Nemzetközi hírek
USA:
- Zárásra ledolgozták a nap közepi veszteségüket a tengerentúli börzék (Dow 0%; S&P +0%; Nasdaq +0,1%). Az S&P és a Dow is lényegében a hétfői záróárához tért vissza.
- A vállalatok vegyes teljesítményről számoltak be tegnapi gyorsjelentésükben, az eladói oldalt gyengítették azonban Obama újabb gazdaságélénkítő csomagjával kapcsolatos várakozások.
- Az elnök zárás után beszélt az intézkedéscsomagról, melyet a (demokrata és republikánus) egység égisze alatt jelentettek be (State of the Union address). A terv szerint a gazdasági növekedés újabb hajtóereje lehet az oktatásba, technológiába és infrastrukturális fejlesztésbe való befektetés. A csomag része lesz a kormányzati költekezést részben befagyasztó, a költségvetési hiány csökkentését szolgáló intézkedés.
- A Verizon Communications a vártnak megfelelő eredmény, és bevétel számokat közölt tegnap. A menedzsment az elemzői előrejelzéseknél nagyobb, 4-8% közötti bevétel növekedésre számít idén, elsősorban az okostelefon értékesítések (pl. iPhone) nyomán. A telekom cég árfolyama 1,6%-ot emelkedett, és az egész szektort húzta magával.
- A Johnson&Johnson árfolyama 1,8%-ot esett, mivel a cég 1,03 dolláros részvényenkénti profitja alulmúlta a várakozásokat, és a bevétel az előrejelzéseknél jóval nagyobb mértékben, közel 6%-kal esett.
- Az American Express árfolyama 2,2%-os mínuszban zárt a hétfő zárás után közölt vártnál rosszabb számok következtében.
- A Harley-Davidson árfolyama 8,1%-ot emelkedett, miután a vártnál jobban, 94 centről 20 centre tudta szűkíteni negyedéves veszteségét 2009-hez képest, sőt a pénzügyi szolgáltatások üzletága nyereséget is tudott termelni.
- A Yahoo! zárás után közölt gyorsjelentéséből kiderül, hogy 11-ről 24 centre növelte negyedéves részvényenkénti profitját. A bevételek 18%-kal estek vissza az egy évvel korábbi negyedévhez képest, a csökkenés azonban erősen a várt szint alatt maradt. A menedzsment 1,02-1,08 milliárd dolláros bevételre számít idén, ami alulmúlja az 1,13 milliárd dolláros elemzői konszenzust. A piac negatívan fogadta a gyorsjelentést, a Yahoo! árfolyama 2,2%-ot esett a zárás utáni OTC piacon.
- A Fed ma publikálja a kétnapos nyíltpiaci ülés döntéseit. A piac továbbra sem számít kamatemelésre, és egyelőre a kötvényvásárlási program (QE2) keretemelésére sem. Ezen kívül lakásépítési adatok kerülnek nyilvánosságra, valamint számos fontos vállalat publikálja negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany:
- További 1,9%-ot esett az olaj árfolyama tegnap, és így jelenleg 86,4 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával.
- Szaud-Arábia olajminisztere, Al-Naimi beszédében hangsúlyozta, hogy az OPEC célja a keresletkínálat egyensúlyban tartása, amiből az szűrhető le, hogy az OPEC hamarosan emelheti a kvótákat, mivel az árfolyama megközelítette a három számjegyet. Korábban már jöttek olyan hírek, hogy egyes OPEC országok óvatosan növelték a kitermelést.
- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal (DOE) ma délután publikálja a készletadatokat. Kőolaj terén 1,2 millió hordós, míg benzin terén 2,3 millió hordós bővülésre számítanak az elemzők.
- Az arany ára alig változott tegnap, illetve ma reggel, így jelenleg 1.333 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A Nikkei kivételével a pozitív tartományban vannak az ázsiai indexek, Ausztráliában ma nemzeti ünnep miatt nincs kereskedés (Nikkei -0,6%, Hang Seng +0,4%, Shanghai +1,0%, Kospi +1,1%).
- Szöulnak a negyedik negyedéves, szezonálisan igazított GDP adott lendületet, mely 0,5%-kal bővült az előző negyedévhez képest. Igaz, a harmadik negyedévben 0,7%-os volt a növekedés, azonban a negyedik negyedévre csak 0,3%-os értéket vártak a szakértők. Az éves adat 6,1% lett, ami nyolc éves rekord. A Kospit a technológiai papírok és az autógyártók részvényei húzták fel, azonban az LG nem tartott a többiekkel, mivel a vártnál nagyobb negyedéves veszteségről számolt be.
- Lapértesülések szerint a Bank of China 2011-re 700 milliárd jüannyi új hitel kihelyezését tervezi (400 milliárd intézményeknek, 300 milliárd magánszemélyeknek). 2010-ben az új hitelek 600 milliárd jüant tettek ki, ami messze elmaradt a 2009-es 1.600 milliárd jüantól.
- Tokióban az erős jen húzta le az exportőröket (Sony -1,5%, Toyota -0,9%, Nissan -1,1%). Különösen a gyógyszergyártók kerültek nyomás alá, miután az Eisai (-7,0%) bejelentette, hogy az eredeti tervekkel ellentétben nem lesz meg az egyik szepszis elleni szerének a piaci engedélye. A cég azért nem nyújtja be az engedély iránti kérelmét, mert a tesztek nem hozták a várt eredményt, a halálozási ráta nem csökkent a várt mértékben.
- A Toyota (-1,9%) Japánban és az USA-ban összesen csaknem 1,5 millió autót hív vissza az üzemanyag-ellátó rendszer hibája miatt.
Devizák:
- Tegnap is dollárgyengülést láthattunk, az árfolyam hamarosan eléri az 1,373-as ellenállást. A reggeli órákban 1,369 környékén jár a kurzus.
- A japán jen tovább erősödött a dollár ellenében, az árfolyam már megérintette a 81,85-ös támaszt.
- A forint tegnap 275,5 környékén oldalazott, harmadik napja a tart az oldalazás az EUR/HUF piacán.
Határidős piacok:
- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Értjük azt, hogy nagyon rossz hír, hogy az Egyesült Királyság stagflációba került, de ettől még az éppen kitörésben levő BUX indexnek nem kellett volna visszaesnie a rövidtávú bázisba. Egy erős instrumentum erősen is viselkedik, még rossz hírek esetén is. Pl. elég lett volna csak visszatesztelni a bázis tetejét. Viszont nem ez történt. Visszahullott a szint alá, ráadásul szinte napi minimumon zárt. Ez a gyengeség jele. Ugyanakkor azt is mutatja, hogy a magyar piac, akárcsak a többség, hírvezérelt. S ma jó a hangulat. Így a tegnapi esést követően emelkedhetünk a jobb nemzetközi hangulat hátán lovagolva. Ugyanakkor a tegnapi csúnya akció rövidtávon eloszlatta vérmes emelkedési reményeinket, s azt sugallja, hogy az index legalább találkozni akar a 20 és 200 napos mozgóátlaggal, amelyek 22.300 és 22.450 ponton állnak most.
Rövid hírek
- Az Egis ma tartja éves rendes közgyűlését. Osztalékjavaslat: 120 forint részvényenként.
- Marosffy László, az Egis január végén nyugdíjba vonuló gazdasági igazgatója interjút adott a Napi Gazdaságnak. Az interjú elsősorban Marosffy úr szakmai múltjával foglalkozik, így árfolyamhatásra nem számítunk.