Izgalommal tölthetne el bennünket az, hogy végül Magyarország számára pozitív kimenetele lett az uniós támogatásokról szóló tárgyalásoknak, de valljuk meg, a piacok nem nagyon foglalkoztak vele. Egy negatív forgatókönyvnek viszont valamiféle negatív hatása lett volna. Az euróban nominálisan közel szinten maradó támogatások, és a kisebb nemzeti hozzájárulási intenzitás egyértelműen jó hír és pozitív eredmény. A Moody’s negatív kilátás mellett megerősítette Magyarország Ba1-es besorolását. A nemzetközi közösség, pl. a Moody’s ugyanakkor továbbra is a kiszámítható gazdaságpolitikát hiányolja, hiszen az segítené a tartós gazdasági növekedés kialakulását. Csendes napra számítunk külföldön és itthon is. A pénteki csökkenést követően újra emelkedhet a magyar piac, de ez a mozgás valószínűleg kicsi lesz.
USA:
- Jó hangulatban telt a hét utolsó kereskedési napja a tengerentúlon, mérsékelt emelkedéssel zárak a vezető indexek (Dow 0,35%, Nasdaq 0,91%, S&P500 0,57%).
- Pozitív meglepetés volt a világ egyik legnagyobb hitelminősítőjének, a Moody’s-nak a gyorsjelentése. A cég árbevétele 33%-kal 754 millió dollárra emelkedett, miközben a nettó profit 96,2 millió dollárról 160,1 millió dollárra emelkedett. A vállalat valamennyi üzletágban kétszámjegyű bevétel növekedést ért el, az idei évre pedig egyszámjegyű növekedést jelzett előre. A részvényenkénti profit 71 cent helyett 75 cent lett.
- Az USA külkereskedelmi mérleg hiánya 38,5 milliárd dollárra csökkent az előző havi 48,7 milliárd dollár után, ami a 46 milliárd dolláros elemzői várakozásnál is kedvezőbb.
- Kedvezőtlen adatot publikált az McDonald’s, a legalább egy éve nyitva tartó üzletek forgalma 1,9%-kal csökkent, miközben az elemzők csak 1,1%-os visszaesésre számítottak. USA-ban 0,9%-kal tudott bővülni a gyorsétterem lánc.
- Ma nem jelenik meg fontos makroadat és vállalati jelentés.
Európa:
- A nyugat-európai piacokon is jó hangulatban telt a kereskedés (FTSE100 0,57%, DAX 0,81%, CAC40 1,36%).
- Hosszú egyeztetést követően megszületett az EU 2014-2020 közötti költségvetése, összesen 960 milliárd eurónyi lesz a pénzügyi keret, ami elmarad a korábbi ciklus 993 milliárd eurójától.
- Ma Eurogroup ülés lesz, aminek egyik fő témája a ciprusi segély. A segély összegét 16,7 milliárd euróról akár 5,5 milliárd euróra is csökkenthetik, emellett banki kötvény és betétleírások is jöhetnek.
Olaj, arany:
- Az arany és az olaj árfolyama is csökkenést mutatott a pénteki kereskedés során.
- Az arany árfolyama 1671,35 dollárról 1667,20 dollárra csökkent, a kitörés még továbbra is várat magára.
- Az olaj árfolyama is kissé csökkent: 95,92-ről 95,72-re változott.
Devizák:
- A pénteki pozitív hangulatban jelentős erősödést tudott felmutatni a forint. Az árfolyam a nyitó 292,35-ről zárásra 290,72-re csökkent. A további erősödést nehezítő ellenállás 290-es árfolyamszintnél található.
- A dollár a vártnál kisebb amerikai külkereskedelmi deficit hatására erősödött az euróval szemben. Az EUR/USD árfolyam 1,3398-ról 1,3365-re csökkent, jelenleg a 20 és a 30 napos mozgóátlag között helyezkedik el.
Távol-Kelet:
A hongkongi, a kínai, a szingapúri, a japán, a dél-koreai, és a tajvani tőzsde is zárva tartott ma. Egyedül Ausztrália volt nyitva, ahol az index értéke 0,24%-kal csökkent.
Határidős piacok:
A DAX kivételével a pozitív tartományban voltak a főbb határidős indexek ma reggel.