Devizakötvény: íme a végleges adatok

Az öt éves dollárkötvény 4,125, a 10 éves 5,375 százalékos fix kamattal került kibocsátásra – közölte ma az Államadósság Kezelő Központ Zrt. A 3,25 milliárd dollárnyi 5 és 10 éves forrásbevonással az idei kibocsátási terv fele teljesült.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 2013. február 12-i tranzakció keretében 1,25 milliárd amerikai dollár összegű, 5 éves futamidejű 4,125 százalékos fix kamatot fizető sorozat, továbbá 2 milliárd dollár összegű, 10 éves futamidejű évi 5,375 százalékos fix kamatot fizető sorozat került piacra – közölte ma az ÁKK közleményben. Az 5 éves papír hozama 3,35, a 10 évesé 3,45 százalékkal haladja meg a referenciának számító hasonló futamidejű amerikai kormánykötvények hozamát (ahogy arról ma reggeli anyagunkban már beszámoltunk.)

A kibocsátás főbb adatai
5 éves dollárkötvény
Összeg: 1,25 milliárd dollár Lejárat: 2018. február 19. Kupon: 4,125% Kibocsátási ár: 99,58% Hozamfelár: 2018. január 31-én lejáró amerikai kormánykötvény (UST) + 335 bázispont (320 bázispont a dollár midswap felett)
10 éves dollárkötvény
Összeg: 2 milliárd dollár Lejárat: 2023. február 21. Kupon: 5,375% p.a. Kibocsátási ár: 99,564% Hozamfelár: 2022. november 15-én lejáró amerikai kormánykötvény (UST) + 345 bázispont (336 bázispont a dollár midswap felett)
A kötvénykibocsátás főszervezői a BNP Paribas, a Citigroup, a Deutsche Bank és a Goldman Sachs pénzintézetek voltak.

Négyszeres túljegyzés

A kötvények iránt az állami kibocsátó közleménye szerint kiemelkedő volt a befektetői érdeklődés. A jelentős (közel négyszeres) túljegyzésnek köszönhetően a kötvényeket az eredeti árindikációnál (UST + 345 bp, illetve UST + 355 bp) szűkebben sikerült árazni. A befolyó összeget az ÁKK Zrt. általános finanszírozási célokra fogja felhasználni.

Az idei kibocsátási terv több mint fele teljesült

A tranzakcióról Borbély László András az ÁKK vezérigazgató-helyettese a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában az MTI tudósítása szerint elmondta, a 2013-ra vonatkozó kibocsátási terv szerint az idén 5,1 milliárd eurónyi devizaadósság jár le, amelynek nagy részét 4-4,5 milliárd eurós deviza kötvény kibocsátással kíván finanszírozni az ÁKK; a keddi kibocsátással az éves kibocsátási terv kicsit több mint fele teljesült.

Jó hír, de...
A devizakötvény-kibocsátásról Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója úgy nyilatkozott, hogy az ÁKK gyakorlatilag az idei év hátralevő részére megoldotta devizafinanszírozásunkat. A magyar tőkepiacnak ez a szakértő szerint mindenképpen jó hír, hiszen azt mutatja, hogy a devizaadósságunk teljes mértékben piaci forrásból finanszírozható, az IMF készenléti hitelkeret nélkül is. Ezazért különösen lényeges, mert a magas külső adósságszint miatt a hazai eszközök különösen érzékenyen reagálnak a piaci hangulatváltozásokra, így egy esetleges hangulatromlás esetén a forintot és a kötvénypiacot is jelentős esés fenyegeti. A piaci várakozásoknak megfelelően történt kötvénykibocsátás azonban most nagymértékben csökkenti kitettségünket a piaci hangulatingadozásnak, ami rövid távon egyértelműen erősödést hozhat a forintnak. Horváth István emlékeztetett ugyanakkor arra is, hogy a hazai deviza árfolyamára leginkább az új jegybankelnök személye lehet jelentős hatással a hazai tőkepiacra, ám itt kevésbé az új elnök személye, sokkal inkább a kormány azon alapszándéka lesz a meghatározó, hogy a növekedési kilátásokat gyengébb forinttal támogassa. Így az euró árfolyama az év nagy részében a korábbi 280 forint körüli szintnél gyengébben, a 300-as árfolyam közelében tartózkodhat a K&H igazgatója szerint
A befolyt összeget átváltották euróra, ami 2,5 milliárd eurót jelent. Arról, hogy ez esetben miért nem euróban bocsátott ki kötvényt az ÁKK a vezérigazgató-helyettes úgy nyilatkozott: azt érdemes megnézni, hogy az adott időszakban melyik piacon van a legtöbb pénz, befektetői szándék, és hol lehet a legjobb hozamokat elérni. Jelenleg leginkább az amerikai befektetési alapok vannak kiéhezve a Borbély által közöltek szerint arra, hogy nem amerikai állampapírokat is vásároljanak, mivel az amerikai állampapírhozamok rendkívül alacsonyak.

Drága vagy olcsó volt a forrásbevonás?

A kötvénykibocsátáshoz kapcsolódóan mindenképp jó hírként érdemes értelmezni, hogy számottevő érdeklődés mellett az idei kibocsátási terv jelentős része teljesült, ahogy arra a jelen, s az előzetes adatok alapján készült korábbi összeállításunkban is utaltunk.

Arról azonban, hogy ehhez a forráshoz drágán vagy olcsón jutottunk hozzá, megoszlanak a vélemények. Az EU/IMF párostól kapható forrásokhoz képest a piaci finanszírozás mindenképp drágább (jelenleg piaci becslések szerint az IMF-től 2,5 százalék körüli hozam mellett kaphatnánk hitelt).

Az is tény, hogy Magyarország a régiós versenytársaknál többet kell, hogy fizessen a befektetőknek, s - miként azt az ÁKK vezérigazgató-helyettese ma reggel nyilatkozta - érdemes a jelentős szabad pénzekkel rendelkező amerikai piacokat megcélozni, még akkor is, ha a későbbi euróra váltás további költségeket jelenthet. Így - bár tény, hogy jelentős érdeklődés mellett adtunk el kötvényeket - az országgal szembeni bizalom nem javult. Olcsóbb forrás pedig csak akkor remélhető, ha ez változik. 

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo