Az európai piacok mérsékelten emelkedni tudtak, míg az amerikai indexek egy helyben toporogtak. A magyar börze viszont nem adott lehetőséget a befektetőknek a pihenésre, miután újabb csata vette kezdetét a MOL-INA párharcban, aminek eredményeként a hazai olajpapír árfolyama közel 3 százalékot zuhant. A BUX tegnap leszúrt a 200 napos mozgóátlagig, onnan azonban egy korrekció indult, aminek köszönhetően a 30 napos mozgóátlagról várja ma a startpisztoly eldörrenését. Mérsékelt emelkedésre számítunk a mai kereskedésben.
USA
Bankszünnap volt tegnap az USA-ban, ennek ellenére a tőzsdék kinyitottak, de viszonylag nyugodt volt a kereskedés. Fontosabb makroadatok és vállalati gyorsjelentések nem mozgatták az árfolyamot, és főként a nap elején volt kisebb emelkedés, amit oldalazás követett. Végül enyhe pluszban zártak a börzék, és a Dow Jones-nak sikerült ismét történelmi csúcsra kapaszkodnia (Dow 0,13%, Nasdaq 0,02%, S&P500 0,08%).
A Tesla 5%-os emelkedéssel fejezte be a kereskedés annak köszönhetően, hogy az október elején kigyulladt Tesla tulajdonosa a cég honlapján pozitív hangvételben nyilatkozott az esetről. Azt is mondta, hogy nemsokára vesz egy új Teslát. A Twitter piacán is jó hangulatban telt a kereskedés, tegnap 3%-os pluszban zárta a napot.
A mai kereskedés során sem érkezik friss makroadat.
Európa
- Mérsékelt emelkedéssel zárták a kereskedést a nyugat-európai börzék (FTSE100 0,29%, DAX 0,33%, CAC40 0,69%).
Olaj, arany
A múlt hét pénteki látványos zuhanás után tegnap is tovább csökkent az arany kurzusa, és 1.288 dollárról 1.282,5 dollárig esett az árfolyam. A következő támasz 1.270 dollárnál látható. Emelkedést láthattunk tegnap a kőolaj piacán, és 94,5 dollárról 95 dollárig emelkedett a kurzus, amit mérsékelt korrekció követetett a reggeli órákban.
Devizák
A forint napok óta a 200 napos mozgóátlagon billegett, azonban tegnap elpattant felfelé az árfolyam és ezzel jelentős árfolyamgyengülés vette kezdetét. A 296,08-as nyitó értékről egészen 298,6-ig menetelt a forint árfolyama az euróval szemben, ma reggel pedig további mérsékelt forintgyengülés tapasztalható, aminek az eredményeként az EUR/HUF árfolyam már 298,8 környékén jár.
A tegnapi alapjában véve hírszegény nemzetközi hangulatban nem volt érdemi változás az EUR/USD árfolyamában. A tegnapi kismértékű emelkedés ma reggel már korrigálásra került.
Távol-Kelet
A Nikkei 2,2%-ot, a Shanghai index 0,7%-ot emelkedett, a Hang Seng ugyanakkor 0,5%-ot csökkent. 7 heti mélypontra gyengült a jen a dollárral szemben, ami nagy lendületet adott a japán részvénypiacnak.
A kínai részvénypiacot elsősorban továbbra is a kivárás jellemezte. Az október havi japán fogyasztói bizalom értéke a várt 45,5 pont helyett mindössze 41,2 pont lett.
Határidős piacok
A határidős indexek vegyes képet mutatnak ma reggel.
Vállalati hírek
Ivan Vrdoljak horvát gazdasági miniszter azt nyilatkozta, hogy Horvátország kivásárolná a MOL-t az INA- ból. A kérdés persze a pakett ára, véleményünk szerint a MOL legalább 2,5 milliárd dollárt szeretne kapni érte, ami fedezi az eddigi beruházásokat is. Horvátország GDP arányos államadóssága jelenleg 60% körül van, és dinamikusan nő, amihez további 4%-ot tenne hozzá a 2,5 milliárd dolláros kivásárlás. Elképzelhető, hogy a 6,8 milliárd eurót kezelő horvát nyugdíjalapok is részt vennének az ügyletben. A költségvetés helyzete tehát nem igazán teszi lehetővé, hogy reális árat fizessenek a pakettért.