Nemzetközi hírek
USA:
- Elszállt a tegnap reggeli optimista hangulat, újra a japán atomerőművek nehézségei kerültek a figyelem középpontjába. Az amerikai indexek mély mínuszokba csúsztak, az S&P idei mélypontjára zuhant (Dow -2%; S&P -1,9%; Nasdaq -1,9%).
- Bár a japán erőművek felrobbanása szinte lehetetlen, a nukleáris szivárgástól való félelem nyomán egyre több ország kéri állampolgárait, hogy hagyják el a szigetországot.
- A G-7 országok pénzügyminiszterei japán idő szerint holnap reggel 7-től (hazai idő szerint éjjel 11-től) rendkívüli ülést tartanak, hogy megvitassák a Japánt sújtó katasztrófát követő lépéseket.
- Az amerikai negatív hangulatot a gyenge makroadatok is táplálták. A megkezdett lakásértékesítések száma 22,5 százalékkal esett vissza februárban, amire 1984 óta nem volt példa. Az elemzők által várt 566 ezer lakás helyett mindössze 479 ezer építésébe fogtak bele a beruházók. Vártnál gyengébben alakult a kiadott építési engedélyek száma is, az ugyanis 8,2%-kal esett vissza múlt hónapban.
- Vártnál jobban emelkedtek a termelői árak februárban, havi szinten 1,6%-kal, év/év alapon pedig 5,6%-kal nőtt (másfél éves csúcsra) a termelői árindex. E tény is az inflációs folyamatok erősödésére utal, a Fed azonban még nem lépett a rendkívül nagy pénzkínálat szűkítése érdekében.
- A folyó fizetési mérleg hiánya 113 milliárd dollárra rúgott a negyedik negyedévben, ami némileg meghaladta az elemzői konszenzust.
- Az S&P összes szektora esett, leggyengébben a technológiai papírok teljesítettek, miután elemzők leminősítették az IBM és az Apple részvényeire adott ajánlásaikat.
- Ma is számos fontos makroadat kerül napvilágra, valamint publikálja gyorsjelentését a Nike és a FedEx. A legfontosabb piacmozgató erőt azonban továbbra is a Japánból érkező hírek adhatják.
Olaj és arany:
- Nem esett tovább az olaj árfolyama tegnap, sőt némi emelkedés után már 98,4 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- A japán katasztrófa miatti keresletkieséssel kapcsolatos aggodalmakat kompenzálta a nukleáris energiával kapcsolatos ellenérzés erősödése, ami a japán erőművek problémája következtében az egész világon felmerült.
- Segített az olaj árfolyamán a Bahrein-i helyzet eszkalálódása. A kormányzat a hadsereget mozgósította a tüntetők ellen, akik molotov koktélokkal válaszoltak. A helyzet egyre közelít a Líbiában kialakult állapothoz, ám valószínűleg a szaúdi támogatást maga mögött tudó uralkodó könnyen le tudja verni az ellenállókat.
- Az arany ára alig csökkent, jelenleg 1.394 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A negatív tartományban tartózkodott ma reggel a legtöbb ázsiai index, azonban a kezdeti mélységekből sikerült egy kicsit feljebb kapaszkodni (Nikkei -1,4%, Hang Seng -2,1%, Shanghai -1,5%, Kospi +0,1%, All Ordinaries -0,1%).
- A japán katasztrófa és annak utóhatásai miatt továbbra is ideges a piac annak ellenére, hogy a történteknek nem valószínű, hogy jelentős közvetlen hatása lesz a vállalati eredményekre és nem feltétlenül jár majd a japán magánszemélyek és intézmények tengerentúli eszközeinek likvidálásával. A Citigroup elemzése szerint a világ tőzsdéin jegyzett vállatok profitjának mindössze 2%-a származik Japánból és az egész világ GDP-jének csupán 9%-áért felelős a szigetország az 1994-es 18%-kal szemben. Utóbbi hátterében az áll, hogy a japán gazdaság az elmúlt 20 évben alulteljesítő volt.
- Ugyanakkor a jen tovább erősödött, ami nem tett jót az exportőröknek (Canon -6,3%, Toyota -4,9%, Sony -4,9%). A fukushimai atomerőművet üzemeltető Tokyo Electric Power ma újabb 22%-ot zuhant.
- India 25 bázisponttal, 6,75%-ra emelte az alapkamatot.
Devizák:
- A dollár tegnap lepattant az 1,40-es ellenállásról, és 1,39-ig erősödött. A trend továbbra is felfelé mutat, ezért hamarosan tovább gyengülhet a tengerentúli fizetőeszköz.
- Tegnap történelmi csúcsot állított be a japán jen, napon belül 5%-ot erősödött 76,36-ig. A hajnali kereskedésben azonban 79,2-ig emelkedett vissza az árfolyam, és egy látványos alsó kanóc alakult ki a grafikonon.
- A forint nem sokat mozgott tegnap, az árfolyam enyhe gyengülés után 274,3 környékén stabilizálódik a reggeli órákban.
- 218 forintig gyengült tegnap a svájvci frank a forinttal szemben, majd a hajnali kereskedésben a 220 forintot is megérintette az árfolyam. Innen korrigált vissza 217-ig a reggeli órákban.
Határidős piacok:
- Jelentős erősödésbe kezdtek az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Továbbra is pánik van a japán atomerőmű kapcsán. Persze súlyos a helyzet, de szerintünk a nagyobb katasztrófának a valószínűsége pici. Ráadásul a cég közleménye szerint kontrollálja a folyamatokat. A 2. reaktort tengervízzel töltik fel, s leálltak a helikopteres hűtéssel. Gyakorlatilag az összes reaktor víz alatt van és lehűlési vagy lehűlt fázisban. A probléma az, hogy a kiszabadult sugárzás veszélyes az ott dolgozó emberekre, amely nagyon megnehezíti a munkát. Azt gondoljuk, hogy a problémát hamarosan megoldják. A cég (TEPCO) most már egyre inkább arra koncentrál, hogy megfelelő ellátást tudjon biztosítani ügyfeleinek. Ezért egy csúszó elősötétítési periódust vezetett be a szolgáltatási területeken, s folyamatosan teszi közzé, hogy a szolgáltatási területén hány háztartás maradt áram nélkül. Ez tegnap este óta (az elsötétítési periódusokat leszámítva) gyakorlatilag nulla vagyis folyamatos az ellátás, mióta bekapcsolták az összesen 1.500 MW teljesítményű tartalék kapacitásokat, amelyek japán más részéről szállítják az áramot. Ez a kiesett teljesítmény nagyságrendjébe esik. Vagyis egyre inkább úgy érezzük, hogy a pánik a tőzsdéken igazándiból csak egy pszichológiai tisztulási folyamat.
Rövid hírek
- OTP, FHB: Tegnap a parlament július 1-ig meghosszabbította a kilakoltatási moratóriumot, azonban az a mostani gyakorlattal szemben már csak a lakáshitelesekre vonatkozik majd. Üdvözlendő, hogy a meghosszabbítás a korábbi elképzelések ellenére nem határozatlan időre szól. A kormánynak azonban addig fel kell állítani a Nemzeti Eszközkezelőt, hogy hosszú távon is megoldást kínáljon a bajba jutott lakáshiteleseknek.
- Az OTP és a PannErgy is varsói bevezetésben gondolkodik - mondta el Lanczendorfer Attila az OTP befektetési kapcsolattartója, és Gyimóthy Dénes, a PannErgy vezérigazgatója. Az OTP már két évvel ezelőtt is fontolgatta a lehetőséget, míg a PannErgy a régió más országaiban is kíván terjeszkedni. A hír egyelőre nem lesz hatással egyik papír árfolyamára sem.