Bankváltás 7 egyszerű lépésben

Az elmúlt hónapok banki díjemelései nyomán a vállalkozások banki költségei drasztikusan emelkedtek. Az azonos banki műveletek mellett is nem ritkán tízszeres, esetenként ennél is nagyobb különbségek miatt több cég is a bankváltás mellett döntött, az ezzel együtt járó procedúra azonban sokakat elriasztott attól, hogy meg is valósítsák terveiket. Szakértőnk Gergely Péter a teendőket 7 egyszerű lépésben összefoglalva mindenkit arra biztat, hogy ne habozzon váltani, megfelelő tájékozódás és előkészítés mellett ugyanis ez messze nem olyan bonyolult, mint az kívülről látszik.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A BankRáció.hu vállalati bankszámla-kalkulátora szerint éves szinten még egy kis forgalmú cég is akár több tízezer forintot spórolhat banki költségein, ha jól választ. Ennyi pénzből egy felső-középkategóriás okostelefont, vagy egyéb a munkát megkönnyítő eszközt lehet vásárolni, ahelyett, hogy többet fizetnénk egy szolgáltatásért, mint amennyiért (a drágábbal azonos színvonalon) jutnánk hozzá ahhoz. Bár igaz az, hogy egy vállalkozásnak jóval körültekintőbben kell felkészülni a bankválasztásra, számos bank van azonban, amely ehhez komoly segítséget nyújt.

Kép:Freedigitalphotos.net/kanate

Bankváltás 7 lépésben

  1. Körültekintően mérjük fel bankhasználati szokásainkat, áttekintve azt is, hogy van-e lehetőség arra, hogy a munkamenetet némiképp módosítva, már ennek révén is megtakarítást érjünk el (fióki ügyintézés helyett vannak-e még olyan pontok például, ahol a jóval olcsóbb online megoldásokat lehetne választani). S ennek alapján valamely banki termékösszehasonlító portál kalkulátorának a segítségével válasszuk ki a számunkra optimális bankot. (Ezzel bővebben korábbi írásunkban foglalkoztunk. )
  2. Tájékozódjunk a kiválasztott bank honlapján arról, hogy a számlanyitáshoz milyen dokumentumok szükségesek. Ez elengedhetetlen, nagyon nagy eltérések vannak ugyanis abban, hogy a bankok milyen dokumentumokat, milyen formában kérnek, illetve fogadnak el. Sok bosszúságot el lehet kerülni, ha valaki ezen a ponton igazán körültekintően jár el, és tényleg odafigyel arra, hogy az aláírás igazolására például a bank elfogad-e ügyvéd által jegyzett aláírás mintát, vagy mindenképp ragaszkodik a közjegyző által hitelesített aláírási címpéldányhoz. Fontos figyelni a határidőkre is, 30 napnál régebbi cégkivonat például általában már nem elegendő. Jó hír ugyanakkor, hogy a legtöbb pénzintézet a cég dokumentumait elektronikus formában is befogadja, sőt, egyes bankok speciális szolgáltatása keretében a cégkivonat előzetes beszerzése sem szükséges. Az OTP Banknál például az e-hiteles cégkivonat online lekérdezése új számlacsomag nyitása esetén 20 kB dokumentum terjedelemig jelenleg akció keretében díjmentes.
  3. Mindezen információk birtokában érdemes időpontot egyeztetni a banki ügyintézővel, aki a hozzá eljuttatott dokumentumok alapján előkészíti az iratokat, s ad egy időpontot, az aláírásra, azaz a tényleges szerződéskötésre. E ponton oda kell figyelni arra, hogy a szerződéskötéskor kiknek kell jelen lenni.
  4. +1
    A számlaszám változásával összefüggésben gondoskodni kell arról, hogy minden helyen, ahol azt a vállalkozás feltüntette, az adat módosítását átvezessék. Ez érinti minden esetben a bélyegzőket, a számlákat, esetenként a levélpapírt is.
    Az új bankszámlaszámot a Cégbíróság és a NAV (Nemzeti Adó és Vámhivatal) felé a bank bejelenti, de a partnereket a vállalkozásoknak kell tájékoztatniuk. Van olyan pénzintézet, amely ebben is segítséget nyújt, de ez nem általános.
  5. Tevékenységtől függően célszerű egy-két hónapig a számlaszám változásra valamilyen formában a számlákon, illetve egyéb dokumentumokon (levelezés) feltűnően felhívni a figyelmet (például élénk színű matricával).
  6. A számlanyitással egy időben a régi számlák forgalmát át kell irányítani az újakra, illetve amennyiben vannak csoportos beszedési, vagy állandó átutalási megbízások azokat a régi banknál meg kell szüntetni, az újaknál pedig ki kell adni a megbízást. Érdemes a régi számlát alaposan áttekinteni, minden partnerinformációt átvezetni az újra, illetve az egyéb dokumentációkba.
  7. Meg kell szüntetni a régi bankszámlát. Attól, hogy forgalom nincs a számla nem szűnik meg, ennek ellenére sok esetben a régi számla megszüntetése elmarad, amivel összefüggésben később költség keletkezik.
 

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo