Mostani, a béren kívüli juttatásokat feltérképező körképünknek a tavaszi-nyári időszak ad aktualitást, hiszen mindenki szeret sportolni, utazni, wellnessélményekkel gazdagodni, kikapcsolódni. S miért ne tenné ezt adómentesen?
Az üdülési csekk
Az üdülési csekk mint béren kívüli juttatás 2008-ban is az év első napján érvényes minimálbér (69 ezer forint) nagyságáig adómentes. A juttatást a munkáltató adhatja a munkavállalójának, a munkavállaló közeli hozzátartozójának, a szakképző iskola tanulójának, szakmai gyakorlatosoknak, valamint a saját nyugdíjasainak és azok közeli hozzátartozójának. Ugyancsak adómentes a gazdasági társaság által a személyesen közreműködő tagjának és közeli hozzátartozóinak juttatott üdülési csekk a megjelölt értékhatárig.
Az üdülési csekk a családosok, a belföldi utazást kedvelők számára rendkívül kedvező juttatási forma, hiszen számos felhasználási módot nyújt, amelyeknek köre tavasszal és nyáron jelentős mértékben kiszélesedik.
Az üdülési csekket a következő területeken lehet felhasználni: szállás és hozzá kapcsolódó egyéb szolgáltatások, utazási szolgáltatások, egészségmegőrzés, betegségmegelőzés, sport- és szabadidő-szolgáltatások, horgászengedélyek, fürdő- és uszodai szolgáltatások, állat- és növénykertek belépői, étkezés, Hungaroring-belépőjegyek, Hungexpo-belépőjegyek, kulturális szolgáltatások, szabadidős cikk kölcsönzése, belföldi utasbiztosítás megkötése. Mint a felsorolásból kiderül, ez a juttatás az év minden hónapjában lehetőséget ad a kellemes kikapcsolódásra és sportolásra.
Mára már meghaladja a nyolcezret azoknak a szolgáltatóknak a száma, amelyek - a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvánnyal kötött szerződés alapján - elfogadják fizetőeszközként az üdülési csekket. A január elsejével indult Üdülési Csekk Plusz akciónak köszönhetően az elfogadóhelyek közel 10 százaléka azt is vállalta, hogy a hozzá üdülési csekkel érkező vendégeknek kedvezményeket, térítésmentes pluszszolgáltatásokat nyújt. (Az alapítvány honlapján megtalálható az akcióhoz csatlakozott elfogadóhelyek listája.) Sok esetben akár 20-30 százalékos kedvezmények várják a vendégeket, vagy ingyenes sportolási, wellness- vagy egészségmegőrző szolgáltatásokkal is kiegészülhet a pihenés. Vannak szolgáltatók, amelyek az anyagi kedvezmények helyett tárgyi ajándékokkal vagy ingyenes étkezésekkel egészítik ki az alapszolgáltatást. A szálláshelyre közösségi közlekedéssel érkezőknek pedig sokan ingyenes transzfert ajánlottak.
2007-ben mintegy 30 milliárd forint értékben 1,7 millió magyar használt üdülési csekket, ami a duplája az előző évek adatainak. A több mint 100 százalékos növekedést az tette lehetővé, hogy a jogszabályok adó- és járulékkedvezménnyel ösztönzik a munkáltatókat arra, hogy munkavállalóik és azok közeli hozzátartozói részére üdülési csekket vásároljanak. A gazdálkodószervezetek úgy tudnak a leghatékonyabban megfelelni a társadalmi felelősségvállalással kapcsolatos elvárásoknak, ha a dolgozóik életminőségének javításához a készpénzben történő kifizetés helyett az akár 60 százalékos megtakarítást eredményező üdülési csekkformát választják - derül ki a Nemzeti Üdülési Alapítvány közleményéből.
2008-ban főként a kulturális és szabadidősport-szolgáltatatók bekapcsolásával kívánja a alapítvány bővíteni a felhasználási lehetőségeket. Kedvező tendencia, hogy egyre több elfogadóhely nyújt - az üdülési csekk névértéken történő beváltásán túl - többletszolgáltatást, ad ajándékot vagy árkedvezményt az üdülési csekkel érkező vendégei számára.
A teljes cikket a Piac és Profit májusi számában olvashatják.