Bár az általános gazdasági kilátások továbbra is borúsnak ígérkeznek - a piaci szereplők pedig még mindig a gazdasági visszaesésről szóló hírek szűnni nem akaró sorával kénytelenek szembenézni (ideértve a kelet-közép-európai gyógyszergyárak kulcsfontosságú piacain valószínűsített visszaesést), - a gyógyszeripart meglehetősen korlátozottan érintik a negatív hatások. „A kelet-közép-európai gyógyszergyártók még mindig szilárd növekedési kilátásokkal rendelkeznek egészséges mérlegük, méretes készpénzállományuk, valamint a generikus szerekre épülő, stabil üzleti modelljük révén" - mondta Vladimíra Urbánková, az Erste Group gyógyszeripari elemzője. A szektorban a felvásárlások és az összeolvadások jellemzőek mostanában, az originális gyógyszerek gyártói szívesen bővítik palettájukat generikus készítményekkel.
A világgazdasági válság következtében a gazdasági növekedés üteme lassul Kelet-Közép-Európában is, több tényező is segítségére lehet a kelet-közép-európai gyógyszergyártóknak abban, hogy a válság negatív hatásait tompítsák. Az elöregedő lakosság és a modern gyógykezelések szélesebb kör számára biztosított hozzáférése még mindig fontos tényező. Ennek megfelelően a gazdasági növekedés lassulása ellenére a kelet-közép-európai gyógyszerpiacok növekedése várható, hosszú távon csökken a különbség a kelet-közép-európai régió és a fejlett 15 EU-ország egészségügyi- és gyógyszerkiadásainak átlaga között. Másrészt a kelet-közép-európai régió gazdaságaira nehezedő kisebb inflációs nyomás csökkenti a nyersanyagárakat, valamint visszafogja a személyzeti kiadások és az egyéb működési költségek (energia, szolgáltatások árainak) növekedését. Továbbá a kelet-közép-európai gyógyszergyártók külső eladósodottsága minimális marad, így a pénzpiacok megcsapolása nélkül tudják finanszírozni beruházási terveiket. Ennek megfelelően a hitellehetőségek jelenleg is tartó szűkülése nem érinti őket hátrányosan.
Ilyenkor jól jön a forint gyengülése
A legnagyobb kihívás a deviza oldalon jelentkezik, hiszen az értékesítés növekedése szemmel láthatóan lelassult azokban az országokban (Ukrajnában és Oroszországban), ahol a nemzeti valuta jelentős gyengülésen ment keresztül. Ennek ellenére az exportorientált kelet-közép-európai gyógyszergyártók (például a magyarok) számára jól jön a saját nemzeti valutájuk gyengülése, ezért a bruttó bevételük stabil növekedése várható.
Mindent összevetve a kelet-közép-európai részvénypiacok esetében nem valószínű az azonnali felfutás, hiszen a gyengécske gazdasági fundamentumok továbbra is óvatosságra intik a piaci szereplőket. Vélhetően fennmarad az árfolyam-ingadozás is, és pontosan emiatt adódhatnak izgalmas lehetőségek a részvénypiacokon. „A biztonságra törekvő, hosszú távon tervező befektetők számára a legjobb
kelet-közép-európai gyógyszergyártók részvényei egészséges alternatívát jelentenek" - álltja Vladimíra Urbánková. Az Erste Group elemzői kitartanak amellett, hogy a kelet-közép-európai gyógyszeripar legjobbjai a generikus szereket favorizáló üzleti modelljük és kiegyensúlyozott mérlegük miatt stabil, hosszú távú, értékalapú befektetést jelentenek a válság iránt mutatott nagyfokú ellenállás mellett. Fontos tényező, hogy azokban az időkben, amikor a megtakarítások fontossága előtérbe kerül, a generikus készítmények továbbra is a fogyasztók által preferált megoldást jelentik a kelet-közép-európai régió országaiban, ugyanakkor Nyugat-Európában is emelkedik az ázsiójuk.