Bedőlhetünk?

A 2007 nyarán kirobbant amerikai másodlagos hitelpiaci válság kialakulását két tényező okozta: egyrészt a bankok nem eléggé körültekintő hitelezési gyakorlata, másrészt a jelzáloghitelek kontrollt nélkülöző kihelyezésére, majd az ebből származó jelzálogkötvények legkülönbözőbb befektetési termékekbe csomagolására lehetőséget adó, rendkívül engedékeny pénz- és tőkepiaci szabályozás. Magyarországnak közvetlen következményekkel várhatóan nem kell számolnia, ám a válság tanulságait érdemes sorra venni, és megvizsgálni, hogy a probléma mely elemei vannak jelen hazánkban is.

Az amerikai hitelezési gyakorlat elfajulását számos tényező segítette az ezredforduló óta. A 90-es évek végén jelentkező dotkombuborék kipukkanását követően a Fed kamatcsökkentési politikával igyekezett élénkíteni a gazdaságot. 2001-2002 környékén az alacsony kamatszint következtében az ingatlan mint befektetési forma a lakosság körében is egyre népszerűbbé vált. Az ingatlanárak expanzív módon, évi 10-15 százalékkal növekedtek, ami tovább hajtotta a keresletet, és a likviditás bővében lévő bankokat is mind magasabb hitelvolumen kihelyezésére serkentette.

Csökkenő kockázatérzékenység

A pénzintézetek kockázatérzékenysége a kedvező ingatlanpiaci helyzet következtében csökkent, az önerő- és adósvizsgálat egyre inkább háttérbe szorult. A folyamat 2004-2006 között tetőzött, amikor a hitelek zömét gyenge fizetőképességű adósok vették fel. Ekkor már az ingatlan forgalmi értékének akár 100 százaléka is megkapható volt mindenféle jövedelemvizsgálat nélkül. Tovább rontotta a képet, hogy az ingatlanok forgalmi értékét megítélő értékbecslőknek - jutalékos díjazásuk miatt - a minél magasabb ár megállapítása állt érdekükben, ami egybeesett a hitelt felvevő ügyfelek és a minél nagyobb volument kihelyező bankok érdekeivel.

Az ingatlanpiac és a jelzáloghitelezés együttes erővel robogott előre, elszakítva az ingatlanokat valós piaci értéküktől. A folyamat 2006-ban torpant meg, amikor a gazdasági helyzet kamatemelést tett szükségessé. A kamatokkal dráguló hitelek visszavetették az ingatlanbefektetési kedvet, a hitelek törlesztőrészletei emelkedtek, az ingatlanárak a szűkülő kereslet hatására csökkentek, a rossz hitelek pedig elkezdtek bedőlni. Amikor a piac rájött, hogy a másodlagos jelzáloghitelek árát messze meghaladja azok valós kockázata, kamatemelések sorozata következett.

A nemegyszer többszörösére emelkedő hitelkamatokat a jövedelemvizsgálat nélkül hitelhez jutott adósok jelentős része nem tudta visszafizetni, így késedelembe esett. A bankok behajtási folyamata néhány hónap múlva az ingatlanok lefoglalásához és a lakók kilakoltatásához vezetett. Csakhogy a gyakran 100 százalékig meghitelezett lakások értéke a visszafordult piaci folyamatok következtében az eredeti ár alá csökkent, így értékesítésük csak a hitelek egy részére nyújtott fedezetet. Mostanra a bedőlt hitelek aránya az összes ügylet 12 százalékát is eléri.

Idei kilátások

A másodlagos jelzáloghitel-piac megingása, mint a kártyavár alapzata döntötte magával a jelzáloghitel-kötvényekre épülő befektetési piacot is. A legkülönbözőbb pénzügyi termékekbe csomagolt kötvények ugyanis a világ minden tájára szétszóródtak, s jelentős veszteségeket okoztak a pénzintézeteknek.

