Továbbra is teljes a bizonytalanság Olaszországban a választások után, a háttérben lassan beindulhatnak az alkudozások, aminek az eredményeként akár még valami érdekes eredmény is születhet, például egy Grillo-Berlusconi páros, de ez majd csak a folytatásból derülhet ki. Addig is marad a találgatás és az izgalom. Délutánra az olasz politikusok helyét átvették a jegybankárok és Bernanke-ra irányult a figyelem, aki jó szokásához híven most is megnyugtatta a piacokat, ugyanis megismételte a már számtalanszor elhangzott kijelentést, vagyis hogy az eszközvásárlási program egészen addig marad életben, amíg a munkaerőpiacon nem látnak érdemi javulást. Úgy látszik, a piacok továbbra is szeretik ezt a mondatot és a kedvező amerikai makroadatokkal együtt ismét örömmel töltötte el a befektetőket. Amerika és Ázsia már emelkedni tudott, remélhetőleg mára Európában is megnyugodnak a kedélyek és itt is elérkezik az emelkedés. A mai napra optimistán tekintünk és emelkedésre számítunk a hazai piacon is.
USA:
Bizonytalanul indult a kereskedés a tengerentúli börzéken, záráshoz közeledve azonban talpra álltak az indexek, és a pozitív tartományban fejezték be a kereskedést (Dow 0,84%, Nasdaq 0,44%, S&P500 0,61%). Az ingatlanpiacról jó hírek érkeztek, januárban ugyanis 15,6%-kal nőttek az új lakás-értékesítések. A várt 380 ezer helyett 437 ezer lakást értékesítettek, miközben a novemberi 369 ezres adatot 378 ezerre módosították. 2008 júliusa óta nem volt ekkora emelkedés.
A Conference Board fogyasztói bizalmi index februári értéke is pozitív meglepetést okozott a piacoknak, az előző havi 58,4 pontról 69,6 pontra emelkedett a mutató, míg a konszenzus 62 pont volt. A Richmond-i Fed index februári értéke is sokkal jobb lett a várakozásoknál, az előző havi -12-ről 6-ra emelkedett a mutató, miközben a várakozás -4 volt.
A Home Depot tegnap publikálta negyedéves számait, a profit 1 milliárd dollár volt, ami részvényenként 68 centet jelent, miközben a várakozás 64,4 cent volt. Az árbevétel 14%-kal, 18,2 milliárd dollárra emelkedett, ami magasabb a 17.7 milliárd dolláros várakozásnál. A negyedéves osztalékot 34%-kal, 39 centre fogja emelni a társaság. A papír árfolyama 5,7%-kal emelkedett.
Ben Bernanke tegnapi meghallgatásán arról beszélt, hogy az eszközvásárlások kedvező hatásai nyilvánvalóak, a jegybankelnök szavai alapján úgy tűnik, hogy a Fed egyelőre nem változtat a laza monetáris politikáján. Két hét múlva lesz a következő kamat-meghatározó ülés, ahol a monetáris kondíciókat valószínűleg nem fogják megváltoztatni.
Európa:
Rossz hangulat uralkodott tegnap a nyugat-európai börzéken, a piacok erős eséssel zárták a kereskedést (FTSE100 -1,34%, DAX -2,27%, CAC40 -2,67%). A Moody’s tegnap piaczárás után figyelmeztette Olaszországot, hogy tovább ronthatja az államkötvények besorolását, amit a választások bizonytalan kimenetével indokol. A hitelminősítő tavaly nyáron rontotta két fokozattal, „Baa2”-re az ország minősítését, ami két fokozatnyira van a befektetésre nem ajánlott sávtól.
Olasz kötvényaukció lesz ma, 6,5 milliárdot szeretnének értékesíteni 2017 és 2023-ban lejáró papírokból. A napokban erős hozamemelkedés volt a bizon
Olaj, arany:
Az amerikai nyersolaj ára 92,76 dolláron állt ma reggel, ami az idei év legalacsonyabb ára. Az arany bár kismértékben visszaesett, 1,609 dolláron volt ma reggel. Az aranyat az EU válság feléledése miatti félelmek mozgatták az elmúlt napokban.
Devizák:
A forint a tegnapi negatív hangulatban gyengült az euróval szemben és a nyitó 294,05-ös árfolyam zárásra 295,16-ra emelkedett. A forint gyengülése két óra után, vagyis a kamatdöntést követően gyorsult fel, azonban annak nem a várt kamatcsökkentés volt a kiváltó oka, ugyanis a régiós devizák esetében is hasonló mozgást tapasztaltunk.
A dollár gyors erősödése megállt tegnap, és az EUR/USD árfolyam szinte változatlan maradt. A nyitó 1,3063-ról mindössze 1,3061-re csökkent az árfolyam. A kedvező amerikai makroadatok erősíthették volna a dollárt, azonban ezt Bernanke szavai kioltották, ugyanis immáron sokadik alkalommal megismételte, hogy a QE3 addig tart, amíg arra szükség van, így kissé lehűtötte azokat a félelmeket, hogy a vártnál korábban befejeződhet, vagy lassulhat az eszközvásárlás.
Távol-Kelet:
A Nikkei 1,27%-kal csökkent, azonban negatív teljesítményével egyedül maradt a piacon. A Hang Seng 0,03%-ot, a Shanghai index 0,68%-ot emelkedett felbuzdulva az amerikai makroadatokon és Bernanke szavain. Japánban a kiskereskedelmi forgalom év/év alapon 1,1%-kal csökkent, azonban ez még így is kisebb visszaesés, mint amire számítottak.
Határidős piacok:
Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.