A banki hitelezés visszaesésével várhatóan tovább fog növekedni a magántőke jelentősége - hangzott el az Enterprise Investors, a közép-kelet-európai régió legrégibb és egyik legnagyobb magán- és kockázati tőke alapkezelője által szervezett sajtóháttér-beszélgetésen. (A kockázati tőke befektetésről itt olvashat bővebben.)
A tavalyi év egészében megvalósuló 17 magántőke befektetési tranzakció keretében összesen 65 millió euró került befektetésre hazánkban. Ehhez képest a rendelkezésre álló évközi adatok azt mutatják, hogy az idei év első felében már több mint 25 befektetési döntés született (ideértve a még nem realizált befektetéseket is), ami mintegy 50 százalékos volumennövekedést jelent. A befektetett tőke mennyisége szempontjából még nincsenek biztos információk az idei évre vonatkozóan. 2010-ben jelentős csökkenés volt tapasztalható ebben a tekintetben az előző évhez képest, mivel tavaly mintegy 65 millió, míg 2009-ben 213 millió euró került befektetésre.
„A magántőke szerepe felértékelődni látszik Magyarországon főként annak eredményeképpen, hogy a banki hitelezési hajlandóság a válság hatására tovább csökken. Magyarországnak egyrészt sikerült megtartania tőkevonzó képességét, mivel elsősorban viszonylag olcsó és hatékony gyártóbázisként tekintenek rá a befektetők. Másrészt az ország vesztett attraktivitásából, hiszen a belső fogyasztás mélyrepülése, illetve a deviza hitelek körüli problémák miatt kevés szektorban van növekedési potenciál" - mondta Tüske Tamás, az Enterprise Investors magyarországi ország igazgatója.
A fogyasztási cikkek és kiskereskedelem a legkedveltebb
A közép-kelet-európai régió magántőke-piaci trendjeit vizsgálva elmondható, hogy 2010-ben az előző évhez képest 2 milliárd euróról 1,3 milliárd euróra csökkent a befektetett tőke mennyisége. Lengyelország az egyértelmű éllovas a nagyobb (növekedési és kivásárlási) tranzakciók területén. Magyarország és Csehország pedig a kockázati tőke területén voltak 2010-ben a legdinamikusabb piacok. A befektetők által a régióban legkedveltebb szektorok továbbra is a fogyasztási cikkek és a kiskereskedelem (az összes befektetett összeg 25%-a érkezett a szegmensbe), a telekommunikáció (13%) és a egészségügyi iparág (szolgáltatás és termék - 12%). Azonban hiába van meg a befektető, a közte és a tőkét befogadó vállalkozó közti félreértések megpecsételhetik egy projekt sorsát.
„A regionális magántőke befektetési trendeket tekintve pozitívumként emelném ki, hogy a befektetési célpontok 64%-ának esetében a befektetések még magántőke által nem támogatott cégekben valósultak meg, valamint a régió a még magas be nem fektetett tőkeállományok mellet továbbra is vonzza a friss tőkét, továbbá szintén pozitívum, hogy növekszik az exitek száma. Negatívumként említhető, hogy először történtek a régióban jelentős leírások (az összes kilépés 22%-a). További probléma, hogy a régióban már csak egy húzópiac van, Lengyelország, és a belső fogyasztás csökkenésével a régió még inkább a nyugat-európai importtól függ" - tette hozzá Tüske Tamás.