Valamilyen szintű túlvettség ugyan látható, és néha kis jele látszik egy kialakuló korrekciónak, de egyelőre nagy változásokat nem lehet látni, még annak ellenére sem, hogy az amerikai mennyiségi lazítás szűkítése úgy tűnik, hogy decembertől (eredeti sejtés) már bekövetkezhet. Ráadásul a dollárerősödés is megállt a forintgyengüléssel egyetemben. Lehet, hogy zászlót építenek, mielőtt tovább mennek? Ha így van, akkor további oldalazást láthatunk még egy darabig ezekben az instrumentumokban. Ugyanakkor óvatosak lennénk a részvényekkel. Tartani érdemes őket, de nem biztos, hogy most kell venni őket. Vagyis kivárós az álláspontunk, annak ellenére, hogy ma is kis emelkedést várunk a nemzetközi piacokon és Magyarországon is.
USA
Mérsékelt emelkedéssel kezdték a hetet a vezető tengerentúli indexek (Dow 0,15%, Nasdaq 0,38%, S&P500 0,36%). A BlackBerry árfolyama 16,5%-os mínuszban fejezte be a kereskedést, ami annak köszönhető, hogy a felvásárlás egyelőre nincs napirenden, helyette 1 milliárd dolláros tőkéhez jut a társaság. Thorsten Heins vezérigazgató pedig bejelentette lemondását. Szeptemberben 1,7%-kal nőtt az ipari cikkek rendelésállománya az USA-ban az augusztusi 0,1%-ot követően. Az elemzők hasonló mértékű emelkedésre számítottak.
A Goldman Sachs felminősítette az acélgyártókat, ami után a US Steel 4,5%-ot, az AK Steel pedig 8%-ot erősödött. Tegnap több Fed jegybankár is megszólalt és az eszközvásárlási program fenntartása mellett érveltek. James Bullard, a St. Louis-i Fed elnök azt nyilatkozta, hogy a Fed csak akkor csökkenti a programot, ha elérik a céljukat.
Ma piaczárás után az Office Depot publikálja negyedéves számait, illetve az ISM szolgáltatóipari beszerzési menedzser index októberi értékét és az IBD/TIPP gazdasági hangulat index novemberi értékét teszik közzé.
Európa
A nyugat-európai börzéken is mérsékelt pluszban zártak az indexek (FTSE100 0,43%, DAX0,32%, CAC40 0,37%).
Olaj, arany
A WTI ma reggel 94,5 dolláron állt, a nap eleji pozitív korrekciót hamar túlhaladta a piac. A kínálat továbbra is dinamikusan nő, a közel-keleti olajexport is jelentősen emelkedik, miközben a kereslet nem mutat különösen nagy erősödést. Az arany 1.310 dollár körül mozgott, a piac elsősorban a dollár erősödésére koncentrál, ami gyengíti a nemesfém árát.
Devizák
A reggel látott jelentősebb forinterősödés délután már nem éreztette hatását, így a nap második fele már nyugodt hangulatban telt. A forint napon belül a 30 napos mozgóátlag 295,37-es szintjéig korrigált vissza, azonban nap végére visszább gyengült 296 környékére. Az elmúlt napok dollár erősödését tegnap egy korrekció követte, az árfolyam 1,3489-ről 1,3514-re emelkedett.
Távol-Kelet
A Hang Seng 0,4%-ot esett, a Shanghai index 0,3%-ot, a Nikkei pedig 0,2%-ot emelkedett. A Nissan árfolyama közel 10%-ot esett, miután a korábbi 420 milliárd jenről 355 milliárd jenre vágta vissza év végi profitvárakozását.
Közel 2%-ot emelkedett a HSBC árfolyama, miután a tavalyinál 28%-kal magasabb eredményről számolt be a harmadik negyedévre vonatkozóan a 3 éves költségcsökkentő program eredményeként.
A várakozásoknak megfelelően 2,5%-on hagyták a jegybanki alapkamatot Ausztráliában. A döntés nem okozott meglepetést, ugyanis az előrejelzések egyöntetűen a tartást valószínűsítették.
52,6 pontra emelkedett a HSBC októberi beszerzési menedzserindexének értéke Kínában a korábbi 52,4 pontról. Ennél nagyobb mértékben, 44,6 pontról 47,1 pontra emelkedett az index Indiában, de továbbra is elmarad a fellendülést jelző 50 pontos határtól.
Határidős piacok
Az amerikai határidős indexek a negatív, míg az európaiak a pozitív tartományban vannak ma reggel.