Az önkéntes egészségpénztári tagok olyan termékeket és szolgáltatásokat is megengedhetnek maguknak, amelyről az ára miatt esetleg inkább lemondanának. Tagként viszont minimum 22-28 százalékos kedvezményt érhetnek el a személyi jövedelemadó-visszaigénylésnek, a munkáltatótól kapott tagdíjátvállalásnak és a nekik nyújtott szolgáltatói kedvezményeknek köszönhetően.
Egészségpénztár a cafeteriában
A munkáltató által bevezetett cafeteriarendszer hatékony eszköz lehet az alkalmazott megtartására és ösztönzésére, mert elemei tetszés szerint testre szabhatók, a felhasználó maga döntheti, el mire költi el a rendelkezésre álló keretet. A cafeteria széles választéka teljesen lefedheti az alkalmazottak igényeit. Választható - a teljesség igénye nélkül - az otthoni internet támogatása, bérlettámogatás, a munkáltatótól kapott egészségpénztári és önkéntes nyugdíjpénztári tagdíjátvállalás és akár ruhapénz is.
Az önkéntes egészségpénztár szabályainak 2007. június eleji módosításakor a média gyakori témája volt, hogy az egészségpénztári tagság a folyamatos szigorítások miatt értelmét vesztette, hiszen beszűkült a felhasználási kör: a sporttevékenységek és wellnessüdülési felhasználási módok adókötelessé váltak.
Ennél a módosításnál jóval kisebb nyilvánosságot kapott az a változás, amely július elsejétől újra engedélyezte a sportszolgáltatások elszámolását egészségpénztári számláról. Ha nem is követjük nyomon az egészségpénztárakat érintő jogszabályok sűrű változását, összességében annyit érdemes megjegyezni, hogy a legszélesebb körben elterjedt felhasználási módok, mint amilyen a gyógyszer- és fogorvosi számla kiegyenlítése vagy például az optikai eszközök vásárlása egészségpénztári számláról nem változtak, továbbra is adómentesen számolhatók el.
Egy cukorbeteg alkalmazott például havi fix kiadásait, inzulininjekcióinak költségét fedezheti adómentesen az egészségpénztári megtakarításaiból. De egyéb, a család, a hozzátartozók számára is fontos gyógyszerek is finanszírozhatók ily módon. A gyógyszerköltségek fedezésén túl a vizitdíj kiegyenlítése is lehetséges a befizetett tagdíjból, akár még a közeli hozzátartozók számára is, mindössze annyi a teendő, hogy be kell jelenteni a pénztárnál a kedvezményezett adatait.
Változó felhasználói szokások
Az év első felében a jogszabályok nagyon gyors változása nem tett jót az egészségpénztárak üzletmenetének. Az új rendeletek ugyanis hatással voltak a pénztártagok költési és megtakarítási szokásaira. A pénztárak számára létfontosságú a tagok folyamatos informálása, ám az egymásnak néha ellentmondó változtatások bizonytalanságot szülnek köreikben is. Egyes szakértők egyenesen a rendszer egyszerűsítését tartanák indokoltnak.
Az egészségpénztárak egyöntetű véleménye szerint a sok, gyakran változó adminisztratív előírás felesleges többletkiadásokkal jár, miközben az elbizonytalanodó tagság egyre több pénzt vesz - és vett - ki a rendszerből. A szakemberek úgy látják, a szigorítások költekezésbe hajtották a pénztári tagokat, akik kihasználták a július elsejei változást megelőző utolsó időszakokat, például sportra és sportszervásárlásra. Akkor megnövekedett sportköltést észleltek, ami érthető is volt, hiszen mindenki szerette volna még adómentesen élvezni a szolgáltatásokat.
A sportolással és üdüléssel kapcsolatos kiadások egyébként átlagosan 7 százalékot tesznek ki a tagok költésénél, az örök sláger, a gyógyszer és a gyógyászati segédeszközök vezető pozíciója nem változott.
Júniusi-júliusi változások
Az ez év június elsejei változások után is bennmaradtak az adómentes körben gyógyászati segédeszközök. Így kedvezménnyel vásárolható továbbra is például gyógypapucs, visszérharisnya, bokazokni, ortopéd cipő vagy a kórházakban, rendelőkben a könnyített gipsz.
A száj- és fogápolási cikkek ugyan kikerültek az adómentes szolgáltatások köréből, a fogszabályozás még mindig adómentesen igénybe vehető, vagyis az önkéntes egészségpénztárral az akár több százezer forintba kerülő fogszabályozás teljes folyamata is elszámolható. A pénztárral szerződött privát orvosok - például nőgyógyászok, allergológusok fogorvosok - kezelésének költségei is beletartoznak az adómentes szolgáltatások körébe.
Külföldi utazás esetén az ajánlott és a kötelező védőoltások is teljes mértékben adómentesen kifizethetők a megtakarításból. A látással kapcsolatos szolgáltatások is elszámolhatók, így például a fényre sötétedő szemüveg - amelynek ára akár a 150-200 ezer forintot is meghaladhatja -, a kontaktlencse, de látásjavító szemműtét - amely szemenként 60-70 ezer forintos kiadást jelent - is teljesíthető a pénztári vagyonból.
Júliusban mindössze egy változás érintette az egészségpénztárakat, ez a sportcélú támogatásokhoz kapcsolódik: ennek értelmében a különböző sportbérletek - uszoda, fitnesz, tenisz és egyebek -, valamint sporttanfolyam díja is kifizethető adómentesen a pénztárból, de sporteszközök és sportruházat költségei nem - igaz, ez utóbbit, bánatukra, sosem számolhatták el a tagok. Új elem a költségek behatárolása, hogy legfeljebb az év első napján érvényes minimálbérig - ez jelenleg 65 500 forint - jár a sportcélú támogatás.
Várható változások
A rendszer megértést ugyan nehezíti, de mindenképpen jó hír az egészségpénztári tagok számára, hogy jövőre lazítanak a sportszolgáltatások jelenleg szűre szabott költségkeretén. Ennek értelmében egy egészségpénztári számláról annyiszor 65 500 forint fizethető ki erre a célra, ahány kedvezményezett tartozik hozzá. Ez azt jelenti, hogy egy négytagú családban, ha a család egy felnőtt tagjának van egészségpénztári számlája, akkor 262 ezer forint számolható el sportbérletekre, sportoktatásra.