A nagy amerikai befektetési bankok közül a Merrill Lynch 2007 negyedik negyedévében 15 milliárd dollárt írt le, a Morgan Stanley 9,4 milliárd dolláros értékvesztést jelentett, a Citigroup értékpapír-vesztesége elérheti a 24 milliárd dollárt, a svájci UBS bank pedig 14,5 milliárd dollárral lett szegényebb. A legnagyobb vesztesek között van a túlélésért partnert kereső Bearn Stern angol befektetési bank, de a HSBC is hat év óta a legnagyobb veszteségét számolta el Hongkongban.

A tőzsdék jelentősen estek januárban, korrekció pedig csak lassan javítja az indexeket. A lista csak a sor elejét mutatja, számos olyan cég kerülhet likviditászavarba, amelyek megtakarításaikat másodlagos jelzálogkötvényekre épülő pénzügyi termékekbe fektették. Az amerikai hitelválság tehát a befektetési termékeken keresztül mérgezi a globális pénz- és tőkepiacokat is.

A hitelválság csúcsosodása ez évre várható. Válságkezelő eszközként ugyanis az amerikai bankok visszafogták hitelezési aktivitásukat, tovább emelték hiteleik kamatát. A 2004-2006 között óriási volumenben kihelyezett hitelek bedőlése az év közepére várható, arányuk a teljes ügyfélportfólióban a mostani 12-ről akár 20 százalékra is nőhet. A reálgazdasági hatások tompítására a Fed januárban kamatot csökkentett, és 146 milliárd dollár értékű segélycsomagot vetett be a visszafizetési problémákkal küszködő háztartások megsegítésére.

Ha ugyanis a lakosság a növekvő hitelterhek fizetésére használja megtakarításait, és visszafogja a pénzköltést, akkor a belső fogyasztására nagymértékben támaszkodó Egyesült Államok az amúgy is lelassult GDP-növekedés további visszaesésére számíthat, ami recesszióba sodorhatja az egész gazdaságot. Mivel a világ termelésének mintegy harmadát az USA adja, visszaesése az egész világgazdaság fejlődésére rányomná bélyegét.

Hazai hatások

Magyarországra egyelőre nem hatott jelentősen az amerikai hitelválság, s ha egy elnyúló világgazdasági recesszió nem fékezi le az Európai Unió gazdaságát, nem is kell ezzel számolnunk. (Európa határozottan bizakodó...)

Nálunk ugyanis a befektetési termékek palettáján nincsenek jelen a másodlagos jelzálogkötvényekre épülő pénzügyi innovációk, az ingatlanpiaci árak természetes, inflációt követő növekedése mögött nem befektetési célú spekulációk állnak, és a jelzáloghitelezés gyakorlatát szigorú szabályok korlátozzák. (Az ingatlanpiacon idén azért sokan jelentősebb áremelkedésre számítanak...)

A bankok jövedelemvizsgálat nélkül maximum az ingatlan értékének 60-70 százalékát hitelezik meg, de azt sem általános tendenciaként. Ráadásul a magyar lakosság jövedelmi helyzetének transzparens vizsgálatát a mai napig akadályozza a szürke- és feketegazdaság számottevő szerepe, s az innen származó, pontosan fel nem becsülhető jövedelmek nagymértékben segítik az adósságok törlesztését. A visszafizetési problémák elkerülésére a rossz adósokat hazánkban nem hitelezik; a bankközi adóslistán aktív tartozással rendelkezők igényeit visszautasítják a pénzintézetek. A jogszabályi környezet védi az adósokat, az amerikainál lényegesen hosszabb behajtási időt ír elő, ami kordában tartja a bankok hitelkockázat-vállalási hajlandóságát.

Más a helyzet, ha az amerikai lassulás Európát is eléri. Kedvezőtlen nemzetközi helyzetben a kis és nyitott gazdaságok menthetetlenül visszaesnek, Magyarország pedig tipikusan ilyen exportvezérelt gazdaság. A kormányzati megszorítások következtében erősen megcsappant belső fogyasztást már 2007-ben is csak az export tudta ellensúlyozni, így ha egy nemzetközi lassulás következtében a kivitelünk harmadát kitevő németországi kereslet csökken, azt biztos, hogy megéreznénk.

