Banki elszámolás: így lehet milliókat bukni utána

A bankoknak április végéig kell a legtöbb devizahiteles ügyfelük részére megküldeni az elszámolási leveleket. Több százezren csak a következő hetekben tudják meg, hogy az elszámolás és forintosítás után mennyire csökkent a fennálló tartozásuk és a törlesztőrészletük. Aki nem elégedett, az választhat kedvezőbb hitelt vagy olyat is, ahol több évig fixálva van a törlesztő. Milliókat spórolhatunk, ha fix törlesztőrészletű hitelünk van és a következő években elszállnak a kamatok.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép: Freestockphotos

Sokan nem tudják, de az automatikusan forinthitellé konvertált devizahitel kamata a 3 havi bankközi kamatlábhoz, a 3 havi BUBOR-hoz van kötve, ami annyit jelent, hogy ha a Jegybanki alapkamat változni fog, akkor negyedéves késéssel a forinthitelünk törlesztője is átárazódik. A közeljövőben még további kamatcsökkenések várhatóak, ám ha visszatekintünk az elmúlt 10 évre, akkor láthatjuk, hogy kedvezőtlen gazdasági helyzetben drasztikusan megdrágulhat a hitelünk.  Általánosságban 1 százalék kamatemelkedés 8 százalékos törlesztőrészlet növekedést okozhat, így mivel a lakáshitelek átlagos futamideje több, mint 10 év, előfordulhat, hogy a most nagyon kedvező törlesztőrészlet pár év múlva akár 20-30 százalékot is emelkedhet.

A legtöbb nagybank kínál olcsó és biztonságos hitelt is

A bankok nagy része már kirukkolt a legújabb, akciós hitelajánlatával. Számos konstrukciónál elengednek szinte minden kezdeti költséget, sőt vannak olyanok is, ahol még a közjegyzői díjat is megfizetik helyettünk. A legkedvezőbb kamatozású hiteleket 4 százalék alatti kamatokkal kínálják, de ezek is legfeljebb 6-12 hónapos késéssel megdrágulhatnak, ha a gazdasági helyzet rosszabbodik.

Akiknek fontos a kiszámíthatóság, és nem akarja, hogy a havi terhe akár negyedévente változzon, azok befixálhatják a törlesztőrészletet 3-5-10 vagy akár 20 évre is. Tehát nem biztos, hogy a minél olcsóbb hitelre váltás a legjobb megoldás, mert sokkal többet spórolhatunk hosszútávon, ha inkább biztonságos hitelt választunk. A biztonságért cserébe kissé magasabb kamatot kell fizetnünk, viszont ha megnézzük akár az utóbbi 13 év kamatváltozásait, láthatjuk, hogy a hitelkamatok milyen kiszámíthatatlanul alakultak. Aki nem szeretné, hogy a jövőben túl gyakran változzon a törlesztőrészlete, azoknak érdemes fix kamatozású hitelt választania.

„Amikor megkaptuk az elszámoló levelet, érdemes megnézni, hogy van-e a jelenleginél biztonságosabb ajánlat a piacon. Fontos, hogy ne csak a saját bankunkhoz menjünk be, hanem a többi bank konstrukcióit is hasonlítsuk össze. Ebben nagy segítséget nyújthatnak az internetes hitel kalkulátorok.” tanácsolja Gergely Péter, a BankRáció.hu hitelszakértője.

Amíg nem biztos az új hitel, ne mondjuk fel a régit

Habár az új forinthitelek olcsóbbak, mint anno a devizahitelek és már az árfolyam miatt sem kell aggódnunk, nem biztos, hogy a kiszemelt kamatokat mindenki megkaphatja. Amíg az új banknál nem kapunk hivatalos igazolást, hogy biztosan kiváltják a hitelünket a kinézett kondíciókkal, addig ne mondjuk fel a régi hitelt. Ezzel rengeteg felesleges adminisztrációt elkerülhetünk. Az elszámoló levél kézhezvételétől számítva 60 napig mondhatjuk fel a régi hitelünket én onnantól 3 hónapon belül kell azt a meglévő bankunknál lezárni. A döntéssel kapkodni nem érdemes, de a nagy ügyfélroham miatt akkor járunk a legjobban, ha minél hamarabb elkezdjük az ügyintézést.

Kibújhat-e a bank a devizahitel-elszámolás alól?
Márciusban elindult a fogyasztói devizahitelekkel való kötelező elszámolás, amely alapján a bankok el kell számoljanak a fogyasztói kölcsönszerződéseikben alkalmazott árfolyamréssel, valamint a tisztességtelennek minősülő kamat- és díjemelések összegével. Van azonban, aki olyan levelet kapott a pénzintézettől, hogy bár magánszemélyként vásárolta a gépjárművet, de a jármű jellegéből adódóan ő mégsem minősülhet fogyasztónak. Valóban így van-e ez?

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo