Ha lehetne önkényesen csoportosítani a nyugdíjpénztárakra vonatkozó aktuálpolitikai híreket, akkor hagyományosan egy jó és egy nem annyira jó állítás fogalmazható meg a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének március 21-i közlendői ismeretében. A magán- és az önkéntes nyugdíjpénztárak tavalyi adatai alapján - s ez az igen jó hír - a szektor minden szereplőjénél reálhozamokat lehetett elkönyvelni. A másik bejelentés viszont egy kis bizonytalanságra okot adó változás, miszerint 2007-től több jogszabály alakult át, illetve léteznek újak és átmeneti passzusok egyaránt, előidézve a munkáltatóknál, a bevallások készítőinél kisebb-nagyobb értelmezési problémát.
A PSZÁF ügyvezető igazgatója, dr. Juhász Istvánné a tizenkilenc magán- és a hatvannyolc önkéntes nyugdíjpénztárról - a 4 milliós tagságról - szólva elmondta, hogy 2265 milliárd forintnyi vagyonnal rendelkező szektort képviselnek. Az elmúlt öt évben is, tavaly is a hozamokat tekintve kedvező információk hozhatók nyilvánosságra, az előbbi pénztár-kategóriánál 8,7 százalékos, azaz alapvetően versenyképes nettó hozam keletkezet, s az önkénteseknél is 7,75 százalékos átlagot könyvel el a felügyelet. Nem más a helyzet az ötévnyi időszak esetében sem, egyformán reálhozamokkal lehetett számolni. Egyfajta lexikális adatismertetésre is vállalkozott az ügyvezető igazgató, amikor a még újdonságnak tekinthető választható portfolió "intézményéről" elmondta, a klasszikus változatot a legidősebb magán-nyugdíjpénztári kör "élvezheti", a kiegyensúlyozottat döntően azok, akiknek 5-15 évük van hátra a nyugdíjig, az ifjabbak pedig a növekedési nevűt, mely nagyobb kockázatú befektetéseket takar. Átjárás a pénztártagok döntésének megfelelően lehet, egy eset kivételével, a csak a klasszikusra érdemesült korosztály már a növekedési portfolióra nem kap lehetőséget. Az érdekeltek ebben az évben módot kaphatnak ebbéli döntések meghozatalára, 2009-től azonban már mindenképpen az ő döntésükön múlik a befektetés.
A tagdíjbevallás és a befizetés újszerű megoldása az, hogy most már az adóhatóság a partner. A Magyar Államkincstárnál vezetett számlára pénztárankénti csoportosításban az adóhatóság továbbítja a teljesítéseket. A 2007-es januári bevallást és befizetést február 12-ig kellett abszolválni, egyébként pedig az első adatszolgáltatás a januári bevallási adatokból e hó végén lesz.
A felügyeletnél arról is meggyőződtek, hogy az úgynevezett nagy pénztárak önmagukban nem garanciák arra, hogy kötelezően ott legyenek a legjobb hozamok. Adatok, elemzések mutatják, hogy a kisebbek teljesítései is versenyképesen jók, s az sem különösebb előny, hogy az adott pénztár része-e valamelyik pénzügyi csoportnak. Hasznos az ilyen háttér, de szintén nem jelent automatikus előnyt, sőt.