Idén a kis- és középvállalkozások 85%-a nyilatkozott úgy, hogy bevételei csökkentek a válság hatására, ez az arány csaknem kétszerese az egy évvel korábbinak - derül ki a Lízingszövetség márciusi felméréséből. A cégek 38%-ánál történtek leépítések, míg 2008-ban a vállalkozásoknak mindössze 14%-a volt kénytelen ezt meglépni, ráadásul a kkv-k úgy látják, hogy jóval nehezebben jutnának most hitelhez, ha igényelnének, 20 százalékuknál pedig már a meglévő kölcsönök törlesztése is problémássá vált.
Amíg 2007-2008-ban a hazai lízingcégek 500 milliárd, 2009-ben már csak 220 milliárd forint értékben finanszírozták a hazai kis- és középvállalkozások gépberuházásait. Ennek oka a szövetség szerint az, hogy a válság hatására nagyon jelentősen visszaesett a vállalkozások beruházási hajlandósága. (A lízingpiacon az új üzletkötések volumene a környező országokban a 4-5 évvel korábbi szintre esett vissza 2009 első félévének végén.)
Mennyit nyernénk a lízinggel?
„A lízingcégek ugyan a bankoknál nagyobb mértékben biztosítanak továbbra is forrást a kkv-knak, de ez sem képes ellensúlyozni a beruházások visszaesését. Versenyképességükön és forráshiányos helyzetükön az javítana érdemben, ha hozzáférnének az uniós vagy magyar beruházási programokhoz. A hazai kisvállalatok növekedéséhez szükséges pótlólagos források biztosításához elengedhetetlen, hogy a lízing, mint finanszírozási forma végre korlátozás nélkül legyen elérhető a támogatási rendszerekben." - hangsúlyozta Hordós Zoltán, a Lízingszövetség elnöke.
A Lízingszövetség számításai szerint a célzott, kkv-k számára finanszírozott forrásbevonást lehetővé tevő beruházás-ösztönzés egy év alatt 60-80 milliárd forint új beruházást generálna. Ez a GDP-t éves szinten 40-45 milliárd forinttal, az exportot 5-7 milliárd forinttal növelné, 8-10 milliárd pótlólagos adóbevételt eredményezne az állam számára, és több tízezer munkahely megtartását tenné lehetővé az összes hazai munkavállaló 70%-át foglalkoztató kkv szektorban.