A válság közvetlen hatása jelenleg a banki forrásköltségek emelkedésében érhető tetten. A magyar pénzintézetek a bankközi piacról 0,2-0,4 százalékkal drágábban vehetnek fel hitelt, ami a lakossági hitelek árát kevésbé, de a vállalatfinanszírozást - az ott alkalmazott alacsonyabb kamatfelárak miatt - számottevően érinti. (A magyarországi bankok nem igazán érintettek, tavalyi eredményeikben nem volt tettenérhető a válság okozta költség, ám az ingatlan-finanszírozásokra lesz hatása az amerikai történéseknek...)

Kedvelt konstrukciók
A hazai jelzáloghitel-piacon 2007-ben a szabad felhasználású jelzáloghitel vitte a prímet: állománya egy év alatt több mint harmadával bővült, s ezzel 1500 milliárd forint közelébe emelkedett. A hitelfajta kedveltsége a feltétel nélküli felhasználhatóságban és a fogyasztási hitelekhez képest alacsonyabb kamatokban rejlik. Előnye nemcsak új hitelösszeg felvételénél mutatkozik meg, hanem a meglévő hitelek konszolidálásánál is szembetűnik. Aki ugyanis korábbi hitelét szeretné kedvezőbb feltételekkel, akár hosszabb futamidő alatt visszafizetni, és rendelkezik bevonható ingatlannal, annak a szabad felhasználású hitel ideális megoldást kínál.

A szintén jelzálog alapú lakáshitelek növekedése tavaly jóval szerényebb képet mutatott, ennek mértéke közel megegyező volt a 2006-os évivel. Az állami kamatkedvezmények megnyirbálása, majd teljes megszüntetése szinte 100 százalékban a devizaalapú hitelek felé fordította az embereket. A többség svájci frankban, újabban jen alapon, néhányan euróban veszik fel a kölcsöneiket.

A devizaalapú hitelek térnyerése egyébként általános tendencia. A néhány év alatt felfutó szabad felhasználású hiteleknél a forintállomány alig 3 százalékot tesz ki, s a lakáshiteleknél is lassan 50 százalék alá kerül. A lakosság magas devizahitel-állománya azonban hitelpiaci kockázatot jelent a forint esetleges drasztikus leértékelődése esetén a forintban törlesztett, de külföldi devizában meghatározott havi törlesztőrészletek emelkedése miatt.

A piacon alig fél éve megjelent japán jen alapú hitelezés a népszerűségét a svájci frank alapú hiteleknél is alacsonyabb hitelkamatának köszöneti, ez ugyanis a piacon elérhető legalacsonyabb havi törlesztőrészt eredményezi, a magyar lakosságot pedig a hitelfelvételnél a havi törlesztés minimalizálása érdekli leginkább. Pedig a jen árfolyammozgása nehezen jelezhető előre, ez a deviza nem feltétlenül mozog együtt az euróval, és nem olyan stabil, mint a svájci frank. Az alacsony kamatot pedig egy erősödő jenárfolyam könnyen ellensúlyozhatja, sőt kellemetlen meglepetést okozhat a hirtelen megnövekvő törlesztőrész.

Az elmúlt fél évben ugyan nem fordult elő jelentősebb kilengés, de a MNB és a PSZÁF is egyetért abban, hogy a jenalapú hitelezés térnyerése a rendszerszintű kockázat növekedésének veszélyét veti fel. Éppen ezért, ha a jenhitelek aránya egy bizonyos százalékot meghalad, az érdekelt pénzintézeteknél várhatóan magasabb tartalékolási kötelezettséget írnak majd elő.

Megjelent a Piac és Profit Magazin februári számában.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo