Devizahitel: gondoljuk át az árfolyamrögzítést

Az MSZP szerint rendkívüli horderejű, felelős döntést igénylő kérdés, hogy a devizahitelesek kérjék-e bankjuktól az árfolyamrögzítést, így az érintetteknek azt is mérlegelniük kell, hogy három év elteltével képesek lesznek-e fizetni az akkor várhatóan megemelkedő havi törlesztőrészletet.

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Burány Sándor országgyűlési képviselő vasárnapi sajtótájékoztatóján a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének honlapján található - az MSZP weboldaláról is elérhető - hitelkalkulátort ajánlotta a devizakölcsönösök figyelmébe, megjegyezve: döntésükkor elsődleges, hogy milyen svájcifrank-árfolyamot tartanak reálisnak a következő évekre. Ha ugyanis a svájci frank és az euró árfolyama tartósan hasonló szinten marad, a 180 forinton történő árfolyamrögzítés lehetőségének megszűnésével a törlesztőrészletek jelentősen megemelkedhetnek - tette hozzá. Tízmillió forintos tőketartozás és húszéves futamidejű lakáshitel esetén a havi törlesztés 102.500 helyett 73.800 forint lesz az árfolyamrögzítés után, annak lejártát követően - 250 forintos árfolyammal számolva, amit a PSZÁF kalkulátora alapesetben felkínál - azonban hozzávetőleg 114 ezer forintra emelkedik az együttes törlesztőrészlet, míg ha a svájci frank árfolyama 270 forint körül, az euróéval azonos szinten stabilizálódik, a törlesztőrészlet meghaladhatja a 125 ezer forintot - magyarázta Burány Sándor.

Az MSZP-s képviselő elmondta, hogy pártja a következő napokban ismerteti azokat a megoldási javaslatokat, amelyeket a bajba jutott devizahitelesek érdekében kidolgoztak. Emellett újólag arra szólította fel a kormányt, hogy "térjen vissza a szabadságáról", és érje el, hogy az állam, a bankok és a devizahitelesek közösen viseljék a terheket.

Arra az újságírói kérdésre válaszul, hogy a szocialisták kormányon mit tettek a családok devizában történő eladósodása ellen, Burány Sándor kifejtette: a frankhitelek akkor terjedtek el, "amikor vállalhatatlanná vált az a kormányzati lakáshitelezési konstrukció, amit az első Orbán-kormány talált ki, és amely változatlan formában olyan mértékben növelte volna meg az államadósságot, hogy azt a költségvetés nem viselte volna el". Emellett hozzájárult a devizahitelek elterjedéséhez, hogy a jegybank kamatpolitikája miatt a forinthitelek kamata tartósan meghaladta a 10 százalékot - vélekedett. Az MSZP-s képviselő szerint ugyanakkor nem véletlen, hogy több fideszes politikus is devizában adósodott el, vagyis ezt tartották a legjobb konstrukciónak.

Véleményvezér

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.
Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya

Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya 

Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország.
Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók

Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók 

A tudáspiacon a nulla eredmény rendszerszintű hibát jelez.
Sokba kerül nekünk szegény adófizetőknek a kormánypárti urak kissé zavaros szerelmi élete

Sokba kerül nekünk szegény adófizetőknek a kormánypárti urak kissé zavaros szerelmi élete 

Kinek a pap, kinek a papné, valakinek meg mindkettő.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo