Ma jelent meg az Erste olajipari elemzőjének szektor elemzése, amely alapján a követett szektortagok közül a favorit a MOL. Ha a csoportot nézzük, akkor a MOL az egyértelműen legolcsóbb részvény mind a P/E mind az EV/EBITDA ráta alapján. Ugyanis erős eredményre számítunk, amelynek az oka a továbbra is fennmaradó erős finomítói marzsok. Így nem meglepő, hogy a PKN-t is szeretjük. Ha a MOL grafikonra nézünk, akkor azt látjuk, hogy jelenleg egy támasz szintnél áll (rés) és elvileg innen fordulhat újra észak felé az árfolyam, de erre utaló jelet eddig nem sokat adott. A mai napon oldalazó piacra számítunk mind a BUX-ban, mind a DAX indexben, ami a Fed döntés előtti kivárással magyarázható.
USA
Folytatódott tegnap az emelkedés a tengerentúlon, és a kereskedés végéig felfelé araszoltak az árfolyamok (Dow 0,84%, Nasdaq 0,59%, S&P500 0,85%). Tegnap érkeztek az augusztusi inflációs számok. Az áremelkedés éves üteme a vártnak megfelelően 0,2% lett, a maginfláció pedig 1,8%-on stagnált, miközben az elemzők 1,9%-ot vártak. Ezek az adatok kulcsfontosságúak a mai Fed döntés előtt, és inkább arról árulkodnak, hogy a jegybank várjon még a kamatemeléssel.
Fontos makrogazdasági adatok érkeznek ma a tengerentúlról, a Fed kamatdöntő ülése 20 órakor ér majd véget, az elemzők többsége nem számít kamatemelésre. Délután érkeznek a szokásos friss segélykérelmek, illetve lakáspiaci adatokat is publikálnak.
Újra előveheti a piac a Microsoft-Salesforce akvizíciót, amit négy hónapja már megszellőztettek. Akkor arról lehetett hallani, hogy a Microsoft 55 milliárd dollárt fizetett volna, míg a Salesforce 70 milliárdban gondolkodott. Utóbbi érték komoly prémiumot jelentene, ugyanis a cég piaci kapitalizációja 47,9 milliárd dollárra rúg jelen pillanatban.
Az Apple 25-30 millió dollár közötti összegért veheti meg a Mapsense névre keresztelt, térképszoftverekkel foglalkozó start-up-ot. Az Oracle negyedéves eredménye megverte az elemzői várakozásokat profit soron, míg a bevételek kismértékben elmaradtak a várttól. A cég eladásai 8,45 milliárd dollárra rúgtak a várt 8,53 milliárd helyett, miközben az EPS 1 centtel haladta meg a várt 52 centes eredményt. A Salesforce térhódítása miatt azonban a felhő alapú szolgáltatások bevételei csupán 611 millió dollárt értek el a 630 millió dolláros prognózis helyett.
Európa
Ellentétes mozgásokat láthattunk az európai börzéken. A FTSE 100 és a CAC 40 index a napközbeni mínuszok után a nap végére 1,5%-os illetve 1,7%-os pluszba lendült, míg a DAX index a folyamatos lecsorgás után 0,4%-os pluszban nyugtázta a napot. A Prorata felmérése szerint a Szíriza 28%-os, az ND pedig 24%-os szavazati aránnyal áll a vasárnapi görög választások előtt. Az UoM ezzel szemben azt jelzi elő, hogy az ND vezet 30%-kal a Szíriza 29,5%-os szavazati arányával szemben. Az eurózóna augusztusi inflációs adata a várt 0,2%-os érték helyett 0,1% lett. A mai napon a svájci kamatdöntő ülésre lesz érdemes figyelni.
Olaj, arany
A WTI 47 dollárra ugrott, miután 2,1 millió hordóval csökkent az USA nyersolaj készlete a piac által várt 2 millió hordó bővüléssel szemben. Az USA így is mintegy 80 millió hordóval több nyersolaj készletet (455,9 millió hordó) tart fenn, mint a 10 éves átlag, a kínálat továbbra is bőséges. Az EIA becslése szerint az USA nyersolaj termelése idén áprilisban érte el a csúcsát 9,6 millió hordóval, ez 8,6 millió hordóra eshet jövő augusztusra.
Az arany 1.120 dollárra emelkedett. A növekedéshez hozzájárult a legutóbbi inflációs jelentés, ami azt mutatja, hogy az Egyesült Államok fogyasztói árainak növekedése továbbra is alacsony, ami a kamatemelések elhalasztását sugallhatja a döntéshozók körében. A piac a ma esti Fed döntésre koncentrál leginkább, magyar idő szerint este 8 órakor jelenik meg a Fed döntése a piacon.
Devizák
Az EUR/HUF árfolyama 311,5 környékén stabilizálódott a tegnapi kereskedésben, egy nagyon szűk sávban zajlott a kereskedés a devizapárban. A reggeli órákban enyhe forintgyengülést láthattunk, az árfolyam 312-ig emelkedett.
Napok óta a Fed kamatdöntő ülése tartja lázban a piacokat, a tegnapi kereskedésben és a ma hajnali órákban is szűk sávban oldalazott az EUR/USD devizapár 1,13 környékén. Ma estig nagy elmozdulásra nem számítunk.
Távol-Kelet
Alapvetően visszafogott forgalom mellett enyhe optimizmus jellemezte a mai ázsiai kereskedést. A befektetők inkább kivárnak a Fed kamatdöntését megelőzően. A Nikkei 1,3%-ot, a Hang Seng 0,9%- ot, a Shanghai index 0,6%-ot emelkedett. Augusztusban a japán export a várt 4,3% helyett csak 3,1%-kal bővült. Az export lassulását elsősorban a kínai növekedési félelmek vetették vissza, és ezzel összhangban 4,6%-kal csökkent a Kínába irányuló külkereskedelem volumene is. Az import esetében a vártnál nagyobb volt a visszaesés. Az import 3,1%-kal esett vissza, míg a piac 2,5%-os csökkenésre számított.
Az S&P a japán államadósság besorolását a korábbi AA- besorolásról A+ minősítésre rontotta stabil kilátások megfogalmazása mellett. Az elemzőház pesszimista a kormány növekedést serkentő és deflációt elkerülni szándékozó intézkedéseivel kapcsolatban. A leminősítésnek nem volt érezhető hatása az USDJPY piacán.
Határidős piacok
Az amerikai határidős indexek a negatív, míg az európaiak a pozitív tartományban voltak ma reggel.