Az Európai Bizottság ma 11-kor teszi közzé legfrissebb előrejelzéseit. Arra lehet számítani, hogy az unió csökkenti a 2013-as és 2014-es 3,4%-os hiánycélt, miután a 2012-es hiány 1,9% volt. Ha a hiánycél 3% alá csökken, akkor akár elképzelhető lenne a túlzott deficit eljárás megszüntetése is.
A DAX ott táncol a kitörés határán, de a rövidtávú indikátorok túlvettséget mutatnak, amely megnehezítene egy ilyen akciót. A BUX tegnap összecsókolózott a 200 napos mozgóátlaggal, és egy doji gyertyát hozott létre, ráadásul a rövid távú dinamikus indikátorok is eladási jelzést adtak. Ez azt sugallja, hogy az enyhén pozitív nemzetközi hangulatban a BUX várhatóan oldalazni, vagy kicsit csökkenni fog a mai napon, és valószínűleg a forgalom is alacsony lesz.
USA
- Ismét jó hangulatban telt a kereskedés a tengerentúlon a vártnál kedvezőbb makroadatoknak köszönhetően, az S&P500 index történelmi csúcsra kapaszkodott (Dow 0,89%, Nasdaq 1,27%, S&P500 0,97%).
- A friss munkanélküli segély kérelmek száma múlt héten 18 ezer fővel 324 ezerre csökkent, ami 2008 januárja óta nem látott érték. Az adat a piaci várakozásnál (345 ezer) is jobb lett.
- A külkereskedelmi mérleg hiánya 11%-kal 38,3 milliárd dollárra csökkent márciusban, miközben a várakozás 42,3 milliárd dollár volt
- A nem mezőgazdasági termelékenység a várt 1% helyett csak 0,7%-kal bővült az első negyedévben.
- A General Motors első negyedéves gyorsjelentése a várakozások felett alakult. A tisztított profit 2,2 milliárd dollárról 1,8 milliárd dollárra csökkent, ez részvényenként 67 centet jelent, a várakozás 54 cent volt. Az árbevétel 36,88 milliárd dollár lett, ami a várakozások feletti adat, de a tavalyi számoktól elmarad. A papír 3,3%-os pluszban zárta a napot.
- Ma számos fontos gyorsjelentést publikálnak a tengerentúlon: a nem-mezőgazdasági foglalkoztatottak változásának áprilisi értékei, a munkanélküliségi ráta, az ipari cikkek rendelés állománya, az ISM szolgáltatóipari beszerzési menedzser index szintén áprilisi értéke fog megjelenni. Piacnyitás előtt a Moody’s publikálja negyedéves számait.
Európa
- Mérsékelt emelkedéssel zártak a főbb nyugat-európai börzék (FTSE100 0,15%, DAX 0,61%, CAC40 0,06%).
- A várakozásoknak megfelelően 0,75%-ról 0,5%-ra csökkentette az Európai Központi Bank az irányadó rátát, így történelmi mélypontra süllyedt az alapkamat. Az egynapos betét kamatlába továbbra is 0%-os maradt, így egyelőre nem vezetett be negatív kamatot az EKB, de a közeljövőben ez sem elképzelhetetlen.
- A francia 10 éves kötvények hozama 1,81%-ra csökkent, ami történelmi mélypontot jelent.
Olaj, arany
- Ma reggel enyhén, 93,7 dollárra csökkent a WTI ára, miután tegnap délután jelentősen erősödni tudott a fekete arany a jó hangulatban. Az arany ma reggel kismértékben, 1.477 dollárra emelkedett annak ellenére, hogy még mindig jelentős a medvepiacra játszók aránya.
Devizák
- Az EKB tegnapi 25 bázispontos kamatcsökkentése és Mario Draghi kijelentése (miszerint a jelenlegi nulla százalékról negatívba is csökkenthetik az egynapos jegybanki kamatlábat) mozgatta a devizapiacot, aminek hatására az euró gyengült mind a dollárral, mind pedig a forinttal szemben.
- A forint már a reggeli órákban jelentősen erősödött az euróval szemben, majd délután újabb hullámban folytatódott az erősödés, miután az EKB kamatvágás hatására a forint eszközök kamatelőnye ismét növekedett, amire a hazai kamatcsökkentő ciklus következtében rég volt példa. Ennek hatására a forint jelentősen erősödött az euróval szemben. Az EUR/HUF árfolyam 299,36-ról 295,92-re csökkent és ma megpróbálkozhat a 295-ös szint áttörésével is.
- Az euró jelentősen gyengült a dollárral szemben is, az EUR/USD árfolyam 1,3180-ról 1,3065-ig csökkent. Az EKB kamatvágását követő percekben nem volt egyértelmű irány a devizaárfolyamban, ami először emelkedni kezdett és csak később váltott csökkenő trendbe.
Távol-Kelet
- A hét utolsó kereskedési napján a Hang Seng 0,35%-ot, a Shanghai index pedig 1,60%-ot emelkedett.
- A japán piac ma és hétfőn is zárva tart.
- Kínában a szolgáltató szektorban is csökkent a beszerzési menedzserindex értéke, ami a korábbi 55,6 pontról 54,5 pontra csökkent. Az esés mértéke megegyezik a korábban publikált termelői szektorban tapasztalt mérséklődéssel.
- Indiában változatlanok maradtak a monetáris kondíciók.
Határidős piacok
- Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.