Az arany fénykora jön?

Az aranyba való befektetésre buzdít az egyik legtekintélyesebb német nyersanyagpiaci szakértő, technikai elemző és portfóliókezelő. Miközben még mindig esik a nemesfémek ára, mégis azt mondja, hogy aranyba kell fektetni, mert a világgazdaság legsúlyosabb problémája az általános eladósodottság, s az ezzel való küzdelemnek nincs más eszköze, mint az inflálás. Így az egyetlen nem inflálható, mesterségesen nem gyártható eszköz, az arany újbóli fénykora várható.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Dimitri Speck az Alapblog.hu újságírójának, Zentai Péternek adott interjújában elmondja, hogy minden szakértő vagyonkezelő tisztában van azzal, hogy az arany – fizikai formában történő befektetésként – nem hasonlítható sem a tőkepiacokon forgó papírokhoz, sem pedig a nyersanyagok túlnyomó többségéhez. Az értékpapírok, a nyersanyagok, az ingatlanok piacát a kereslet és a kínálat mozgatja, és ez akkor is így van, ha tudjuk, hogy a tőzsde, az értékpapírok és a devizák világában mindmáig történnek mesterséges beavatkozások – üzleti és állami érdekek mentén egyaránt.

A nyersanyagok iránti kereslet összefüggésben van a világgazdasági konjunktúrával, különböző nemzetgazdaságok helyzetével, a geopolitikai feszültségekkel. Az aranynál mindezen körülmények nem befolyásoló tényezők.

Az arany esetében nem úgy működik a piac, hogy azt közvetlenül befolyásolja a kereslet és a kínálat viszonya. Az elmúlt húsz év egyik fő tanulsága, hogy ha az arany ára meginog, akkor az tartósan megy lefelé! Két év alatt az unciánkénti 1900 dollárról 1100-1200 dollárra zuhant! Az arany ma olcsónak mondható, de nem zárható ki, hogy tovább csökken az ára. Persze a geopolitikai tényezők hathatnak az arany árára: ha kiéleződne az ukrán–orosz konfliktus, akkor számottevően drágulna az arany, az ezüst, a platina. De nem ezek miatt, hanem a világ eladósodottsága miatt kell levédenünk magunkat fizikai arannyal! „Amióta gazdaságtörténelmet írunk a megtermelt jövedelmekhez képest soha korábban nem volt annyira eladósodva a világ, beleértve mind az államokat, mind a Föld lakóit, mint ahogy manapság” – mondja a német szakértő.” Nincs az a kormány, nincs az a jegybank, amely képes aranyat csinálni, aranyat inflálni úgy, ahogy ezt a pénzzel teszi” – folytatja. Japán adósságállománya a GDP 245 százalékára kúszott fel, a fejlődő országok és főként Kína adósságai 2008 óta mintegy negyven százalékkal nőttek. Ebben a helyzetben Speck szerint a gazdaság élénkítésére az államok és jegybankok számára nincs egyéb alternatíva, mint a mesterséges pénz gyártása, az adósságok inflálása. Az arany értékét azonban nem lehet mesterségesen erodálni.

Lassan, de biztosan fogy el a Föld aranya
Kemény munka az aranybányászat. Tonnaszámra kell kőtörmeléket zúzni, mozgatni, átmosni, mire a sárga fém ragyogása feltűnik a zúzalékból. Egy tonna érctartalmú kőzet azonban még a legjobb esetben sem rejt 5-8 gramm aranynál többet. És ahogy egyre fogy az arany a Föld könnyen kitermelhető rétegeiből, úgy lesz a munka egyre kevésbé gyümölcsöző.
Arra a kérdésre, hogy manipulálható-e az arany ára, a neves elemző felhívja a figyelmet, hogy kutatóik 1983-ra visszamenőlegesen napi szinten vizsgálták az arany árának összes rezdülését, és 1983 és 1993 között semmiféle abnormalitás nem látszódik az áralakulásban. „1993-ban azonban kialakul egy minta, amely mindmáig tartó elképesztő jellegzetessége a kereskedési napoknak: rögvest azt követően, hogy New York-i idő szerint délelőtt 10 órakor fixálják az arany árát, az hirtelen esni kezd. Az esés némelykor csak pár másodpercen át tart, némelykor hosszabb időn át. Aztán vagy folytatódik a lefelé tartó trend vagy nem, az ár emelkedni kezd. A lényeg az az abszolút minta, ami az árfixálást követő percekre jellemző – tulajdonképpen minden egyes kereskedési napon” – magyarázza. „Azokban a percekben semmi más nem történik, mint ármanipuláció. Vélhetőleg egyesek, a bennfentesek akkor egy csomó pénzt keresnek. Ezernyi üzleti nap egyéb történéseit vizsgáltuk át: soha semmi logikus körülmény nem indokolta, hogy mindig éppen a hivatalos ár megállapítását követő másodpercekben vegye kezdetét egy hirtelen áresés” – teszi hozzá.

Kép:Pixabay

Véleménye szerint most a jegybankok, amennyire lehetséges, lenyomják az arany árát, elvégre nem az arany, hanem saját „gyártmányuk”, a pénz „csillogásában” érdekeltek. Továbbá, minél alacsonyabb az arany ára, s minél csekélyebb a várható hozama, annál nagyobb az érdeklődés az egyébként rendkívül alacsony hozammal kecsegtető államkötvények iránt, amelynek kibocsátói ugyebár a jegybankok.

De ha a milliárdnyi piaci szereplő előbb-utóbb felismeri, hogy a világgazdaság legsúlyosabb baja – az inflációcsinálás nélkül – a leküzdhetetlen eladósodottság, akkor az állami és egyéb manipulációs mechanizmusok gyengének fognak mutatkozni. Ez történt 2003 és 2011 között. A kilencszázhetvenes évek végén, nyolcvanas évek legelején, majd a kilencvenes években is volt egy nagyjából szintén 7-8 éves periódus, amikor megnégyszereződött–hatszorozódott az arany ára. 35 dollár/uncia árról indultunk 1979-ben. Két évvel ezelőtt 1900 dollárnál tartottunk. Most valamivel 1200 dollár alatt járunk. „Belátható időn belül, a mintegy 1000 dolláros szintről be kell induljon egy újabb drámai drágulási hullám, amelynek eredménye az ár megtöbbszöröződése, az eddigi tapasztalatok szerint legalább a megnégyszereződése lesz. Azt persze képtelenség belőni, hány év leforgása alatt. Az eddigi tapasztalat mindenesetre hét-tízéves periódust alapoz meg” – zárja gondolatait Speck.

Az interjú teljes terjedelmében itt olvasható.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo