a negatív betéti kamat bevezetésével kapcsolatban.
Olaj, arany
- A WTI 97,3 dollárra nőtt tegnap köszönhetően az alacsonyabb készletadatoknak és az erős USA munkanélküliségi számnak (ADP), ami növekvő foglalkoztatást vetít előre. Az USA-ban a benzinfogyasztás 5 éves csökkenő trendje is fordulni látszik: a fogyasztók ismét SUV vásárlásokba kezdtek, míg a fogyasztói bizalom is egyre erősebb.
- Az arany ma reggel 1,235 dollárig erősödött, ami a több napos csökkenés utáni korrekció annak ellenére, hogy a jó USA munkanélküliségi adat a Fed-et arra ösztönözheti, hogy vágja kötvényvásárlási programját.
Devizák
- A forint tegnap is folytatta a korrekciót, aminek eredményeként már 302-es árfolyam alatt kereskednek az EUR/HUF devizapárral. Ma reggel 301,8 környékén alakult a jegyzés.
- Nagy kilengések mellett mérsékelten gyengült a dollár az euróval szemben. A vártnál kedvezőbb ADP foglalkoztatottsági adatokra kora délután egy erőteljes dollár erősödés volt tapasztalható, azonban 16.00 óra tájékán hirtelen irányt váltott a rövidtávú trend, és gyengülni kezdett az árfolyam, aminek hatására a nap egészét tekintve mérsékelt gyengülés volt látható. A ma hajnali órákban további jelentős emelkedés látható az EUR/USD grafikonon.
Távol-Kelet
- A Nikkei 1,5%-ot a Hang Seng 0,3%-ot csökkent, miközben a Shanghai index értéke nem változott.
- A jen folytatta tegnap megkezdett erősödését a dollárral szemben, ami negatívan hatott az export- orientált vállalatok árfolyamára.
- A Standard Chartered árfolyama közel 5%-ot zuhant, miután bejelentette, hogy egy évtizedet követően először nem fog emelkedni az üzemi eredménye a gyenge negyedik negyedév és a dél- koreai leányvállalat gyenge teljesítménye miatt.
- A Qantas Airline árfolyama több, mint 10%-ot esett, miután bejelentették, hogy 226 és 271 millió amerikai dollár között lehet a társaság adózás előtti vesztesége a félévben, aminek hatására jelentős létszámleépítés is szükségessé válik.
Határidős piacok
- A határidős indexek a negatív tartományban vannak ma reggel.