Nemzetközi hírek
USA:
- A kereskedés közepi pluszok nap végére eltűntek a tengerentúli részvénypiacokon (Dow 0%; S&P 0%; Nasdaq +0,1%). A vevőket továbbra is a nagy szabad pénzmennyiség, és a részvénypiacokon alacsony értékeltség hajtja, az eladók azonban egyre inkább a Fed monetáris szigorítására koncentrálnak.
- A délutáni ISM szolgáltatóipari index negatív meglepetést hozott, bár ezt gyorsan kiheverték a részvénypiacok. Márciusban a várt stagnálással szemben 57,3 pontra esett a szolgáltatóipari beszerzési menedzser index.
- A Federal Reserve tegnap a kereskedés vége felé publikálta a korábbi kamatdöntő ülés jegyzőkönyvét. A dokumentumból kitűnik, hogy egyes Fed döntéshozók a 600 milliárdos monetáris stimulust (QE2) kivonnák a piacról, míg mások szerint csak 2011 után lehetséges a szigorítás.
- A jegyzőkönyv megmutatta a piacnak, hogy a jól alakuló munkapiaci és egyéb makro-folyamatok következtében a Fed egyre inkább hajlik arra, hogy meghúzza a rendkívül laza monetáris politika gyeplőjét. A piacok a hírre lefele vették az irányt, és el is porladt a nap közben kialakult emelkedés.
- A republikánusok közzétettek egy tervet, mellyel a következő évek alatt mintegy háromnegyedével csökkentenék a költségvetési hiányt. A csomag 6.000 milliárd dolláros kiadáslefaragásból és az adóbevételek 25%-os emeléséből állna. E terv jövőre 995 milliárd dollárra szűkítené a jelenleg 1,4 milliárd dolláros hiányt, és 2018-ra 379 milliárd dollárra olvadna az USA túlköltekezése.
- Az Apple 0,7%-ot veszített az értékéből, mivel a vállalat súlya a korábbi 20,49%-ról 12,33%-ra csökken a Nasdaq 100 indexben. A Google árfolyama 3,2%-ot esett, mivel hírforrások szerint a kormányzat trösztellenes eljárást kezdeményezhet az internetes mamutvállalat ellen.
- A két fenti cégen kívül többnyire emelkedtek a technológiai papírok, a Microsoft és a Cisco is 0,9%-ot emelkedtek.
Olaj és arany:
- Kitört az arany ára tegnap és 1,5%-ot emelkedett egyhuzamban. A nemesfém unciánkénti ára ezzel 1.457 dollárra emelkedett, és leküzdötte a korábbi 1.447 dolláros történelmi csúcsot is.
- Az infláció ellen berendezkedő befektetők egyre inkább tekintenek az arany felé, most sem a dollárt sem a svájci frankot nem részesítik előnyben a pénz elértéktelenedése elleni védekezésben.
- Kismértékű csökkenés után 108,2 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával. A kínálati oldallalkapcsolatos aggodalmak nem változtak, míg keresleti oldalon Kína tegnapi kamatemelése árnyalta a képet.
Távol-Kelet:
- Vegyes képet mutattak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei -0,3%, Shanghai +1,2%, Hang Seng +0,6%, Kospi -0,2%, All Ordinaries +0,2%).
- 25 bázisponttal emelte tegnap mind a hitelezési, mind a betéti kamatot a kínai jegybank. Így az egy éves betéti kamat 3,25%-ra, míg a hitelkamat 6,31%-ra emelkedik mától.
- A japán indexet elsősorban a bankok és azok a vállalatok húzták le, melyek termelése érintett a katasztrófában (Mitsubishi UFJ -2,4%, Mizuho Financial -2,3%, Sony -1,5%). A bank lobbi szerint ideje lenne közzétenni a kormány terveit a Tepco megsegítésére vonatkozóan, hogy ennek ismeretében dönthessenek a bankok a hitelnyújtásról. Bankok egy csoportja már 24 milliárd dolláros hitelt adott a Tepco-nak, azonban az atomerőmű üzemeltetője ezt a működési költségeire fogja fordítani. Arról még nem esett szó, ki és miből fizeti majd ki a károsultakat.
- A Moody's kilátásba helyezte a Toyota hosszú távú hitelminősítésének rontását, mivel valószínű, hogy az alkatrész-ellátás akadozása rontani fogja a vállalat pénzügyi és működési eredményét.
Devizák:
- Megtorpant a dollár az 1,428-as ellenállás alatt. Harmadik napja tart a semmittevés, 1,42-1,428 között. Nagy valószínűséggel hamarosan kitörhet a kurzus, és folytatódhat a dollárgyengülés az 1,45-ös ellenállásig.
- A japán jen tegnap és a hajnali kereskedésben is tovább gyengült a dollár ellenében. Folytatódott a látványos mozgás, a kurzus áttörte a 84,4-es ellenállást, és 85,3-ig emelkedett. A 85,9-es ellenállást hamarosan megérintheti a devizapár.
- A forint csökkenő tendenciája folytatódott, vagyis a hazai fizetőeszköz tovább erősödött az euró ellenében. A reggeli órákban 263,7 környékén járt a jegyzés.
Határidős piacok:
- Kis pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek, ma reggel.
Erste kommentár
Megvolt a pihenő, folytatódhat a rally. A hangulat továbbra is jó, pedig Portugália úgy tűnik, hogy egyre nagyobb bajban van. Az elmúlt két hétben a kötvénypiacon elszabadultak az indulatok. A 10 éves hozam 8,77%-ra emelkedtek tegnap, miközben pl. az 5 éves papírok már 10% fölötti hozammal forognak. Ráadásul Portugália ma 10 óra 30 perckor aukciót tart 1Mrd eurónyi 12 hónapos diszkontkincstárjegyre. Kérdés, milyen lesz a sikere egy nappal azután, hogy a Moody's tovább rontott az ország hitelbesorolásán. A befektetők most már 40%-os valószínűséget adnak arra, hogy Portugália 5 éven belül csődbe megy. Az esetleges európai és IMF kisegítés piaci becslések szerint 70Mrd euróba kerülne. Egy szó, mint száz: miközben a háttérben súlyos negatív folyamatok zajlanak, addig a világ többi részén, ahol jók a kilátások (pl. Magyarország) a rally folytatódik. Így ma az OTP küzdhet a 6.000 forintos szinttel, míg a MOL a 25.000 forintossal. A Richter pedig fordulatot mutathat az elmúlt napok eséseit követően a 38.000 forintos szintről. A BUX ma a 23.600 pontos szint fölé törhet ki.